رنج برنج پرونده بررسی مشكلات شالی كاران-۱۷

دولت چک می دهد و دلال نقد

دولت چک می دهد و دلال نقد

به گزارش متخصص فلز، فصل شالیکوبی در مازندران به روزهای آخر و پایانی رسید و با این وجود حکایت و دغدغه کشاورزان همچنان باقی و انبارها با محصول دپو پر شده است و وعده های هرساله مسؤلان هم راهگشا نیست.خبرگزاری مهر، گروه استان ها علیرضا نوری کجوریان: مهرماه فصل برداشت نوبرانه های باغی از راه می رسد اما هنوز کشاورزان در اندیشه فروش دسترنج اراضی شالیزاری هستند و قصه برنج هنوز تمام نشده، غصه مرکبات آغاز می شود.
چرخه معیوب بازرگانی و فروش محصولات کشاورزی در مازندران مختص یک یا دو کالا نیست بلکه بیشتر محصولات تولیدی استان با معضل فروش و بازار روبرو است و سیاست های حمایتی و مقطعی دولت ها هم در همه سال ها راهگشا نبوده است با این وجود وعده دولت ها همانند چک بی محل است و واسطه ها و تاجران دسترنج کشاورزان را زیر قیمت و البته نقد می خرند.
فراوانی تولید از یک سو، بدهی به بانکها و طلبکاران از طرفی، گرانی نهاده ها و بالا بودن هزینه های تولید از طرفی دست به دست هم می دهد تا حال و روز کشاورزان و تولیدکنندگان ناخوش باشد، کشاورز نمی داند از برکت برنج خرسند باشد یا آنکه از دغدغه فروش نالان.
یک کشاورز روستای شاه کتی دابودشت آمل با اشاره به اینکه سال قبل کشاورزان برنج را قیمت ۳۰ هزار تومان فروختند، اضافه کرد: پس از آنکه برنج از دست کشاورزان خارج شد قیمت آن به ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان رسید.
حسین مهدوی در گفتگو با خبرنگار مهر با اظهار این که در فصل پاییز و فراوانی برنج دلالان وارد عمل می شوند و کشاورزان به علت آن دارای چک و بدهی هستند، مجبورند برنج را زیر قیمت بفروشند تا بدهی ها را تسویه کنند، اضافه کرد: دلالان از این فرصت استفاده می نمایند و با خرید برنج آن انبار می کنند.

وی با اظهار این که برنج بعد از مدتی از دست کشاورز خارج و به دست تاجر و بنکدار می افتد، افزود: تاجر و بنکدار برنج را دو تا سه برابر قیمت خرید به فروش می رساند و کشاورز دیگر در تعیین آن نقشی ندارد.
تاجر و بنکدار برنج را دو تا سه برابر قیمت خرید به فروش می رساند و کشاورز دیگر در تعیین آن نقشی ندارد
این برنجکار مازندرانی واسطه گری را مهم ترین مشکل در بازار برنج بیان کرد و اظهار داشت: ما تمایل نداریم برنج ما ۱۰۰ هزار تومان قیمت داشته باشد، تمایل داریم قیمت آن پایین باشد و در ازای آن قیمت دیگر اقلام همچون گوشت هم پایین باشد.
وی با اشاره به اینکه تعمیر تیلر و ادوات کشاورزی در گذشته ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان هزینه داشت و الان فقط دستمزد و اجرت مکانیک آن یک میلیون تومان است، اظهار داشت: هزینه تعمیر یک موتور کشاورزی بیشتر از شش تا هفت میلیون رسیده است.
مهدوی خاطرنشان کرد: هزینه آماده سازی زمین کشاورزی هم اکنون به ۹ میلیون تومان رسیده در حالیکه نرخ یک هکتار آن در گذشته ۷۰۰ هزار تومان بوده است.
وی با اشاره به اینکه دستمزد کمباین برای دروی برنج یک کیسه به ازای هر ۲۵ کیسه شالی بود، اضافه کرد: هم اکنون به یک کیسه به ازای هر ۱۹ کیسه رسیده است، همینطور قیمت کود در گذشته چهار هزار تومان بود که حالا به ۱۰۲ هزار تومان به قیمت دولتی و ۶۰۰ هزار تومان در بازار آزاد رسیده است.
در سالجاری بیشتر کشاورزان با حمایت های دولت مبادرت به کشت انواع برنج پرمحصول کردند و در فصل برداشت و فروش با مشکل روبرو شدند و دولت هم مبادرت به خرید محصول نمی نماید. یک کشاورز که مبادرت به کشت برنج پرمحصول کرده است، قیمت برنج ندا را ۳۵ هزار تومان و فجر را ۵۰ هزار تومان ذکر کرد و اظهار داشت: این محصولات با برنج طارم بین ۳۵ تا ۴۰ هزار تومان تفاوت قیمت دارد.
علی اصغری با اشاره به اینکه کشاورز برای حفظ آبرو و حیثیت مجبور به فروش محصول برای تسویه بدهی ها است، اظهار داشت: با این وجود مشتری برای خرید وجود ندارد و کسی نیست بگوید برنج می خواهم.
برنج در شالیکوبی ها انبار شده است
وی اضافه کرد: هر روز شالیکوبی داران با کشاورزان تماس می گیرند که مبادرت به تخلیه و انتقال برنج از انبار کنند و یا این که هزینه انبارداری را بپردازند چونکه به علت دپوی برنج، کارخانه جایی برای ذخیره ندارد.

وی با عنوان این که همه دلخوشی کشاورز فروش محصول با قیمت مناسب می باشد تا از این طریق هزینه های عروسی و جهیزیه فرزندانش را تأمین کند، اظهار داشت: تأمین یک سری جهیزیه ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان خرج روی دست می گذارد و کشاورز چاره ای ندارد زمین خویش را بفروشد.
کشاورز دیگری که ۳۷ کیسه شالی را برای تبدیل به برنج به کارخانه شالیکوبی در فریدونکنار آورده است، با اظهار این که وضعیت تولید محصول و برداشت خوب بوده است، اظهار داشت: به علت نبود خریدار هنوز برنج خویش را نفروختیم.
محمدی با عنوان این که سال قبل برنج خویش را ۳۰ هزار تومان فروختم و بعد نرخ به ۱۰۰ هزار تومان رسیده است، اظهار داشت: این مساله سبب شده تا سال جاری احتیاط بیشتری برای فروش داشته باشیم.
واهمه کشاورزان از تکرار تجربه تلخ پارسال
وی اظهار داشت: سال قبل محصول برنج کم بود و سال جاری وضعیت تولید بیشتر است و با این وجود شاهد رکود بازار هستیم و از مسؤلان انتظار داریم که نرخ برنج را تضمینی و ثابت کنند تا برای کشاورز و مصرف کننده باشد.
وی نرخ ۱۰۰ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم برنج طارم را منطقی دانست و اظهار داشت: به علت بالا بودن هزینه های تولید، فروش کمتر از این قیمت صرفه اقتصادی ندارد.
محمدی کاهش هزینه های کشاورزی را از دیگر درخواست های شالیکاران ذکر کرد و اظهار داشت: دولت باید نسبت به خرید تضمینی برنج اقدام و برای پشتیبانی از مصرف کننده هم سوبسید عرضه نماید از طرفی انتظار داریم نرخ هزینه های شامل نهاده های و غیره کاهش پیدا کند.
برنامه ریزی دولت برای خرید برنج با نرخ عادلانه از مهم ترین درخواست و مطالبه کشاورزان و شالیکاران به حساب می آید و طرح کشت قراردادی برنج در مرحله خرید و آخر کار به علت کمبود اعتبار با مشکل روبرو شده است.
هزینه های تولید، برداشت و تبدیل برنج در کارخانه شالیکوبی ها خرج کشاورزان را بیشتر کرده است و شالیکوبی داران هم مشکلات خاص خویش را دارند. مدیر یک کارخانه شالیکوبی در فریدونکنار با اشاره به اینکه به علت عدم فروش محصول کارخانه مملو از برنج شده است و دیگر جایی برای ذخیره نداریم، اظهار داشت: مناسب نبودن قیمت برنج سبب شده تا دخل و خرج کشاورزان با هم نخواند.
عبیری در گفتگو با خبرنگار مهر با اظهار این که خیلی از کشاورزان سال قبل با قیمت ۳۰ هزار تومان محصول خویش را فروختند، اضافه کرد: ترس و واهمه از افزایش برنج سبب نگرانی تولیدکنندگان شده است و با خرج و هزینه های بالا، کشاورز رمق و انگیزه ای برای فروش ندارند.
بازار فروش برنج راکد است
وی با اشاره به اینکه بازار فروش برنج راکد است، گفت، مشتری خوب برای برنج وجود ندارد، به خرید دستگاههای مدرن برای شالیکوبی اشاره نمود و اظهار داشت: خرید دستگاههای مدرن ضایعات برنج را تا ۱۰ درصد کاهش داده است.

روند تولید برنج در مازندران سال جاری خوب بود و میزان تولید آن نسبت به سالهای قبل رشد قابل ملاحظه ای داشته است و به رغم فراوانی تولید، شالیکاران دغدغه فروش و بازرگانی محصول را دارند. حسن عنایتی رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه بازار محصولات کشاورزی تابع عرضه و تقاضا است، اظهار داشت: قیمت انواع مختلف برنج نسبت به سال قبل از وضعیت مطلوبی برخوردار می باشد.
وی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه هرچند شرایط بازار رونق گذشته را ندارد اما از نظر قیمتی وضعیت مطلوبی دارد به رشد ارقام محلی و پرمحصول اشاره نمود و اظهار داشت: تنها راهی که بتوانیم نیاز کشور را تأمین نماییم باید به افزایش عملکرد دقت کنیم و به سمت ارقام پرمحصول برویم که جز سیاست های وزارت جهاد کشاورزی است.
تنها راهی که بتوانیم نیاز کشور را تأمین نماییم باید به افزایش عملکرد دقت کنیم و به سمت ارقام پرمحصول برویم
وی توسعه کشت ارقام پرمحصول و عرضه سیاست های حمایتی برای تولیدکنندگان را جهت تأمین نیازهای داخلی و خوداتکایی ضروری دانست و اظهار داشت: افزایش عملکرد در سطح سبب اقتصادی شدن تولید می شود و ضریب تبدیل محصول بالا بود و ضریب شکستگی در کارخانه ها بسیار پایین بوده است.
بدهکار بودن کشاورزان به بانکها و طلبکاران از یک سو و واردات برنج در فصل برداشت مشکلات کشاورزان را شدت بخشیده است و از طرفی مصرف کننده به دنبال برنج ارزان است تا بتواند نیازهایش را تأمین کند.
رکورد بازار برنج و دپوی آن در انبارها و شالیکوبی ها دغدغه هرسال شالیکاران به حساب می آید و کشاورزان منتظر سیاست های حمایتی دولت برای حذف دلالان و خرید محصولاتشان با نرخ واقعی هستند.
مازندران با داشتن ۲۱۵ هزار هکتار شالیزار سالانه یک میلیون تن برنج سفید تولید می کند که ۴۰ درصد نیاز کشور را شامل می شود.

1401/07/26
11:05:03
281
5.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات