در همایش توسعه فعالیت های اكتشافی ایران مطرح شد

تحقق ۴۶ طرح از اهدف نقشه راه ایمیدرو

تحقق ۴۶ طرح از اهدف نقشه راه ایمیدرو

به گزارش متخصص فلز به قول رئیس هیات عامل ایمیدرو، از ۱۴۵ هدف طراحی شده در نقشه راه برای ایمیدرو، ۴۶ درصد محقق شده است. امروز ۶۵۰ هزار كیلومتر مربع اكتشاف شده و مقرر است پهنه های باقی مانده در اختیار بخش خصوصی قرار بگیرد. ضمن این كه بیشتر از ۱۲۰۰ میلیارد تومان برای تزریق به طرح های توسعه ای جذب كرده ایم.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، بامداد امروز (سه شنبه) همایش توسعه فعالیت های اكتشافی ایران؛ پهنه ها، فرصت ها و چالش ها با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، اعضای هیئت مدیره ایمیدرو و تعدادی از مسؤلان دولتی برگزار گردید.
خداداد غریب پور - رئیس هیئت عامل ایمیدرو - در این همایش اظهار نمود: امروز شاهدیم كه ۶۵۰ هزار كیلومتر مربع اكتشاف شده است و در نظر گرفته شده پهنه های باقی مانده در اختیار بخش خصوصی قرار بگیرد.

وی با اشاره به ایده جایگزینی معدن به جای نفت از جانب مقام معظم رهبری اظهار داشت: این ایده مورد استقبال قرار گرفته و وزیر صمت، توسعه اكتشاف و تكمیل زنجیره را بعنوان یك اولویت مطرح كرده است. اولویت ایمیدرو بعنوان حلقه اول توسعه، اكتشاف است؛ بنابراین هر میزان ارز برای به روزرسانی تجهیزات اكتشاف لازم باشد، ما تامین می نماییم.
رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان این كه ۳.۹ میلیارد دلار طرح برای ارسال داریم، اظهار داشت: در افق ۱۴۰۴ احتیاج به ۱۶۰ میلیون تن سنگ آهن است و خوراك ما تنها برای ۲۰ سال بوده و این مورد نیاز اكتشاف را نشان داده است. همینطور ۱۴.۵ میلیارد دلار ایمیدرو تابحال طرح به بهره برداری رسانده است.
غریب پور افزود: با سازمان زمین شناسی و اكتشاف معدنی در غالب راه نقش معدن به توافق رسیده ایم و همینطور با سازمان انرژی اتمی و محیط زیست هم توافق نامه هایی امضا خواهیم كرد.
وی با بیان این كه در پنج ماهه ابتدای سال ۹۸ با تاكید بر مدیریت ارزی بنگاه های بزرگ معدنی و صنایع معدنی در بخش تولید، رشد داشته ایم، اضافه كرد: صادرات مس در شش ماهه امسال معادل كل سال قبل ۴۵۲ میلیون دلار بوده است. صادرات شركت های فولادی هم نسبت به مرداد سال قبل ۳۷ درصد رشد داشته است. همینطور از ۱۴۵ هدف طراحی شده در نقشه راه برای ایمیدرو ۴۶ درصد محقق شده است. علاوه بر این در بخش خصوصی بیشتر از ۱۲۰۰ میلیارد تومان برای تزریق به طرح های توسعه ای جذب كردیم.
در ادامه این همایش، اصغر زاده - مدیر اكتشاف ایمیدرو - ضمن تشكر از وزیر صنعت بابت اعتمادی كه به ایمیدرو بابت اكتشاف پهنه ها داشته است، اظهار داشت: نقاط اصلی اكتشافات دنیا استرالیا، قاره آفریقا و قاره آمریكاست و در این نقاط اهداف اكتشافی بیشتر به سمت اكتشافات طلا رفته است.
وی ادامه داد: در كشور ایران بیشترین اكتشاف مربوط به مس و سپس سنگ آهن و زغال سنگ است چون كه ما تنها به دنبال سودآوری نیستیم و هدف ما توسعه صنایع پایین دستی است. هر گاه قیمت فلزات افزایش می یابد، به همان میزان بودجه اكتشافی هم افزایش می یابد و برعكس. ازاین رو در سال ۲۰۱۹ پیشبینی این است كه بودجه اكتشافات نسبت به سال ۲۰۱۸ به میزان ۱۰ درصد افزایش یابد.
مدیر اكتشاف ایمیدرو با بیان این كه تقاضا برای مواد معدنی در دنیا هر ۲۰ سال ۲ برابر می شود؛ اظهار داشت: این در شرایطی است كه یافتن معادن جدید سخت شده و معادن قبلی به علت اتمام ذخایر از چرخه خارج می شوند بنابراین ما نیازمند این مورد هستیم كه برای اكتشافات و معدنكاری به عمق برویم.
اصغرزاده تصریح كرد: روش ژئوفیزیك و روش های تحلیلی در اكتشافات عمیق می تواند به ما كمك نماید. هدف ما از اكتشافات، رفع كمبود مواد معدنی و خوراك صنایع و پیشگیری از واردات مواد معدنی و ایجاد اشتغال و توسعه متوازن در كشور است. در ایمیدرو در ۳ محور اكتشافات انجام می شود و ایمیدرو در این زمینه دارای استراتژی هایی از قبیل جذب سرمایه گذار، كشف منابع معدنی متنوع، كمك به توسعه متوازن، تبدیل معدن بعنوان یكی از محورهای مهم اقتصاد كشور است. از سال 1393 كه فعالیت اكتشافی ایمیدرو در پهنه ها شروع شد در ۵۱ پهنه و ۲۵ استان فعال بوده ایم.
در انتها این برنامه تفاهم نامه همكاری میان سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و سازمان فضایی كشور با حضور وزیر صنعت و معاون معدنی این وزارتخانه به امضا رسید.

1398/07/02
21:07:46
4245
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات