هزینه زندگی در كدام استان ها بیشتر است؟

هزینه زندگی در كدام استان ها بیشتر است؟

به گزارش متخصص فلز طبق اعلام مركز آمار، بیشترین نرخ تورم 12 ماهه مربوط به استان كردستان و كمترین آن مربوط به استان قم است. همینطور شكاف نرخ تورم 12 ماهه استان ها در خرداد ماه ۱۳.۷ درصد است كه نسبت به ماه قبل ۱.۳ درصد افزایش را نشان داده است.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، در خرداد ۱۳۹۸ عدد شاخص كل برای خانوارهای كشور به ۱۷۴، ۹ رسید كه نسبت به ماه قبل ۰.۸ درصد افزایش نشان داده است. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای كشور مربوط به استان های گیلان و هرمزگان با دو درصد افزایش و كمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان آذربایجان غربی با ۲.۲ درصد كاهش است.
درصد تغییر شاخص كل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای كشور ۵۰.۴ درصد است.
طبق اعلام مركز آمار، بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان ایلام (۶۰.۳ درصد) و كمترین آن مربوط به استان قم (۴۳.۳ درصد) است. یعنی خانوارهای ساكن استان ایلام به صورت متوسط ۹.۹ درصد بیشتر از میانگین كل كشور و خانوارهای ساكن استان قم به صورت متوسط ۷.۱ درصد كمتر از میانگین كل كشور نسبت به خرداد ۱۳۹۷ برای خرید یك «مجموعه كالا و خدمات یكسان» هزینه كرده اند.
نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به خرداد ماه ۱۳۹۸ برای خانوارهای كشور به عدد ۳۷.۶ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماهه مربوط به استان كردستان (۴۵.۱ درصد) و كمترین آن مربوط به استان قم (۳۱.۴ درصد) است. شكاف نرخ تورم ۱۲ ماهه استان ها در خرداد ماه ۱۳.۷ درصد است كه نسبت به ماه قبل ۱.۳ واحد درصد افزایش نشان داده است.
خانوارهای شهری
در خرداد ماه ۱۳۹۸ عدد شاخص كل برای خانوارهای شهری به ۱۷۳، ۳ رسید كه نسبت به ماه قبل ۰.۸ درصد افزایش نشان داده است.
در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای شهری مربوط به استان اردبیل با ۲.۱ درصد افزایش و كمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان آذربایجان غربی با ۲.۲ درصد كاهش است.
درصد تغییر شاخص كل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای شهری كشور ۴۹، ۳ درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری مربوط به استان خراسان جنوبی (۵۹.۱ درصد) و كمترین آن مربوط به استان های فارس و هرمزگان (۴۱.۷ درصد) است، یعنی خانوارهای شهری ساكن استان خراسان جنوبی به صورت متوسط ۹.۸ درصد بیشتر از میانگین كل كشور و خانوارهای شهری ساكن استان های فارس و هرمزگان به صورت متوسط ۷.۶ درصد كمتر از میانگین كل كشور نسبت به خرداد ۱۳۹۷ برای خرید یك «مجموعه كالا و خدمات یكسان» هزینه كرده اند.
نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به خرداد ماه ۱۳۹۸ برای خانوارهای شهری به عدد ۳۶.۹ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماهه مربوط به استان ایلام (۴۴.۰ درصد) و كمترین آن مربوط به استان هرمزگان (۳۰.۷ درصد) است. شكاف نرخ تورم ۱۲ ماهه استان ها در خرداد ماه ۱۳.۳ درصد است كه نسبت به ماه قبل ۰.۹ واحد درصد افزایش نشان داده است.
خانوارهای روستایی
در خرداد ماه ۱۳۹۸ عدد شاخص كل برای خانوارهای روستایی به ۱۸۳، ۳ رسید كه نسبت به ماه قبل ۰.۷ درصد افزایش نشان داده است.
در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای روستایی مربوط به استان هرمزگان با ۴.۰ درصد افزایش و كمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان آذربایجان غربی با ۲.۰ درصد كاهش است. درصد تغییر شاخص كل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای روستایی ۵۶.۵ درصد است.
بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان ایلام (۶۸.۳ درصد) و كمترین آن مربوط به استان كرمان (۴۸.۲ درصد) است. یعنی خانوارهای ساكن استان ایلام به صورت متوسط ۱۱.۸ درصد بیشتر از میانگین كل كشور و خانوارهای ساكن استان كرمان به صورت متوسط ۸.۳ درصد كمتر از میانگین كل كشور نسبت به خرداد ۱۳۹۷ برای خرید یك «مجموعه كالا و خدمات یكسان» هزینه كرده اند.
نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به خرداد ماه ۱۳۹۸ برای خانوارهای روستایی به عدد ۴۱.۰ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماهه مربوط به استان كردستان (۴۹.۳ درصد) و كمترین آن مربوط به استان البرز (۳۴.۲ درصد) است. شكاف نرخ تورم ۱۲ ماهه استان ها در خرداد ماه ۱۵.۱ درصد است كه نسبت به ماه قبل ۱.۳ واحد درصد افزایش نشان داده است.1398/04/05
01:29:48
4769
5.0 / 5
تگهای خبر: خدمات , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات