مدیركل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت خبر داد؛

کاهش قیمت هر کیسه سیمان 50 کیلویی به 36 هزار تومان

کاهش قیمت هر کیسه سیمان 50 کیلویی به 36 هزار تومان

به گزارش متخصص فلز مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت با اعلان اینکه امروز یک میلیون و 250 هزار تن سیمان در بورس کالا ارائه شد، اظهار داشت: قیمت هر کیسه سیمان 50 کیلویی از 43 هزار تومان به 36 هزار تومان کم شد.به گزارش متخصص فلز به نقل از وزارت صمت، سیف الله امیری اضافه کرد: همین طور قیمت هر تن سیمان فله امروز از ۸۰۷ هزار تومان به ۵۹۵ هزار تومان رسید.
وی افزود: بدین سبب قیمت سیمان بطور کامل کاهش پیدا کرد و باتوجه به شرایط موجود برنامه ریزیشده تا در هفته های آتی سیمان در بورس کالا ارائه شود تا تولیدکنندگان محصولات سیمانی مشکلی پیدا نکنند.
مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت با اشاره به خرید سیمان در هفته گذشته از طرف برخی، توضیح داد: این افراد حاضر شدند باتوجه به شرایط، معامله خودرا باطل کرده و جریمه آنرا به بورس کالا پرداخت کنند.
امیری اشاره کرد: شرایطی که برای سیمان پیش آمد، ناشی از کنترل نشدن تقاضا و همین طور شایعه قطع برق واحدهای سیمانی بود که سبب افزایش تقاضای کاذب شد، اما خوشبختانه با افزایش عرضه در بورس کالا و کنترل تقاضاها، شاهد کاهش چشم گیر قیمت سیمان بودیم.
وی تاکید کرد: کسانی که در هفته های گذشته معدل شفافیت آنها برای یک ماهه بورس کالا، ۷۵ تا ۸۰ درصد باشد، می توانند خرید کنند در غیر این صورت سامانه اجازه خرید از بورس کالا به آنها نمی دهد، همین طور برای فروش های سه ماهه کسانی که شفافیت آنها ۹۰ درصد باشد در هفته های آتی فاکتورهایشان را ثبت کنند تا بتوانند از بورس کالا خرید کنند.
مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت بیان کرد: از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان سیمان تقاضا داریم تمامی خرید و فروش خودرا در سامانه جامع تجارت ثبت کنند، همین طور آن هایی که کدنفت را نگرفتند نسبت به کدنفت اقدام و شاخصهای خودرا جای گذاری کنند، برای اینکه در غیر این صورت در هفته های آتی با مشکل خرید سیمان در بورس کالا روبه رو خواهند شد.
امیری با اشاره به جلسات مشترک با وزیر صمت، عنوان کرد: در این جلسات دستورالعمل هایی نوشته شد که با دستور وزیر صمت حالا اجرا می شود و سبب کاهش قیمت سیمان و ثبات آن شد.
وی افزود: در وضعیت گذشته دلالان بازار را متشنج و بی ثبات می کردند، اما حالا شرایط تغییر کرده است.
مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت تصریح کرد: با توجه به این که برق کارخانه های سیمان از ساعت ۱۲ شب تا ۸ بامداد بطور کامل وصل است، تولید سیمان به اندازه کافی انجام می شود و می تواند در بورس کالا ارائه شود.
امیری اظهار داشت: حدود یک میلیون و ۳۵۰ تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن میزان عرضه را به بورس کالا اعلام نموده ایم تا بصورت هفتگی به فروش برسانند.


منبع:

1401/04/08
11:26:26
155
5.0 / 5
تگهای خبر: بازار , بورس , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات