تورم كانادا زیر ۲ درصد باقی ماند

تورم كانادا زیر ۲ درصد باقی ماند

متخصص فلز: تورم كانادا تا اختتام اكتبر در سطح 1.9 درصدی باقی ماند.


به گزارش متخصص فلز به نقل از رویترز، متوسط نرخ تورم كانادا در ۱۲ ماه منتهی به اكتبر بدون تغییر نسبت به ماه قبل در سطح ۱.۹ درصد باقی ماند. بر اساس ماهانه نرخ تورم ماه اكتبر ۰.۳ درصد بوده است كه ۰.۷ درصد بیشتر از تورم ثبت شده ماه قبل این كشور بوده است.
داگ پورتر، كارشناس ارشد مسائل اقتصادی در موسسه " بی ام او كپیتال ماركتس" اظهار داشت: گزارش جدید تورمی چیزی بود كه انظتارش را دشاتیم و نشان داد كه نرخ تورم در كانادا بر خلاف خیلی از كشورهای دیگر در محدوده هدف گذاری شده باقی مانده است.
بانك مركزی كانادا بر خلاف همتای آمریكایی خود تابحال توانسته است نرخ تورم را در محدوده دو درصدی باقی نگه دارد و این مساله به ثبات نرخ بهره نیز كمك كرده است. این بانك قبل تر اعلام نموده بود با عنایت به ثبات نسبی فاكتورهای كلان اقتصادی در مقطع فعلی برنامه ای برای كاهش بیشتر نرخ بهره ندارد.
بگفته مركز آمار كانادا در ماه اكتبر روند كاهشی نرخ بنزین ادامه داشته است و بعد از كاهش ۱۰ درصدی در ماه سپتامبر، در ماه اكتبر نیز كاهش ۶.۷ درصدی در مقایسه با سال قبل به ثبت رسیده است. از جانب دیگر اما قیمت میوه ۷.۹ درصد افزایش داشته است تا این بخش در كنار بخش سبزیجات با افزایش ۷.۵ درصدی، مهم ترین اقلام افزایشی سبد تورمی كانادا بوده باشند.
در مقایسه با ماه قبل، تورم ۱۲ ماه منتهی به اكتبر در خیلی از بخش ها نسبتا بدون تغییر باقی مانده است: تورم كالاها ۱.۳ درصد و تورم كالاهای با دوام در سطح ۱.۶درصدی باقی مانده است. تورم گاز اما از ۵.۸ درصد ماه قبل به ۳.۳ درصد در ماه جاری كاهش یافته است.
هسته تورمی كه تغییرات قیمتی اقلام خوراكی و انرژی را به سبب نوسانات بالای ان ها در نظر نمی گیرد تا اختتام اكتبر به ۱.۹ درصد رسیده كه نسبت به ماه قبل خود تغییری نداشته است. متوسط نرخ تورم كانادا در بازه زمانی ۱۹۱۵ تا ۲۰۱۹ معادل ۳.۱۳ درصد بوده است كه بالاترین تورم ثبت شده مربوط به تورم ۲۱.۶ درصدی ژوئن ۱۹۲۰ و كمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به نرخ منفی ۱۷.۸ درصدی ژوئن ۱۹۲۱ بوده است.
منبع:

1398/09/08
10:16:28
4365
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , كالا , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات