آمار معاملات مهرماه نشان داد؛

كاهش آیفكس و ارزش معاملات فرابورس

كاهش آیفكس و ارزش معاملات فرابورس

متخصص فلز: آمارها نشان میدهد كه فرابورس طی 21 روز معاملاتی پرنوسان در نخستین ماه پاییز، در مجموع كاهش 5 درصدی در شاخص و كاهش یك درصدی در ارزش معاملات را به ثبت رساند.به گزارش متخصص فلز به نقل از مهر، شاخص فرابورس در این ماه كار خودرا از نقطه ۴۰۱۷ واحد آغاز كرد و و بعد از نصب پرچم خود بر قله ۴۳۰۰ واحدی، در نقطه ۳۸۰۵ واحدی به خط اختتام رساند. همین طور در همین مقطع ارزش بازار به ۳۸۶ میلیارد تومان رسید.
این در حالی است كه درانتها هفتمین ماه سال ۹۸، شاخص فرابورس توانست بازدهی ۶۹ درصدی را از شروع سال برای فعالان این بازار به ارمغان بیاورد. ضمن اینكه درانتها ماه گذشته ارزش كل بازار فرابورس به رقمی بالغ بر ۳۸۶ هزار میلیارد تومان رسید.
میزبانی از ۳ میهمان جدید
در ماهی كه پشت سر گذاشتیم فرابورس از سه میهمان جدید میزبانی كرد. شركت توسعه مولد جهرم با نماد «بجهرم» نورسیده پاییز فرابورس بود كه در جریان عرضه اولیه ۵ درصد از سهام شركت آن در بازار دوم، مشاركت ۸۲۳ هزار نفری سهامداران را به ارمغان آورد.
این بازار با پذیره نویسی واحدهای صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت معیار در نماد «دمعیار»، عرضه واحدهای صندوق سرمایه گذاری پارتیان ۱۵ درصدتأدیه در نماد «پارتین» و همین طور ۷ عرضه اولیه اسناد خزانه به ارزش مجموعا ۱۶ هزار میلیاردریال، ماه پر ترافیكی را پشت سر گذاشت؛ این ۱۶۰ میلیون ورقه اوراق اسناد خزانه در چارچوب نمادهای «اخزا۸۱۱»، «اخزا۸۰۲»، «اخزا۸۱۵»، «اخزا۸۰۳»، «اخزا۸۰۷»، «اخزا۸۰۵» و «اخزا۸۰۹» پذیره نویسی شدند.
ضمن اینكه در همین ماه بزرگترین اوراق تامین مالی دولت با نماد «افاد۴» نیز كه از طرف وزارت اقتصاد بعنوان بانی انتشار یافته بود در فرابورس پذیره نویسی شد ودر جریان آن بیشتر از ۵ هزار میلیارد ریال اوراق منفعت با تعهد پرداخت اصل و سود به فروش رفت.
بازار پایه و اوراق بدهی
در ماهی كه گذشت برمبنای آمار انتشار یافته میانگین ارزش معاملات ۱۲ هزار و ۴۰۹ میلیارد ریال و میانگین حجم معاملات در این ۲۱ روز ۱.۶۷۹ میلیون ورقه بود؛ اما با این وجود برای تحلیل دقیق بایستی كه بازارهای مختلف را به صورت مجزا مورد بررسی قرار داد.
از میان بازارهای مختلف در فرابورس، بازارهای دوم، پایه و اوراق بدهی به ترتیب با ۴۸، ۲۲ و ۲۰ درصد از ارزش بازار به لحاظ سهم از ارزش كل در رتبه های اول تا سوم قرار دارند. بازار اول با سهم ۸ درصدی از ارزش كل بازار در مقام چهارم قرار دارد.
عملكرد بازار دوم
بازار دوم در این ماه به لحاظ حجم، ارزش و تعداد معاملات در مقایسه با مهر سال قبل رشد ۷۱، ۱۵۲ و ۳۱۰ درصدی داشته است و با ثبت بیشتر از ۹۸ هزار میلیارد ریال معامله، جابجایی ۱۶ هزار و ۳۸۰ میلیون ورقه سهم در چارچوب حدود ۵ میلیون دفعه معامله، كار خودرا تمام كرد.
بازار پایه نیز باوجود حواشی مختلفی كه پشت سر گذاشت بنظر می رسد روزهایی عادی و همسو با سایر بازارها را سپری می كند. این بازار در بخش های حجم، ارزش و تعداد معاملات مهرماه نسبت به مهر سال قبل به ترتیب ۸، ۱۶ و ۲۲ درصد رشد داشته است. این رشد حاصل ثبت ارقام ۱۳ هزار ۸۵۸ میلیون جابجایی ورقه به ارزش ۳۹ هزار و ۷۴ میلیارد ریال ارزش در غالب ۱۳۷۰ هزار دفعه معامله بودهاست.
ارزش معاملات خرد
بررسی دقیق گروه های مختلف صنعت در ماهی كه گذشت نشان از اقبال بیشتر معامله گران به برخی گروه ها نسبت به سایرین دارد. در این رتبه بندی، بالاترین سهم از كل ارزش معاملات به گروه فلزات اساسی اختصاص داشت. این گروه با ۱۶ هزار ۵۸۵ میلیارد ریال ارزش معاملات خرد، سهم ۱۱ درصدی از كل معاملات را از آن خود كرد.
همچنین در رتبه دوم این دسته بندی، گروه مواد و محصولات دارویی قرار گرفته كه ۱۱ هزار ۶۶۲ میلیارد ریال معامله در آن معامله شده است. سهم این گروه از كل ارزش معاملات ۸ درصد بود.
در این تقسیم بندی كه از نظر بسیاری كارشناسان و تحلیل گران دارای نشانه هایی مهم برای رصد بازار است نگاهی اجمالی به این داده های آماری نشان میدهد گروه اوراق تامین مالی با ۲۰ درصد از ارزش كل بازار با اختلاف نسبت به سایرین در جذب منابع موفق تر بوده است. در این گروه ۹۱۵ میلیون سهم مورد مبادله قرارگرفته است.
گروه محصولات شیمیایی و همین طور گروه فلزات اساسی نیز در این دسته بندی با ۱۸ و ۱۱ درصد از كل ارزش معاملات، در رتبه های دوم و سوم قرار دارند. تعداد اوراق مبادله شده در این گروه به ترتیب حدودا ۵۹ و ۱۳۳ میلیون ورقه بوده است. ارزش معاملات در این دو گروه نیز به ترتیب ۶۹۲ و ۴۳۴ میلیارد ریال دربرگرفت.


منبع:

1398/08/05
21:46:54
4198
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بورس , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات