مدیریت آب یك سوژه حیاتی و بین المللی

مدیریت آب یك سوژه حیاتی و بین المللی

متخصص فلز: با عنایت به اهمیت مسئله آب و لزوم اعمال مدیریت پایدار بر منابع محدود آبی، سوژه آب در چند دهه اخیر تبدیل به یكی از مهم ترین عناوین در دستور كار نهادهای بین المللی و همین طور كشورهای مختلف شده، بدون تردید، تامین پایدار آب برای همه دولت ها همچون مهم ترین دغدغه ها و وظایف است.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، طبق گزارش جهانی توسعه آب سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۸، كمبود آب هم اكنون بیشتر از ۴۰ درصد از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار داده و با ادامه روند گرمایش جهانی این میزان تا سال ۲۰۵۰ میلادی افزایش خواهد یافت. ایران باز از این مساله مستثنی نیست، بنا بر این با وجود قرارگیری در منطقه خشك و نیمه خشك تابحال تلاش هایی برای گذر از این چالش انجام داده است اما این واقعیت را باز نباید از نظر دور داشت كه نه تنها منابع آبی ایران از توزیع یكسانی چه به لحاظ زمانی و مكانی برخوردار نیست، شواهد موجود و پیش بینی های صورت گرفته از تداوم كم آبی و حتی تشدید آن باز حكایت دارد. بدین سبب نیاز به یك تغییر رویكرد در نحوه مدیریت منابع و مصارف آبی و خصوصاً تخصیص منابع محدود آب متناسب با ظرفیت های موجود و خصوصاً تأمین نیازهای زیست محیطی پیكره های آبی وجود دارد.
صدیقه ترابی- مدیركل دفتر برنامه ریزی كلان آب و آبفا وزارت نیرو - بر این باور است كه تداوم رویكرد صرفاً عرضه گرا نه تنها پاسخگوی نیازهای روزافزون مصرف كنندگان مختلف نبوده، بلكه تخریب بیشتر از پیش منابع و ذخایر آبی ایران شامل سطحی و زیرزمینی را به دنبال خواهد داشت.
بگفته وی اتخاذ رویكرد «سازگاری با كم آبی» و همین طور كوشش برای اصلاح ساختار حكمرانی آب مبتنی بر توسعه پایدار و استقرار مدیریت به هم پیوسته حوضه محور به جای مدیریت استانی و همین طور اتخاذ نگاه آمایشی آب محور در برنامه ریزی های بخش آب همچون مهم ترین محورهای برنامه وزارت نیرو برای پیش برد رویكرد جدید مدیریتی بخش آب است.
همین طور برمبنای گفته های رضا اردكانیان - وزیر نیرو - در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸، چارچوب های اصلی برنامه مدیریت تنش آبی در سال ۱۴۰۰ دیده شده و امیدواریم فرآیند تصویب آن در مجلس هم به خوبی پیش گرفته شود.
وی، با تاكید به این مساله كه موفقیت در این زمینه به میزان زیادی به همراهی مصرف كنندگان بازمی گردد، اظهار نمود: برای این كار درصددیم كه هم كنترل كیفی را افزایش دهیم و هم با تولید و توزیع وسایل كاهنده، بین مصرف كنندگان و تشویق آنها جهت استفاده از این تجهیزات، بتوانیم تا حدودی میزان مصرف را با همراهی مصرف كنندگان كنترل نماییم.
وزیر نیرو هم چنین با بیان این كه در این میان بخش محدودی از هموطنان باز از فراتر از الگوی مصرف منابع آبی را استفاده می نمایند كه درصددیم این گروه را باز برای پیوستن به جرگه خوش مصرفان تشویق نماییم، ابراز كرد: بدین منظور تعرفه های جدید در مراحل نهایی تصویب است و قبل از اعمال این تعرفه ها باز آگاهی لازم به مشتركان پرمصرف داده خواهد شد و حتی قبوض مجازی تولید و ارسال خواهد شد كه اگر این گروه محدود بخواهند همانند سال قبل آب آشامیدنی بیش تری را مصرف كنند، طبیعتاً هزینه های آنها بنا بر بر تعرفه های جدید افزایش پیدا خواهدنمود.
بگفته اردكانیان، این مسئله الان در حال تبدیل شدن به یك مطالبه اجتماعی است و هر زمان كه با خبرنگاران روبه رو شده ام، این سوال مطرح می شود كه تعرفه مشتركان پرمصرف چه شد؟ به هر حال در بخش آب و برق فشار بیش تر بر روی كسانی است كه گروه خوش مصرف هستند و ما امیدواریم وضعیت به نحو مناسبی در این بخش اصلاح گردد.
از طرف دیگر چندی قبل، حمیدرضا جانباز - مدیرعامل شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور - به ایسنا اظهار داشته بود: با فرض این كه میزان بارش در سال آینده همانند امسال باشد، سناریویی را در نظر گرفته ایم و در آن آیتم های مختلفی را مورد ارزیابی قرار داده ایم. به گونه ای كه برای تدوین این شش برنامه برنامه ریزی های متعددی صورت گرفته است، به نحوی كه منابع آب در دسترس و میزان رشد مصرف بطور كامل و به تفكیك هر استان استخراج شده البته پیش بینی ما این است كه بتوانیم امسال وضعیت را بطور بهتری مدیریت نماییم اما این مساله نیازمند مشاركت مردم و سازمان های مربوطه است.
مدیریت آب سوژه واحد تمام كشورها در سال های اخیر است و بی گمان كشوری كه مدیریت درستی در این بخش نداشته باشد با مشكلات زیادی در آینده روبرو خواهد شد كه همین مساله باز اهمیت توجه دولتمردان به این بخش را نشان داده است.1398/01/08
14:56:40
4708
5.0 / 5
تگهای خبر: بودجه , تدوین , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات