گزارش متخصص فلز

ورود اپلیكیشن ها به حمل و نقل جاده ای، سازمان راهداری: مجوز ندارند

ورود اپلیكیشن ها به حمل و نقل جاده ای، سازمان راهداری: مجوز ندارند

به گزارش متخصص فلز باآنكه سازمان راهداری در سال۹۶ از ورود غیر قانونی اپلیكیشن های حمل مسافران درون شهری به حوزه برون شهری به دادستانی شكایت كرده بود، این اپلیكیشن ها این دفعه با شكلی جدید به عرصه ورود كرده اند.به گزارش متخصص فلز به نقل از مهر، به تازگی بعضی از اپلیكیشن های موبایلی مبادرت به جذب مسافران برون شهری با استفاده از اتوبوس های حمل و نقل بین شهری كرده اند.
اگرچه شیوه جذب این دسته از مسافران با روش جذب مسافران درون شهری در این اپلیكیشن ها متفاوت می باشد و چیزی شبیه فروش بلیت اتوبوس بوده تا مسافرگیری با استفاده از تكنولوژی های جدید ارتباطی، با این وجود این اپلیكیشن ها حتی مجوز فروش اینترنتی بلیت اتوبوس را هم ندارند.
خصوصا كه در روزهای تقاضای سفر به كربلا و مرز مهران قرار داشته و این اپلیكیشن ها مبادرت به جذب مسافران پایانه مرزی مهران هم با قیمت هایی پایین تر از نرخ رانندگان اتوبوس كه در پایانه غرب تهران برای اعزام زائرین اربعین به مرز مهران مستقر شده اند، مبادرت به مسافرگیری می كنند.


شكایت سازمان راهداری از اسنپ به دادستانی در سال ۹۶
مرداد ماه سال ۱۳۹۶ داوود كشاورزیان معاون سابق وزیر راه و رئیس سابق سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در مراسم آغاز اجرای طرح شبكه سیر همنام از شكایت این سازمان به دادستانی در مورد ورود اسنپ به حمل و نقل جاده ای و بین شهری اطلاع داد.
وی اضافه كرد: نامه ای حقوقی به دادستانی نوشتیم در خصوص اینكه حمل و نقل عمومی بین شهری، تشریفات، الزامات و نظارت های خاص خویش را می طلبد، دادستانی هم مسؤلان اسنپ را احضار كردند و قرار بر این شد كه اسنپ پیشنهاد سفرهای برون شهری را از اپلیكیشن خود حذف كند.
هر چند این مورد به حمل مسافران بین شهری از جانب اسنپ و دیگر اپلیكیشن های حمل مسافر درون شهری با استفاده از خودروی سواری مربوط می شد، اما این پلت فرم های موبایلی هیچ یك مجوز همكاری با رانندگان اتوبوس های برون شهری را از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای دریافت نكرده اند.
اگرچه از نظر قانونی سازمان راهداری می بایست به این مورد ورود كند، اما تا كنون اقدامی در جهت مقابله با این اقدامات غیر قانونی برخی اپلیكیشن های مدیریت مسافرت درون شهری برداشته نشده است.
مدیركل مسافری سازمان راهداری: اقدام اپلیكیشن ها غیر قانونی است
در همین زمینه داریوش باقرجوان مدیركل مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره غیر قانونی بودن ورود تاكسی های اینترنتی به حوزه حمل و نقل جاده ای اظهار داشت: اسناد بالادستی جابجایی مسافر بر مبنای قانون تغییر نام وزارت راه به وزارت راه و ترابری مصوب مجلس شورای اسلامی باید تابع شرایط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای باشند چونكه مختصات جابجایی مسافر در جاده با مختصات حمل مسافر در داخل شهر به خصوص از نظر سرعت خودرو ها و ضرورت رعایت ایمنی، كاملا متفاوت می باشد.
وی اضافه كرد: تاكسی های اینترنتی، بدون مجوز سازمان راهداری نمی توانند بخش مسافرت بین شهری را راه اندازی كنند؛ ضمن اینكه بخش حمل مسافر در جاده تابع قوانین نظام صنفی نیست و قانون خاص دارد.
این مقام مسئول در سازمان راهداری افزود: هم اكنون آئین نامه های مربوط به راه اندازی بازارگاه های اینترنتی تدوین شده و اپلیكیشن ها می توانند با رفتن به سازمان راهداری مجوزهای مربوطه را دریافت كنند.
وی با اشاره به اینكه اسنپ تابحال مجوزی برای عرضه این خدمت دریافت نكرده، اظهار داشت: ما از سال ۹۷ آئین نامه مربوطه را ابلاغ كرده ایم و هم اكنون هیچ مجوزی به هیچ یك از پلتفرم های اینترنتی حمل مسافر در میان شهرها داده نشده است. به مسافران هم اخطار می دهیم اگر بلیتی از این بازارگاه های اینترنتی دریافت نمایند اسناد حمل نداشته و هیچ پوشش بیمه ای هم برای مسافران در نظر گرفته نشده است.
باقرجوان تصریح كرد: اتوبوس هایی كه با این بازرگاه های غیرمجاز همكاری می كنند در صورت بروز مشكل، مشمول قوانین حمل مسافر نخواهند بود. بنابراین سفارش می نماییم كه مسافران صرفا از شركت های حمل مسافر كه از وزارت راه و سازمان راهداری مجوز گرفته اند استفاده كنند.

1398/07/13
15:01:58
4402
5.0 / 5
تگهای خبر: بازار , تدوین , حقوق , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات