طبق مصوبه شورای پول و اعتبار

وام مسكن آزادگان، جانبازان و خانواده شهدا ۱۳۰ میلیون شد

وام مسكن آزادگان، جانبازان و خانواده شهدا ۱۳۰ میلیون شد

به گزارش متخصص فلز شورای پول و اعتبار «دستورالعمل تملك سهام بانك ها و مؤسسات اعتباری غیر بانكی» و افزایش سقف فردی تسهیلات خرید یا ساخت مسكن آزادگان، جانبازان و خانواده شهدا در سال ۱۳۹۸ را تصویب كرد.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، عصر روز گذشته (سه شنبه) در یكهزار و دویست و هفتاد و هفتمین جلسه شورای پول و اعتبار كه به ریاست عبدالناصر همتی برگزار شد، در ادامه سلسله اقدامات و برنامه های اصلاحات ساختاری بانك مركزی در نظام پولی و بانكی كشور «دستورالعمل تملك سهام بانك ها و مؤسسات اعتباری غیربانكی» كه به استناد «قانون اصلاح قانون اجرای سیاست های كلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی» مصوب سال ۱۳۹۷ توسط بانك مركزی تدوین شده بود، تصویب گردید.

این دستورالعمل شرایط و احكام جدیدی را در مورد تملك سهام مؤسسات اعتباری برای كلیه اشخاص شامل ایرانی و خارجی مقرر كرده است.
بر مبنای دستورالعمل جدید، از این پس تملك سهام توسط مالك واحد كه اهم مصادیق آن در دستورالعمل ذكر شده است، در سطوح بیشتر از ۱۰ درصد تا ۲۰ درصد و بیشتر از ۲۰ درصد تا ۳۳ درصد كه تا قبل از این ممنوع بود، با مجوز بانك مركزی امكان پذیر خواهد بود.

طبق اعلام بانك مركزی، برای هر مالك واحد، تملك سهام در سطوح بالای ۱۰ درصد حداكثر در یك مؤسسه اعتباری مجاز است. بنابراین مالك واحدی كه هم اكنون دارنده سهام هر یك از مؤسسات اعتباری بیشتر از حدود مجاز می باشد، مكلف است ظرف مدت حداكثر شش ماه نسبت به دریافت مجوز لازم برای هر سطح، اقدام و یا مازاد سهام خویش را واگذار كند.

چنانچه بعد از سپری شدن مهلت های تعیین شده در دستورالعمل، مالك واحد بدون مجوز لازم، همچنان دارنده سهام هر یك از مؤسسات اعتباری به میزانی بیشتر از حدود مجاز باشد، نسبت به مازاد سقف مجاز، در مجامع عمومی صاحبان سهام مؤسسه اعتباری ذیربط حق رأی نخواهد داشت و متعاقب اعلام بانك مركزی، حق رأی ناشی از سهام مازاد در مجامع عمومی به وزارت امور اقتصادی و دارایی تفویض می شود.

علاوه بر این، درآمدهای حاصل از سود سهام توزیع شده و حق تقدم فروش رفته نسبت به سهام مازاد، مشمول مالیات با نرخ ۱۰۰ درصد میشود.

به باعث مقررات یاد شده، بانك مركزی می واند با تصمیم هیأت انتظامی بانك ها، مجوز تملك سهام توسط مالك واحد در سطوح بیشتر از ۱۰ درصد را در قالب مواردی كه در دستورالعمل تصریح شده، ابطال كند.

در این نشست همینطور افزایش سقف فردی تسهیلات خرید یا ساخت مسكن آزادگان، جانبازان و خانواده شهدا در سال ۱۳۹۸ (موضوع تصویب نامه شماره ۳۲۷۲۵/ت۵۶۴۹۴هـ مورخ ۱۳۹۸.۳.۲۱ هیات محترم وزیران ) تصویب گردید.

بر این اساس سقف مبلغ این تسهیلات به ازای هر واحد مسكونی از ۱۰۰۰ میلیون ریال به ۱۳۰۰میلیون ریال در شهرهای با جمعیت بیشتر از یك میلیون نفر، از ۷۷۰ میلیون ریال به ۱۰۰۰میلیون ریال در مراكز استانها (با جمعیت كمتر از یك میلیون نفر) ؛ از ۶۶۰ میلیون ریال به ۸۵۰ میلیون ریال در سایر شهرها و از ۳۸۰ میلیون ریال به ۵۰۰ میلیون ریال در روستاها افزایش یافت.

گفتنی است؛ تسهیلات موصوف با معرفی متقاضی از جانب بنیاد شهید و امور ایثارگران به بانكهای عامل با نرخ سود یارانه ای چهار درصد و با دوره بازپرداخت حداكثر ۲۰ ساله قابل اعطاست.1398/06/13
15:10:12
4348
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , تدوین , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات