در پاسخ به مهر عنوان شد

ابتلاء ۵۶ نفر به بیماری تب كریمه، موفق به مهار بیماری در كشور شدیم

ابتلاء ۵۶ نفر به بیماری تب كریمه، موفق به مهار بیماری در كشور شدیم

به گزارش متخصص فلز رئیس سازمان دامپزشكی با اشاره به اینكه ۵۶ نفر در كشور به تب كریمه كنگو مبتلا شده اند، اظهار داشت: این بیماری در ۱۰ سال قبل مهار شده است.به گزارش متخصص فلز به نقل از مهر، علیرضا رفیعی پور بامداد امروز دوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸ در مراكز بازدید از عرضه بهداشتی دام به مناسبت عید سعید قربان در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت شیوع بیماری تب كریمه كنگو در كشور تصریح كرد: تعداد مبتلایان به این بیماری در سال جاری، ۵۶ نفر و تعداد افراد فوت شده، تابحال ۵ نفر بوده است.
رئیس سازمان دامپزشكی تصریح كرد: در ۱۰ سال قبل موفق به مهار این بیماری در كشور شده ایم و آمار مبتلایان به آن رشد نداشته است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عید سعید قربان اضافه كرد: از ساعت ۶ بامداد امروز همكاران ما در مراكز عرضه بهداشتی دام مستقر شده اند و در این مراكز، دام ها تحت نظارت ناظرین بهداشتی و شرعی به مردم عرضه می شود.
رفیعی پور با اشاره به اینكه این دام ها قبل، حین و پس از ذبح معاینه می شوند، اظهار داشت: همكاران ما به مردم سفارش می كنند گوشت دام ذبح شده را به مدت ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری كنند و سپس مورد استفاده قرار دهند تا از نظر بهداشتی مشكلی برای آنها ایجاد نشود.
رئیس سازمان دامپزشكی با اشاره به اینكه پیشبینی می شود امسال ۴۰۰ هزار رأس دام در قربانگاههای كشور ذبح شوند، اظهار داشت: ساعت كار روتین كشتارگاهها ۶ بامداد تا ساعت ۱۵ است؛ اما همكاران ما تا هر زمان كه مردم به مراكز عرضه رجوع كنند، به آنها خدمات عرضه خواهند كرد.
۳ هزار و ۶۰۰ ناظر بهداشتی و شرعی بر عرضه دام نظارت دارند
رئیس سازمان دامپزشكی با اشاره به اینكه امسال ۳ هزار ناظر بهداشتی و ۶۰۰ نفر ناظر شرعی بر روند عرضه دام در عید قربان نظارت می كنند، اظهار داشت: در عین حال، ۲ هزار و ۵۰۰ اكیپ شامل ۱۹۰۰ اكیپ سیار و ۶۰۰ اكیپ ثابت در این طرح فعال می باشند و همینطور مردم می توانند با شماره ۱۵۱۲ در این زمینه در ارتباط باشند.
رفیعی پور تصریح كرد: سال قبل بیشتر از ۳۵ هزار عضو شامل جگر، كبد، قلب، ریه و كلیه های دام ها ضبط و امحا شد؛ همینطور بیشتر از ۱۲ هزار كیلوگرم گوشت غیرقابل مصرف تشخیص داده شد؛ ازاین رو هوشیاری همكاران دامپزشك ما از شیوع خیلی از بیماری های مشترك بین انسان و دام جلوگیری می كند.
رئیس سازمان دامپزشكی با اشاره به اینكه همكاران ما از ۲ ماه قبل برای اجرای طرح بهداشتی عید قربان آماده شده اند، خاطرنشان كرد: اگر دامپزشكی نباشد عید قربان می تواند طغیان بیماری ها تلقی شود.
وی توضیح داد: با در نظر گرفتن همكاران دامپزشك ما در بخش خصوصی، روستاها، دهستانها و نقاط دیگر كه خارج از طرح ویژه بهداشتی مشغول فعالیت هستند، می توان گفت در مجموع ۶ تا ۷ هزار نفر برای عید قربان خدمات عرضه می كنند.
رفیعی پوراضافه كرد: همینطور با در نظر گرفتن دام هایی كه در نقاط روستایی، عشایری و دهستانها كشتار می شوند و ما آمار رسمی آنها را نداریم؛ ازاین رو می توان گفت بین ۸۰۰ تا یك میلیون دام در روز عید قربان در كشور ذبح می شود.

1398/05/21
15:58:25
4604
5.0 / 5
تگهای خبر: خدمات , سازمان , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات