گزارش متخصص فلز

طرح ملی مسكن در آستانه انحراف از معیار

طرح ملی مسكن در آستانه انحراف از معیار

متخصص فلز: در حالی وزیر راه و شهرسازی از آغاز ثبت نام طرح ملی مسكن در دو استان پایلوت و سپس تسری به كل كشور آگاهی داده كه برخی سیگنال های این طرح به احتمال منحرف شدن مسیر خانه دار شدن مردم گواهی می دهد.به گزارش متخصص فلز به نقل از مهر، یكم آبان ماه، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طرح مسكن ملی با عنایت به برنامه ریزی كه در جهت نیاز سنجی انجام شده بود، در مدار اجرا قرار گرفته است. حدود ۱۸۰ هزار واحد مسكن در سطح كشور در شرایط مختلف پیشرفت قرار دارد.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: ماه گذشته توسط بنیاد مسكن، بخش مسكن شهری را فعال كردیم، ثبت نام در شهر كرمان شروع شده است تا شناسایی دقیق و غربالگری صورت گیرد و افرادی كه فاقد مسكن و زمین هستند و تابحال از امكانات دولتی بهره مند نشدند در فهرست قرار گیرند و كاملاً تعیین شود كه در هر شهر با چه نوع اقدامی این كار باید صورت گیرد.
وی اضافه كرد: در پایلوت كرمان تصمیم این است كه به تعدادی به صورت گروهی زمین واگذار شود. در بخشی هم به شركت های سازنده واگذار شود تا آنها بسازند. گام دوم این پایلوت در استان سیستان و بلوچستان است كه در ایام آینده آغاز خواهد شد. بعد از انجام ثبت نام در سیستان و بلوچستان، این طرح به سایر شهرهای كشور تسری یابد.
وزیر راه و شهرسازی افزود: در این صورت و برنامه های ما برای هر شهری دقیق خواهد شد و اشكالاتی كه در گذشته بوجود آمده است، مواجه نخواهیم شد. قبل از این بدون برنامه ریزی دقیق نیاز سنجی خانه هایی ساخته شد كه الان فاقد متقاضی است. با این مشكل در چند استان مواجه هستیم. اسلامی اظهار داشت: این امر تحولی در برنامه ریزی ها سند مسكن می باشد تا بر مبنای نیاز واقعی حركت نماییم.
وی دو روز پیش هم از آغاز ثبت نام برای طرح ملی مسكن از ۱۵ آبان ماه اطلاع داده بود.
آیا این طرح واقعا ملی است؟ / تسهیلاتی كم اثر با سود ۱۸ درصد!
وزارت راه و شهرسازی نام این طرح را برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسكن نهاده تا این پیام از آن صادر شود كه مقرر است مردم از منافع آن منتفع شوند؛ اما نشانه هایی كه از برخی جزئیات نه چندان مشخص آن به دست رسیده، گواهی می دهند كه هنوز در مورد واقعا ملی بودن این طرح اندیشه ای وجود ندارد.
محمود محمودزاده، سرپرست معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با یادآوری این كه ثبت نام اولیه طرح اقدام ملی در شهر كرمان برای آزمایش سامانه انجام شد، اظهار نمود: تمام مشكلات و نقصها موجود در سامانه برای ثبت نام برطرف شده است.
وی افزود: نام نویسی از متقاضیان مسكن ملی در ۱۰ استان كشور از آبان ماه سال جاری شروع می شود و به مرور استان های دیگر با فراهم شدن شرایط لازم در فرایند ثبت نام قرار می گیرند و تلاش ما این است تا پیش از بهمن ماه سال جاری فرایند ثبت نام در تمامی استان های كشور صورت گیرد.
وی با بیان این كه طبق قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسكن متقاضیان ثبت نام مسكن ملی باید دارای چهار شرط اصلی باشند، خاطرنشان كرد: تأهل، فاقد مالكیت خصوصی، عدم استفاده از امكانات دولتی از قبیل زمین، آپارتمان یا تسهیلات ویژه یارانه دار و داشتن سابقه سكونت در شهر مورد تقاضا همچون این شرایط است.
محمودزاده در پاسخ به این سؤال كه برای طرح اقدام ملی تسهیلات در نظر گرفته شده، اظهار داشت: در طرح اقدام ملی مسكن، پروژه به پروژه این رقم متفاوت خواهد بود اما در این طرح میزان تسهیلات ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۸ درصد خواهد بود.
ضعف فقدان سامانه ملی اسكان: امكان حذف خانه دارها نیست
این اظهارات در حالی است كه تسهیلات ۱۸ درصدی این طرح به جای آنكه مشكلات مردم را حل كند بیشتر به نفع رفع مشكلات بانك عامل خواهد بود.
همچنین با عنایت به آماده نبودن سامانه ملی املاك و اسكان، امكان دارد افرادی كه فاقد مسكن باشند، از ورود به این طرح جامانده و به جای آنها، افراد دارای مسكن مبادرت به ثبت نام كنند.
چون قرمز بودن فرم «ج» استعلام ادارات كل راه و شهرسازی استان ها، تنها به افرادی تعلق می گیرد كه از امكانات دولتی یا بانكی در بخش مسكن بهره برده باشند و چه بسا امكان دارد افرادی كه فرم «ج» آنها سبز بوده ولی مسكن داشته باشند.
امكان ثبت نام برای همه واحدهای اقدام ملی وجود دارد؟
در همین راستا، مهدی غلامی كارشناس مسكن در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تغییر برنامه های وزارت راه و شهرسازی به سمت تولید و عرضه مسكن و اهتمام مسئولین وزارتخانه برای به ثمر رساندن برنامه ها، مثبت و قابل تقدیر است.
غلامی افزود: در مورد ثبت نام متقاضیان مسكن ابهاماتی وجود دارد كه اگر مسئولین این ابهامات را برطرف كنند، متقاضیان بهتر می توانند در چارچوب طرح اقدام ملی خانه دار شوند.
غلامی افزود: طبق برنامه اعلام شده از مجموع ۴۰۰ هزار واحد مسكونی پیشبینی شده در برنامه اقدام ملی، ۲۰۰ هزار واحد مسكونی مقرر است در شهرهای جدید ساخته شود؛ ۱۰۰ هزار واحد دیگر را بنیاد مسكن و ۱۰۰ هزار واحد دیگر مقرر است از راه نوسازی بافت های فرسوده ایجاد شود. علاوه بر این حدود ۲۵ هزار واحد مسكونی هم مقرر است در زمین های متعلق به سازمان ملی زمین و مسكن تولید و ارائه شود.
وی تاكید كرد: اینكه مقرر است نوسازی بافت های فرسوده را در این طرح بگنجانند، كه دیگر نمی توان بر آن نام طرح ملی نهاد؛ چون در این زمینه، مالكان بافت های فرسوده مشخص بوده و نحوه نوسازی و واگذاری آنها كاملا خصوصی است. ازاین رو متقاضیان حضور در این طرح با شرایط سخت تری می توانند از واحدهای نوسازی شده در بافت های فرسوده نسبت به واحدهایی كه مقرر است در اراضی دولتی راه اندازی شود، بهره مند شوند.
ثبت نامی ها فقط به بنیاد مسكن محدود می شود؟
این كارشناس مسكن اضافه كرد: جای این سوال باقی است كه آیا امكان ثبت نام برای تمامی این واحدها وجود دارد یا فقط واحدهایی كه توسط بنیاد مسكن مقرر است راه اندازی شود، ثبت نام آنها صورت می گیرد؟ به خصوص اینكه ثبت نام اولیه كه در استان كرمان انجام شد توسط بنیاد مسكن استان كرمان انجام شد.
وی خاطرنشان كرد: باآنكه بارها تا كنون درباره نقش بنیاد مسكن در این طرح اظهار نظر شده، اما هنوز به صورت قطعی مشخص نیست آیا مقرر است بنیاد مسكن صرفا در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر مبادرت به ساخت و ساز كند یا خیر؟ هرچند جواد حق شناس معاون مسكن شهری بنیاد مسكن چندی قبل در گفتگو با خبرنگار مهر از آغاز ساخت واحدهای تحت برنامه اقدام ملی مسكن در كلانشهرهای اراك و مشهد اطلاع داده بود، اما برخی معاونان وزیر راه و شهرسازی، نقش این بنیاد را محدود به شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر می دانند.
نحوه ثبت نام شفاف نیست/ چرا برای واحدهای شهرهای جدید ثبت نام انجام نمی شود؟
غلامی اضافه كرد: بنا بر اظهارات مسؤلان وزارتخانه، طرح اقدام ملی در شهرهای جدید و پروژه های سازمان ملی زمین و مسكن، به شیوه مشاركتی مقرر است اجرا شود، كه مشكلات بسیاری در تجربه های گذشته تولید مسكن در كشور به دنبال داشته است. در این شیوه بخشی از واحدها بعنوان سرمایه گذاری و حق الزحمه انبوه سازان در مالكیت آنها قرار گیرد. در این صورت زمان تحویل و قیمت فروش و تعیین خریدار بر عهده وزارت خانه نخواهد بود كه امكان دارد اهداف وزارت راه و شهرسازی را تامین نكند.
این كارشناس مسكن افزود: اما اگر وزارت راه و شهرسازی برای این پروژه ها هم ثبت نام به عمل آورد و ثبت نام كنندگان پالایش شوند تا واحدها به گروه های هدف و با قیمت مشخص برسد، خیلی از مشكلاتی كه در شیوه مشاركتی وجود داشت مرتفع خواهد شد.
به جای پراخت وام ۱۸ درصدی، هزینه زمین را تقسیط كنید
غلامی با اشاره به در نظر گرفتن تسهیلات ۱۸ تا ۲۰ درصد برای این پروژه ها اظهار داشت: این تسهیلات برای خیلی از گروه های هدف مطلوب نمی باشد و آنها توان استفاده از این تسهیلات را نخواهند داشت.
حذف اجاره بها و آغاز پرداخت اقساط زمین پس از اتمام ساخت و ساز
غلامی پیشنهاد استفاده از سیاست تاخیر در دریافت هزینه زمین نسبت به ساخت را بعنوان تسهیلاتی برای متقاضیان عنوان نمود و اظهار داشت: در صورتیكه دولت با كمبود منابع مالی برای تامین تسهیلات مناسب رو به رو است، می تواند هزینه زمین را پس از تحویل واحدهای مسكونی و به صورت اقساط از مردم دریافت كند. از آنجایی كه این اتفاق، یعنی دریافت هزینه زمین پس از تحویل واحد مسكونی به افراد صورت گیرد، یعنی زمانی كه هزینه اجاره بها از دوش مستاجران برداشته شده است كه در این صورت خیلی از خانواده های مستاجر هم می توانند از این طریق صاحب خانه شوند.


منبع:

1398/08/12
14:41:51
4553
5.0 / 5
تگهای خبر: تولید , خرید , دولت , ساخت و ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات