جهانگیری:

100 درصد جمعیت شهری ایران به آب سالم و بهداشتی دسترسی دارند

100 درصد جمعیت شهری ایران به آب سالم و بهداشتی دسترسی دارند

به گزارش متخصص فلز معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۷۶ درصد جمعیت روستایی ایران به آب سالم و بهداشتی دستری دارد.به گزارش متخصص فلز به نقل از صدا و سیما، معاون اول رئیس جمهور در نشست مقامات عضو مركز منطقه ای مدیریت آب شهری با اشاره به اینكه همكاری با كشورهای منطقه جزو اصلی ترین اولویت ها در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است اظهار داشت: ایران آمادگی دارد دانش، دستاوردها و تجربیات خویش را در همه زمینه ها به خصوص در بخش آب در اختیار كشورهای همسایه قرار دهد و از دانش و دستاوردهای آنها هم استفاده نماید.
اسحاق جهانگیری پنج شنبه شب در دیدار با وزرا و مقامات عالیرتبه كشورهای عضو شورای حكام مركز منطقه ای مدیریت آب شهری تصریح كرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای همكاری با كشورهای منطقه قائل نیست و معتقدیم كه مهمترین هدف و رسالت این گونه اجلاس ها و توافقات منطقه ای فراهم كردن زمینه برای اجرای طرح هایی به نفع ملت های منطقه است.
وی با اشاره به اینكه مبحث مورد بحث اجلاس ملی شورای حكام مركز منطقه ای مدیریت آب یكی از اصلی ترین مسایل منطقه ماست، خاطرنشان كرد: آب در گذشته محور اصلی تمدن شكل گرفته توسط بشریت در كل دنیا بوده و تمام تمدن هایی كه در مناطق مختلف خاورمیانه شكل گرفته هم با محوریت آب بوجود آمده است.
معاون اول رئیس جمهور اضافه كرد: متأسفانه امروز یكی از منازعات مهمی كه در میان اقوام در مناطق مختلف و هم در سطح ملی و منطقه ای شكل گرفته پیرامون مسأله آب است.
جهانگیری با تاكید بر این كه یكی از مهمترین و دقیق ترین راهكارها برای حل منازعات منطقه ای و بین المللی تعامل و گفتگو است، تصریح كرد: مركز منطقه ای مدیریت آب شهری و دیگر مراكز از این دست می تواند بر مبنای پیشبینی هایی كه نسبت به این منازعات دارد راهكارهای مناسبی پیدا كند.
معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان كرد: كشورهای ما عمدتاً در مناطق خشك و نیمه خشك هستند و همگی با مسایلی نظیر خشكسالی و مخاطرات زیست محیطی روبرو می باشیم. علاوه بر مشكلات دخالت هایی در این منطقه اتفاق افتاده كه مسأله آب را هم تحت تاثیر خود قرار داده است.
وی افزود: جنگ هایی كه در دهه اخیر در این منطقه رخ داده و گروه های تروریستی كه درگیری هایی را در كشورهای مختلف به وجود اورده، به زیرساخت ها و تأسیسات كشورهای منطقه صدمه های زیادی وارد كرده اند و این تغییرات چه آن هایی كه در اثر دخالت انسان مانند جنگ و یا اجرای طرح های غیرعلمی بوده و چه آن هایی كه در اثر مسایل اقلیمی نظیر پدیده ریزگردها ایجاد شده، محیط زیست كشورهای منطقه نظیر ایران، عراق و سوریه را تحت تاثیر قرار داده اند.
معاون اول رئیس جمهور افزود: دولت ایران با آگاهی نسبت به این مسأله كه آب یكی از اصلی ترین موضوعات كشور است و در آینده هم از مهمترین مسایل ایران و منطقه خواهد بود، اقدامات مهمی را در بخش آب به انجام رسانده كه در اثر همین اقدامات به توانمندی های خوبی از نظر فنی، مهندسی و علمی دست یافته است.
جهانگیری ساخت سازه های مهم برای آب، راه اندازی سدهای بزرگ، ایجاد شبكه های آبرسانی و تأسیسات آب آشامیدنی و فاضلاب همچون اقدامات اجرایی دولت در اغلب شهرها و روستاهای ایرانی برشمرد و اظهار داشت: دولت فعلی ایران كه بیشتر از شش سال از عمر آن می گذرد، در اولین مصوبه خود به مسایل زیست محیطی و آب توجه كرد و مصوبه ای را برای احیاء دریاچه ارومیه به تصویب رساند چون كه این دریاچه تاثیر تعیین كننده ای بر زندگی میلیون ها انسان در شمال غرب ایران دارد.
معاون اول رئیس جمهور اضافه كرد: هرچند در ابتدای كار خیلی از مردم نگران بودند كه آیا دریاچه ارومیه قابل احیا است یا خیر، امروز با تلاشهای متخصصین و مدیران ذیربط وضعیت دریاچه نسبت به سال های گذشته بهبود یافته و امید فراوانی در مسئولین برای احیاء كامل آن بوجود آمده است.
جهانگیری با اشاره به تشكیل كارگروه سازگاری با كم آبی بعنوان دیگر مصوبه دولت خاطرنشان كرد: با تصویب این كارگروه مبحث كم آبی برای ایران به یك مبحث جدی تبدیل شد تا برنامه ای متناسب با كم آبی برای مدیریت منابع آب تدوین شود.
معاون اول رئیس جمهور مدیریت مصرف منابع آب را از اصلی ترین وظایف كارگروه سازگاری با كم آبی برشمرد و تصریح كرد: انتخاب بهترین روش ها و فناوری ها كه بر مبنای آن با مصرف كمتر آب بازدهی بیشتری در مصارف مختلف كشاورزی، صنعت و حتی شرب ایجاد شود همچون موضوعات در دستور كار این كارگروه است.
جهانگیری افزود: ترویج فرهنگ مصرف صحیح آب در بین مردم از دیگر وظایف كارگروه ملی سازگاری با كم آبی و هدف این است كه همه مردم قدر منابع آب را بهتر بدانند و استفاده صحیحی از آن داشته باشند.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اقدامات دولت در بخش آب شهری و روستایی اظهار داشت: در بخش آب شهری كارهای مهمی انجام شده بگونه ای كه صد در صد جمعیت شهری ایران و ۷۶ درصد جمعیت روستایی از شبكه آب مطمئن، بهداشتی و سالم برخوردار می باشند.
جهانگیری تصریح كرد: انتظار ما از سازمان های بین المللی و سازمان های فعال در حوزه آب این است كه حمایت ها و پشتیبانی های خویش را از اجلاس ملی شورای حكام مركز منطقه ای مدیریت آب شهری بالا برند تا طرح های تصویب شده در این اجلاس به نحو مطلوب اجرا شود.

1398/09/15
13:31:26
4440
5.0 / 5
تگهای خبر: تخصص , تدوین , دولت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات