نگاهی به وضعیت صنعتی و بازرگانی تهران در سالی كه گذشت

صدور ۲۵۰۰ كارت بازرگانی جدید در سال ۱۳۹۷

صدور ۲۵۰۰ كارت بازرگانی جدید در سال ۱۳۹۷

به گزارش متخصص فلز در سال ۱۳۹۷ با وجود آنكه بازگشت تحریم های آمریكا كار را برای خیلی از فعالان اقتصادی ایران با مشكلات مواجه كرد، اما بررسی عملكرد اقتصادی تهران نشان داده است كه در بخش های مختلف فعالیت ها ادامه یافته است.


fه گزارش ایسنا، بر مبنای آمارهای عرضه شده از جانب اتاق بازرگانی تهران در سالی كه گذشت ۹۵۹ مجوز تأسیس بخش صنعتی جدید در تهران صادر شد كه این عدد در قیاس با سال ۱۳۹۶ افزایش ۷۱ عددی را نشان داده است.
بر مبنای پیشبینی های انجام شده برای تأسیس این واحدهای صنعتی احتیاج به حدود ۴، ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری وجود داشته كه این عدد هم در قیاس با سال ۱۳۹۶ افزایش ۴۳ درصدی داشته است.
در حوزه اشتغالزایی هم عملكرد فعالان اقتصادی تهرانی مثبت بوده و با ایجاد حدود ۳۱ هزار فرصت شغلی جدید نسبت به عملكرد سال قبل شان افزایشی ۱۶.۶ درصدی را به ثبت رساندند.
علیرغم این عملكرد مثبت سهم واحدهای صنعتی جدید تأسیس شده در تهران كمتر از چهار درصد سهم كل واحدهای صنعتی كشور بوده است.
بر مبنای آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۷ مجوز تأسیس بیشتر از ۲۴ هزار واحد صنعتی جدید در كشور صادر گردیده است.
در حوزه بهره برداری صنعتی هم در سالی كه گذشت ۴۰۳ واحد جدید در تهران به بهره برداری رسیدند كه در قیاس با سال ۱۳۹۶ كاهش ۱۲ درصدی را نشان داده است. سرمایه گذاری در این واحدها حدوداً ۳، ۰۰۰ میلیارد تومان بوده و ۵۰۰۰ فرصت شغلی هم ایجاد كردند كه هر دو در قیاس با مدت مشابه سال قبل كاهش یافتند.
در تفكیك این واحدهای بهره برداری شده ۱۵۴ واحد مربوط به بهره برداری ایجادی و ۲۴۹ واحد مربوط به بهره برداری توسعه ای می شود. از كل اشتغال بوجود آمده در این زمینه هم ۵۱ درصد به پروژه های ایجادی و ۴۹ درصد به پروژه های توسعه ای اختصاص یافته است.
بر مبنای آمارهای عرضه شده از جانب اتاق بازرگانی كه به تأیید وزارت صمت رسیده در سال ۱۳۹۷ حدود ۲۵۰۰ كارت بازرگانی جدید در اتاق تهران صادر شده كه ۳۰۴ فقره آن به اسفندماه سال قبل مربوط می شود.
با وجود آن صدور كارت بازرگانی در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶ كاهشی ۲۵ درصدی را تجربه كردند. این عدد برای كل اتاق های كشور كاهشی شش درصدی را نشان داده است.
با این وجود با عنایت به میزان گستردگی فعالیت های اتاق تهران ۳۲ درصد از كارت های بازرگانی صادر شده در كل كشور مربوط به این اتاق می شود و همینطور این اتاق در سالی كه گذشت حدود ۹۵۰۰ كارت بازرگانی را هم تمدید كرده است.
در سالی كه گذشت بیشتر از ۲۵ هزار فقره گواهی امضای الكترونیكی در اتاق بازرگانی تهران انجام شد كه نسبت به سال پیش از آن افزایشی ۱۰ درصدی را نشان داده است. این اتاق بازرگانی ۲۳ درصد از كل این گواهی ها در سطح كشور را صادر كرده است.1398/03/23
19:00:20
4645
5.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات