طبق اعلام گمرك

صادرات ایران به روسیه ۴۱ درصد بیشتر شد

صادرات ایران به روسیه ۴۱ درصد بیشتر شد

متخصص فلز: صادرات ایران به كشورهای اوراسیا طی 9 ماه امسال با 72 درصد افزایش به 783 میلیون دلار رسیده است كه در این میان بیشترین حجم تجارت خارجی كشور با مجموعه كشورهای اوراسیا با فدراسیون روسیه بوده است؛ بطوریكه صادرات ایران به روسیه 277 میلیون دلار و میزان واردات از این كشور 864 میلیون دلار است كه ارزش صادرات 41 درصد بیشتر شده اما واردات هفت درصد كاهش یافته است.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، سید روح الله لطیفی - سخنگوی گمرك - اظهار داشت: میزان صادرات كشور طی ۹ ماهه امسال به پنج كشور ارمنستان، بلاروس، قرقیزستان، قزاقستان و روسیه در مجموع دو میلیون و ۵۱۹ هزار تن و به ارزش ۷۸۳ میلیون دلار بوده كه نسبت به مدت مشابه سال پیش از افزایش ۱۱۶ درصدی در وزن و افزایش ۷۲ در صدی در ارزش برخوردارست. همین طور میزان واردات ایران از كشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا طی این مدت بالغ بر دو میلیون و ۲۷۴ هزار تن به ارزش ۹۹۱ میلیون دلار بوده است كه این میزان نیز نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل ۴۷ درصد افزایش در وزن و حدود هفت درصد كاهش در ارزش را نشان میدهد.
وی ادامه داد: درآبان امسال ایران تفاهم نامه ای درباب تجارت و اعمال تخفیفات ترجیحی درباب برخی كالاهای وارداتی و صادراتی به كشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا را امضا كرده و تفاهم نامه مذكور از تاریخ پنجم آبان ماه اجرایی شده است.
لطیفی درباره سهم كشورهای عضو اتحادیه اوراسیا در تجارت با كشورمان اظهار نمود: صادرات ایران به كشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، طی ۹ ماهه امسال حدود ۲.۴۲ درصد از وزنی و ۲.۴۶ درصد از ارزش كل صادرات غیر نفتی كشور را به خود مختص كرده است.
طبق اعلام گمرك، واردات ایران از كشورهای فوق سهمی در حدود ۹.۱ درصد از وزنی و ۳.۱ درصد از نظر ارزش كل واردات كشور را به خود اختصاص می دهد. همین طور متوسط ارزش كالاهای وارداتی از كشورهای عضو اتحادیه اوراسیا طی ۹ ماهه سال جاری به ۴۳۶ دلار در هر تن رسیده است.
سخنگوی گمرك ضمن اشاره به میزان كلی تجارت با كشورهای عضو اتحادیه اوراسیا اظهار داشت: بیشترین حجم تجارت خارجی كشور با مجموعه كشورهای اوراسیا با فدراسیون روسیه بوده است؛ بطوریكه مجموع صادرات ایران به روسیه ۲۷۷ میلیون دلار و میزان واردات از این كشور ۸۶۴ میلیون دلار است كه ارزش صادرات ۴۱ درصد افزایش را نشان میدهد اما ارزش واردات از روسیه نسبت به مدت مشابه پارینه هفت درصد كاهش دارد.
بگفته وی، بیشترین حجم افزایش تجارت خارجی در میان كشورهای اوراسیا امسال با كشور ارمنستان بوده است كه میزان واردات كشور از ارمنستان حدود ۴۹ درصد افزایش یافته و به ۳۱ میلیون دلار رسیده است. همین طور صادرات ایران به ارمنستان نیز با رشد ۱۶۹درصدی به ۳۴۳ میلیون دلار رسیده است كه به نسبت این مدت زمانی رشد قابل توجهی را نشان میدهد.
منبع:

1398/10/28
14:25:21
4526
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , صادرات , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات