از سوی وزارت نفت منتشر شد؛

جزئیات پشتیبانی از توسعه صنایع پایین دستی نفت و گاز

جزئیات پشتیبانی از توسعه صنایع پایین دستی نفت و گاز

متخصص فلز: وزارت نفت، جزئیات قانون پشتیبانی از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه گذاری مردمی و بخشنامه اجرایی آنرا منتشر نمود.به گزارش متخصص فلز به نقل از وزارت نفت، متن قانون پشتیبانی از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه گذاری مردمی به شرح زیر است:
ماده ۱ اصطلاحات این قانون در معانی مشروح ذیل به كار می رود:
الف- طرح: طرح های ایجاد تأسیسات پالایشگاهی و پتروپالایشگاهی با خوراك نفت خام و یا میعانات گازی با ضریب پیچیدگی بالا توسط بخش غیردولتی و همین طور بهینه سازی و ارتقای كمیت و كیفیت فرآورده های پالایشگاه های موجود به نحوی كه تركیب تولید فرآورده آنها اساساً به محصولات سبكتر و میان تقطیر اختصاص پیدا كند.
ب- مجوز: مجوز صادره مطابق با جز (۴) بند «پ» ماده (۳) قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت كه برمبنای طراحی و محاسبات فنی و اقتصادی طرح پیشنهادی و مشخصات فرآورده های تولیدی، توسط وزارت نفت ارزیابی و صادر می شود و شامل مقدار خوراك و تنفس خوراك برآوردی می باشد.
پ- شركت مجری طرح: شخصیت حقوقی مالك و دارای مجوز اجرای طرح است كه صرفاً می تواند مجری یكی از طرح های موضوع این قانون باشد.
ت- تنفس خوراك: اعطای خوراك بدون دریافت قیمت آن از زمان آغاز بهره برداری طرح های موضوع این قانون، به تعداد روزی كه ارزش آن معادل حجم سرمایه گذاری ارزش گذاری شده در مجوز صادره باشد و بعنوان تسهیلات به شركت مجری طرح شمرده می شود.
ماده ۲ دولت موظف است طبق تكالیف این قانون، بوسیله وزارت نفت نسبت به صدور و بازبینی مجوز طرح ها تا سقف دو میلیون بشكه در روز و اعطای تنفس خوراك، از سرمایه گذاران بخش غیردولتی برای جذب سرمایه گذاری مردمی حمایت كند.
ماده ۳ تنفس خوراك تخصیصی به طرح ها با رعایت شرایط زیر صورت می پذیرد:
الف- استفاده از سهم صندوق توسعه ملی در چهارچوب قوانین و مقررات مربوطه و با اذن مقام رهبری است.
ب- درصد تولید نفت كوره در طرح های موضوع این قانون باید كمتر از ده درصد (۱۰ درصد) كل فرآورده های تولیدی آن طرح باشد.
پ- در هنگام بهره برداری از واحد راه اندازی شده، تطبیق كمیت و كیفیت انواع فرآورده های تولیدی برمبنای مجوز اولیه صادره به عهده وزارت نفت بوده و در صورت وجود هرگونه مغایرت موظف است میزان تنفس خوراك را متناسب با طرح اجرا شده تعدیل كرده و به اطلاع صندوق توسعه ملی برساند.
ت- خوراك تحویلی به واحدهای مذكور از نظر قواعد مالی در حكم صادرات نفت خام و میعانات گازی است و تنفس خوراك برای اجرای این قانون صرفاً از محل سهم سالانه صندوق توسعه ملی در سقف سهم سالانه آن صندوق تامین می شود. تسویه حساب این واحدها با صندوق توسعه ملی بابت بازپرداخت اقساط تنفس خوراك، علاوه بر سهم صندوق توسعه ملی از محل فروش خوراك به آنها در ضمن سنوات آتی می باشد.
ث- بازپرداخت تسهیلات تنفس خوراك صندوق توسعه ملی، بعد از دوره تنفس مطابق مقررات صندوق صورت می گیرد.
ج- مجوزهای موضوع این قانون به استثنای طرح های بهینه سازی و ارتقای پالایشگاه های موجود صرفاً برای سواحل كشور صادر می شود.
چ- دولت مجاز است در هنگام اعطای تعهد تنفس خوراك، قرارداد دریافت قسمتی از درآمد حاصل از فروش فرآورده های طرح ها را به صورت ماهانه متناسب با مبلغ بازپرداخت اقساط، برای تسویه بدهی از آن طرح دریافت كند یا بعد از بهره برداری از طرح، سهام سهامداران شركت مجری طرح را تا سقف مبلغ تنفس خوراك ستاندن كند.
ماده ۴ تامین مالی طرح ها با رعایت شرایط زیر صورت می گیرد:
الف- سهامداران شركت مجری موظفند حداكثر یك سال بعد از دریافت مجوز، نسبت به واگذاری حداقل سی درصد (۳۰%) سهم شركت مجری بوسیله عرضه سهام یا بوسیله صندوق سرمایه گذاری پروژه در چهارچوب قوانین مربوطه یا انتشار اوراق بهادار قابل تبدیل به سهام اقدام كنند؛ در غیر این صورت وزارت نفت موظف است نسبت به ابطال مجوز خوراك آنها اقدام نماید.
ب- تامین مالی بوسیله ابزارها و نهادهای مالی بازار سرمایه و تضمین بازپرداخت اصل و فرع مبالغ سرمایه گذاری شده توسط مردم طبق قواعد و مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار صورت می گیرد. همین طور برای تسهیل در پروسه تامین مالی از این طریق وزارت نفت و شركت های تابعه در چهارچوب ماده (۱۲) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی كشور با اصلاحات و الحاق های بعدی مصوب ۱۳۹۴/۲/۱، بیمه ها و بانكهای مجاز زیر نظر بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران نیز می توانند بعد از تأیید سازمان بورس و اوراق بهادار بعنوان ركن ضامن ایفای نقش كنند.
پ- آن دسته از دارایی هایی كه تامین مالی آنها بوسیله صندوق سرمایه گذاری پروژه برای عرضه به عموم مردم صورت می گیرد از پرداخت عوارض نقل و انتقال معاف می باشند.
ماده ۵ وزارت نفت موظف است در زمان اعطای مجوز طرح، نسبت به اعطای مجوزهای ذیل برای واحدهای مشمول این قانون اقدام كند:
الف- مجوز صادرات فرآورده های تولیدی
ب- مجوز تامین نفت خام بعنوان خوراك مصرفی بعد از اتمام دوره تنفس خوراك با رعایت مصالح كشور در صورت درخواست متقاضی
ماده ۶ وزارت نفت مكلف است ظرف مدت دو ماه بعد از تصویب این قانون، بخشنامه اجرایی آنرا به تصویب هیئت وزیران برساند.
قانون فوق مشتمل بر شش ماده در جلسه علنی روز دوشنبه، ۲۴ تیرماه ۹۸، مجلس شورای اسلامی تصویب گردید و در تاریخ ۱۳۹۸/۵/۱۶ به تأیید شورای نگهبان رسید.
برای مطالعه متن كامل بخشنامه اجرایی قانون پشتیبانی از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه گذاری مردمی به این لینك بازگشت كنید.


منبع:

1398/10/29
23:39:13
4253
5.0 / 5
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات