ساخت دبی سنج های ارزان قیمت با هدف توسعه مدیریت منابع آبی

ساخت دبی سنج های ارزان قیمت با هدف توسعه مدیریت منابع آبی

به گزارش متخصص فلز پژوهشگران مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین موفق به طراحی و ساخت دبی سنج های ارزان قیمت با هدف توسعه مدیریت منابع آبی شدند.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، دكتر مرتضی سعادت طرقی، عضو هیات علمی مجتمع آموزش عالی اسفراین از پیشرفت چشم گیر قرارداد پژوهشی مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین و شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور در جهت توسعه مدیریت منابع آبی اطلاع داد.
وی با اشاره به اینكه آب سرمایه تمام انسان هاست، اضافه كرد: بدون شك بحران كمبود آب یكی از بزرگترین چالش های انسان هم اكنون است كه تقریباً اغلب كشورهای جهان با آن درگیر هستند. مدیریت منابع آب همواره بعنوان یك راهكار در مواجهه با این چالش مطرح گردیده است. با مشخص بودن دقیق مقدار آب حاصل شده می توان مدیریت دقیق تری بر منابع آبی داشت، مقادیر تلفات را مشخص و در جهت كاهش آن كوشش كرد. عمده ترین روش تعیین مقدار آب حاصل شده استفاده از دبی سنج ها در تاسیسات آبرسانی است؛ اما مشكل در قیمت بالای دبی سنج ها است.
دكتر طرقی بعنوان مجری طرح "مطالعه، طراحی و ساخت دبی سنج های ارزان قیمت با هدف توسعه مدیریت منابع آبی" در مورد جزئیات این طرح، اظهار داشت: این طرح در سال ۱۳۹۷ مورد تایید شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور بعنوان طرح ملی قرار گرفت و روند اجرای طرح از آغاز سال ۱۳۹۸ شروع شد.
وی با اشاره به اینكه با گذشت ۱۰ ماه از اجرا، این طرح پیشرفت ۶۰ درصدی داشته است و تابحال یك سیستم كالیبراسیون بر اساس سرریزها طراحی و ساخته شده است و صحت نتایج آن مورد تایید كارشناسان صنعت آب و فاضلاب قرار گرفته است، اضافه كرد: مهمترین دستاورد این طرح كاهش قیمت تمام شده دبی سنج های كاربردی از راه ساخت نمونه های ابتكاری است كه تابحال یك نمونه اولیه از آن ساخته شده و در مرحله تست و كالیبراسیون است.
دكتر طرقی افزود: طبق برنامه زمان بندی عرضه شده تا یك سال آینده اجرای طرح به شكل موفق به پایان خواهد رسید و امید داریم با اجرای این طرح گامی مهم در جهت مدیریت منابع آبی برداریم.1398/11/03
20:06:48
4560
5.0 / 5
تگهای خبر: سیستم , صنعت , كشور , منابع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات