چگونه مبارزه با فساد ساختاری می شود؟

چگونه مبارزه با فساد ساختاری می شود؟

متخصص فلز چگونه مبارزه با فساد ساختاری می شود؟


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، در ایام اخیر اخبار جالب توجهی از بازداشت بعضی از مسؤلان و مدیران اقتصادی و حتی شهری به گوش رسید كه شاید برای اغلب كسانی كه این اخبار را می شنیدند جذاب و چه بسا مسرت بخش بود.
هرچند این گونه اقدامات و برخوردهایی كه با نام مبارزه با فساد انجام می شوند در جای خود لازم و چه بسا قابل ستایش هستند اما واقعیت این است كه مبارزه با فساد ابعادی گسترده تر از برخورد با اشخاص خاطی دارد.

"مبارزه با فساد" در بین مهمترین سفارش های بانك جهانی
در اینباره وحید شقاقی شهری –عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی تهران- در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینكه مبارزه با فساد در ادبیات بین المللی مبحث پیچیده و بسیار با اهمیتی است اظهار داشت: مبارزه با فساد به اندازه ای مهم می باشد كه بانك جهانی در شعارها و راهبردهای خود به كشورها برای رسیدن به رشد پایدار اقتصادی بر شاخص مبارزه با فساد در كنار حكمرانی خوب و فقرزدایی تاكید می كند.
این اقتصاددان با اشاره به اینكه ریشه كن كردن فساد نیازمند تخصص و سواد اقتصادی هم هست افزود: تا زمانی كه ساختار و علل بروز فساد از بین نرود افراد دیگری هستند كه امكان آلوده شدنشان وجود دارد؛ ازاین رو این تصور كه فقط با برخورد با اشخاص بتوان مساله فساد را حل كرد اشتباه است.

نظام های چندنرخی، بستری برای فساد
شقاقی با اشاره به اینكه در سایر كشورها هم تلاش می شود علت و ریشه های فساد از بین برود، به بعضی از عوامل بروز فساد هم اشاره نمود و اظهار داشت: نظام های اقتصادی چند نرخی یكی از اصلی ترین عوامل بروز فساد در اقتصاد هستند. زمانی كه نظام های چند نرخی یا چند قیمتی ایجاد شوند محلی جذاب برای سواستفاده خواهند بود. برای مثال سال قبل در حوزه ارز یك نظام چند نرخی ارز شكل گرفت و مشاهده كردیم كه چه فساد و پرونده های هولناكی در آن ناحیه شكل گرفت و حالا سوال این است كه با چند پرونده از هزاران پرونده آنها می توان مبارزه كرد؟
وی همینطور به اختلاف قیمتی بنزین و بروز قاچاق هم بعنوان یكی دیگر از نمونه های بروز فساد اشاره نمود و افزود: در بعضی از گلوگاه های فساد همچون گمرك، مالیات و صدور مجوزهای پرارزش هم باید تدابیری اندیشیده شود تا دولت الكترونیك گسترش پیدا كند و از این طریق ارتباط حضوری افراد حذف و سیستم جایگزین آن شود.

از مراكز تصمیم گیری تمركززدایی شود
این استاد دانشگاه تمركززدایی از مراكز تصمیم گیری را یكی دیگر از مهمترین اقدامات برای از بین بردن عوامل فساد ارزیابی كرد و اظهار داشت: بهتر است به جای اینكه یك فرد در مركز تصمیم گیری های اصلی حضور داشته باشد، چند نفر یا یك گروه مسئول تصمیم گیری ها در حوزه های اقتصادی باشند.
شقاقی شهری همینطور نظارت های رسانه ای و مردمی را از دیگر راهكارهای مبارزه ریشه ای با فقر برشمرد و اظهار داشت كه در بحث مبارزه با فساد مبارزه با معلول ها حتی می تواند زیان آور هم باشد، چونكه امكان دارد ادراك مردم را از پدیده فساد مخدوش كند.
به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، بازداشت مدیرعامل خودروسازی ایران خودرو، رئیس سازمان خصوصی سازی، شهردار و بعضی از اعضای شورای شهر خرم آباد از مهمترین اخباری است كه در ایام گذشته افكار عمومی را تحت تاثیر قرار داده است.1398/05/30
15:50:12
4468
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , تخصص , خودرو , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات