گزیده اخبار اقتصادی سه شنبه

عقب ماندگی مسكن از طلا و ارز

عقب ماندگی مسكن از طلا و ارز

متخصص فلز: بررسی ها نشان از آن دارد كه سرمایه های سرگردان هر چند وقت یك دفعه برای كسب سود به یك بازار ورود می كنند كه این شرایط رشد ۸۰ درصدی قیمت مسكن را رقم زده است.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، خبرهای اقتصادی مورد علاقه عموم خوانندگان در روز جاری (سه شنبه) مربوط به اخبار حوزه مسكن، یارانه نقدی، حقوق بازنشستگان، تك نرخی شدن ارز، واریز نخستین قسط بدهی های عراق به ایران، داستان دنباله دار وزیر و گوشیهای اپل، فیلترینگ، تغییر ساختار در صنعت خودرو، انتقاد وزیر كشاورزی به بازار سیاه مرغ و نرخ ارز و دلار بوده است.
امسال به واسطه رشد ارزش ارز خصوصاً دلار و افت ارزش پول ملی قیمت در بازارهای مختلف روند صعودی به خود گرفت و عاملی شد تا قدرت خرید افراد در بازارهای مختلف به شدت كم شود. این در شرایطی است كه سرمایه های سرگردان برای كسب سود بیشتر هر چند وقت یك دفعه با رشد قیمت در بازاری خاص به آن بازار وارد می شود كه شرایط بازار را به كلی دستخوش تغییر می كند.
این سرمایه های سرگردان امسال بیشترین تأثیر را بر بازار سكه، ارز، ساختمان و خودرو داشته است كه بررسی ها نشان از آن دارد امسال مسكن از دو بازار دیگر رشد كمتری را به ثبت رسانده است.
اما همین رشد كمتر افزایش قیمت ۸۰ درصدی را به ثبت رسانده و عاملی شده تا میانگین قیمت هر متر مسكن در تهران به حدود ۱۰ میلیون تومان برسد و خرید یك مسكن نقلی را برای خیلی از افراد به یك آرزو تبدیل نموده است.
چقدر یارانه گرفتیم؟
هفته پایانی ماه خیلی از افراد در انتظار دریافت پیامك واریز یارانه نقدی هستند، یارانه ای كه مبلغ آن در هر ماه برای هر دریافت كننده ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان است، افرادی كه انتقادات بسیاری به یارانه نقدی دارند معتقدند كه این یارانه به ارزش ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان در حالی پرداخت می شود كه پول بسیار زیادی را از دست افراد گرفته است.
حال با تمام این تفاسیر روز گذشته یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز شد كه با احتساب نود و هفتمین مرحله پرداخت یارانه نقدی مجموع پرداختی یارانه نقدی برای هر ایرانی به چهار میلیون و ۴۱۳ هزار تومان رسیده است.
حقوق بازنشسته ها چقدر است؟
در ایام اخیر كه لایحه بودجه زیر دست نمایندگان مجلس قرار گرفته، پیشنهاد دولت در خصوص افزایش ۲۰ درصدی حقوق كنار گذاشته شد و نمایندگان پیشنهاد آنرا دارند تا برای تمام كارمندان ۴۰۰ هزار تومان و ۱۰ درصد افزایش حقوق در نظر بگیرند. این مسال در حالی مطرح می شود كه خیلی از بازنشستگان با حقوق دریافتی فعلی توان گذران زندگی را در آرامش ندارند و حتی بعضی از آنها به مسافركشی و شغل های پاره وقت روی آورده اند، بررسی ها نشان از آن دارد كه ۷۵ درصد بازنشسته ها كمتر از ۲.۵ میلیون تومان حقوق می گیرند.
این میزان پرداختی به بازنشستگان در حالی به ثبت رسیده كه در حدود دو میلیون و ۱۱۱ هزار بازنشسته از دولت حقوق می گیرند.
بازگشت ارز تك نرخی، مسئله این است!
در حدود ۱۵ سال پیش بود كه برای اندك مدتی ارز در كشور تك نرخی شد و خیلی از این تصمیم دفاع كردند اما این تصمیم عمر كوتاهی داشت و از آن سال ها تا به امروز همواره بخش خصوصی و كارشناسان امر معتقدند كه باید بار دیگر ارز تك نرخی به اقتصاد ایران باز گردد، این مساله یا به عبارت بهتر مطالبه اقتصادی در پسابرجام به اوج خود رسید برای اینكه ولی الله سیف- رئیس كل سابق بانك مركزی- با دستابی به برجام اعلام نمود ظرف مدت ۶ ماه ارز در كشور تك نرخی خواهد شد اما با وجود آنكه بیشتر از ۲ سال از برجام گذشت و سیف مسئول بود این اتفاق رخ نداد و حالا كه ارزش ارز به محدوده ۱۳ هزار تومان رسیده است، رئیس اتاق بازرگانی تهران خواهان تك نرخی شدن ارز است.
عراق قسطی بدهی خودرا پرداخت كرد
در هفته های گذشته بود كه عبدالناصر همتی- رئیس كل بانك مركزی- سفری به عراق داشت تا بتواند طلب ایران از صادرات برق و گاز را از این كشور دریافت كند، به دنبال این سفر مقرر شد كه دو حساب برای واریز بدهی عراق به ایران گشایش یابد، حال طی سفر رئیس جمهوری به عراق و پیگیری های بانك مركزی نخستین قسط مطالبات ایران از عراق به حساب بانك مركزی واریز شد.
آقای وزیر و ماجرای آیفون آمریكایی
طی یكی دو هفته اخیر اپل دسترسی شركت های توسعه دهنده برنامه های موبایل كه در ایران فعالیت دارند را قطع كرد و این مساله منجر به آن شد تا تمام برنامه های ایرانی تلفن های همراه آیفون از دسترس بیرون رود، شركت های ایرانی در اقدامی پس از چند روز راه های جایگزینی برای نصب و استفاده كاربران خود در نظر گرفتند كه مشكل تا حد بسیاری زیادی رفع شد، وزیر ارتباطات در توئیتر خود در این زمینه اعلام نمود كه با اتفاقات رخ داده برای آیفون خیلی از افراد آیفون های خودرا خاموش كرده اند. با گذشت زمان و رفع مشكلات اما وزیر همچنان بر گفته خود تاكید دارد برای اینكه در جلسه سالیانه سازمان نظام صنفی كامپیوتری برای بار دیگر اعلام نموده كه روزانه ۷۰ هزار گوشی آیفون در شبكه خاموش می شود و اپل در حال از دست دادن بازار خود در ایران است.
بنظر می رسد آقای وزیر آنچنان از حال و هوای بازار خبری ندارد برای اینكه خیلی از افراد هم اكنون در ایران از آیفون استفاده می نمایند و كسی تلفن همراه خودرا برای همیشه خاموش نكرده است و در هر شرایطی و به خصوص در شرایط گرانی محصولات ارتباطی از تلفن همراه خود استفاده می نماید.
تغییر ساختار خودروسازان، شاید زمانی دیگر!
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت از لزوم تغییر ساختار در صنعت خودرو كشور آگاهی داده است، این گفته وی در حالی مطرح شده كه صنعت خودروسازی كشور در تحریم قرار دارد و خود سعید زرندی باز به این مساله اشاره داشته است و شرایط امروز بوجود آمد، شرایطی كه روسیه از سال ۲۰۱۴ با آن دست و پنجه نرم می كند اما به سبب آنكه قراردادهای تولید مشترك روس ها با دیگر كشورها به گونه ای بود كه سرمایه گذاری قابل توجهی از طرف شركای خارجی انجام شده و این مساله عاملی شد تا شركای خارجی برای حفظ منافع و سرمایه های خود به بازار روسیه بازگردند، اما این اتفاق در قراردادهای خودروسازی كشور رخ نداد و ایران تنها مونتاژكار خارجی ها شد و تمام قوانین زیبا و آرمانی كه تهیه شده بود در امضا قراردادها فراموش شد.
خواهش می كنم؛ با مردم مهربان تر باشید
هر ساله دولت با تاكید بر توان وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهادكشاورزی به ذخیره میوه به خصوص سیب و پرتقال و مایحتاج اصلی برای عرضه در روزهای عید می پردازد كه سال جاری از این مساله مستثنا نیست و سیب و پرتقال برای ایام عید بگفته وزیر جهاد كشاورزی به میزان نیاز ذخیره و تأمین شده است.
حجتی به بازار مرغ باز اشاره كرده و گفته كه كمبودی در بازار مرغ وجود ندارد و مرغ یخ زده به وفور توزیع شده است و خواهش كرده تا عرضه كنندگان عمده مرغ با مردم مهربان تر باشند و مرغ را به قیمت خرید و مصوب در میدان بهمن عرضه كنند.
دلار همچنان ارزان می شود
از شروع هفته ارز ارز خصوصاً دلار روند نزولی به خود گرفته كه در معاملات روز جاری این روند نزولی ادامه داشته است و به ترتیب دلار و یورو با افت ۱۰۰ و ۱۵۰ تومانی روبرو شده اند.
شعب ارزی بانك ها امروز (۲۱ اسفند) هر دلار آمریكا را ۱۲ هزار و ۵۰۸ تومان می خرند كه نسبت به روز گذشته كه ۱۲ هزار و ۵۷۶ تومان بود، حدود ۷۰ تومان كاهش قیمت دارد. قیمت خرید یورو باز ۱۴ هزار و ۷۶ تومان است كه نسبت به روز گذشته با كاهش حدود ۵۰ تومانی همراه می باشد. همین طور امروز قیمت خرید هر پوند انگلیس در شعب ارزی بانك ها ۱۶ هزار و ۵۱۸ تومان اعلام شده است.
سپس افزایش قیمت دلار در ضمن هفته های اخیر، رئیس كل بانك مركزی از كاهش قیمت بازار ارز و بازگشت قیمت دلار به كانال ۱۱ هزار تومان آگاهی داد كه بر همین مبنا در ایام گذشته قیمت ارز عموماً با كاهش همراه بوده و بنظر می رسد كه همتی با این صحبت ها و اجرای سیاست های ارزی می خواهد تا قیمت دلار را بار دیگر با كانال ۱۱ هزار تومان بازگرداند.1397/12/21
00:06:59
4481
5.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات