یك مقام مسئول اعلام كرد:

ضرورت افزایش سرانه مصرف تخم مرغ به 16 كیلوگرم

ضرورت افزایش سرانه مصرف تخم مرغ به 16 كیلوگرم

متخصص فلز: مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران میهن با اشاره به اینكه مازاد تولید تخم مرغ به یك تهدید تبدیل گشته است، بر ضرورت افزایش مصرف سرانه این ماده غذایی به 16 كیلوگرم تاكید كرد.به گزارش متخصص فلز به نقل از مهر، رضا تركاشوند در مراسم روز جهانی تخم مرغ با اشاره به اینكه ظرفیت تولید مرغ تخم گذار تجاری كشور به ۹۵ میلیون قطعه رسیده است، اظهار داشت: اگر بخواهیم از تمام این ظرفیت استفاده نمائیم، میزان تولید تخم مرغ در كشور به یك میلیون و ۴۵۰ هزار تن خواهد رسید. هم اكنون میزان تولید حدود یك میلیون تن و ۱۰ درصد مازاد بر نیاز كشور است.
وی افزود: این در شرایطی است كه قسمتی از ظرفیت تولید كشور در این زمینه بطور صد درصد غیرفعال است و در بعضی استان ها نیز ۳۰ تا ۴۰ درصد ظرفیت واحدهای تولیدی فعال است.
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران میهن با اشاره به اینكه امسال میزان تولیدمان به اندازه ای است كه موجب زیان تولیدكنندگان شده است، اظهار داشت: از اسفند سال قبل تابحال قیمت تخم مرغ پایین تر از نرخ تمام شده تولید آن بوده ضمن اینكه ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب تخم مرغ را ۷۷۴۰ تومان اعلام نموده است اما قیمت این محصول بطور میانگین كمتر از ۶۰۰۰ تومان بوده كه این نرخ حدود ۲۰۰۰ تومان پایین تر از قیمت واقعی است.
تركاشوند با اشاره به اینكه این مسئله موجب زیان تولیدكننده و لطمه به تولید خواهد شد، اشاره كرد: به اعتقاد ما هم اكنون مازاد تولید به تهدید تبدیل گشته و بعضی از تولیدكنندگان بزرگ با سابقه در این زمینه به سبب شرایطی كه وجود دارد، نمی توانند تولید كنند و واحدهایشان را تعطیل و واگذار كرده اند.
وی با اشاره به اینكه برای حل این مسئله دو راهكار را می توان در نظر گرفت، اظهار داشت: راهكار اول توسعه بازار و راهكار دوم مدیریت و كنترل تولید است كه كنترل تولید در كوتاه مدت جواب می دهد اما به اعتقاد بنده كار اصولی نیست چون باید از سرمایه گذاری های انجام شده، بهره برداری كامل كرد بدین سبب ما یا باید بازار داخلی را توسعه دهیم یا به فكر صادرات و توسعه بازار خارجی باشیم.
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران میهن با اشاره به اینكه در صادرات سابقه خوبی داریم اما واقعیت این است كه راهبرد دقیقی در این زمینه وجود ندارد، گفت: متأسفانه به سرمایه گذاری در تولید بی توجهی می شود بویژه در بُعد تجارت آن. بعنوان مثال با كوچك ترین گزارشی كه حتی امكان دارد صحت نداشته باشد، یك شبه مسئولان مربوطه تصمیم می گیرند كه صادرات را ممنوع كنند و تمام برنامه ریزی های تولید به هم می خورد.
تركاشوند با اشاره به اینكه بعضی از كشورهای متقاضی واردات تخم مرغ از ایران همچون تركمنستان هم اكنون خودشان تولیدكننده و نیز صادركننده این محصول شده اند، اظهار داشت: در كشوری مانند عراق نیز مسائل دیگری همچون بحث پشتیبانی از تولید داخلی مطرح است و برمبنای آخرین گزارش هایی كه داریم، وزارت كشاورزی این كشور اعلام نموده تمام مرزهای آنجا به روی واردات مرغ و تخم مرغ بسته شود چونكه قصد دارند از تولید داخلی حمایت كنند.
وی اظهار داشت: عراقی ها با وجود آنكه این تصمیمشان بر افزایش قیمت تخم مرغ در آنجا تأثیرگذار بوده، همچنان بر آن پافشاری می كنند بدین سبب چشم انداز خوبی برای صادرات تخم مرغ از كشور نمی بینم.
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران میهن اشاره كرد: با عنایت به این مسائل، ما باید بر توسعه مصرف تخم مرغ در داخل كشور تمركز نماییم. هم اكنون مصرف سرانه این محصول در كشور ما ۱۲ كیلوگرم (حدود ۲۰۰ عدد) برای هر نفر است و اعتقاد داریم كه می توانیم آنرا به ۲۵۰ عدد (۱۵ تا ۱۶ كیلوگرم) برسانیم كه اگر این اتفاق بیفتد، تهدید مازاد تولید از بین خواهد رفت.
منبع:

1398/07/17
22:15:22
4181
5.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات