موافقت گازپروم با ازسرگیری واردات گاز از تركمنستان

موافقت گازپروم با ازسرگیری واردات گاز از تركمنستان

متخصص فلز: شركت گازپروم در اقدامی كه نشانه بهبود روابط میان مسكو و عشق آباد است، با از سرگیری واردات گاز از تركمنستان كه در ژانویه سال ۲۰۱۶ متوقف شده بود، موافقت نمود.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، روسیه تا سال ۲۰۱۶ كه گازپروم خرید گاز را یك دفعه متوقف و اعلام نمود این واردات دیگر سودآور نیست، بازار مهمی برای گاز تركمنستان بود. شركت گازپروم اعلام نمود شركت گازپروم شوویز كه زیرمجموعه بازرگانی گازپروم است با قرارداد جدید خرید گاز با شركت دولتی تركمن گاز موافقت كرده است.
طبق این قرارداد، مقرر است حداكثر ۱.۱۵۵ میلیارد متر مكعب گاز تا ژوئن سال ۲۰۱۹ از تركمنستان خریداری شود.
مدت این قرارداد ۱۰ هفته ای كوتاه است اما محاسبات پلاتس نشان داده است اگر این قرارداد تمدید شود، حجم خرید سالانه بر اساس قرارداد فعلی به ۶ میلیارد متر مكعب خواهد رسید.
ازسرگیری واردات تركمنستان امكان دارد ناشی از تمایل گازپروم برای تكمیل تولید خود همزمان با افزایش صادرات به اروپا باشد.
اما همین طور امكان دارد تلاشی از طرف روسیه برای ممانعت از طرح های ساخت خط لوله ترانس كاسپین برای رسیدن گاز تركمنستان به اروپا بوسیله كریدور گاز جنوبی باشد. گاز تركمنستان معمولاً منبع كوچكی برای تأمین گاز روسیه است.
روابط میان تركمن گاز و گازپروم در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ كه دو شركت بر سر پرداخت پول و حجم تأمین گاز اختلاف پیدا كردند، تیره شد.
طبق گزارش پلاتس، گازپروم این اختلاف را در ژوئن سال ۲۰۱۵ در دادگاه داوری استكهلم بیان كرد اما سال بعد اعلام نمود این پرونده متوقف شده است تا یك راه كار دو جانبه قابل قبول برای همكاری بیشتر در خارج از چارچوب داوری پیدا شود.1398/01/30
13:53:08
4782
5.0 / 5
تگهای خبر: بازار , بازرگانی , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات