وزیر نفت در پاسخ به مهر خبر داد:

آغاز تولید گاز از فاز ۱۱ پارس جنوبی تا اختتام دولت دوازدهم

آغاز تولید گاز از فاز ۱۱ پارس جنوبی تا اختتام دولت دوازدهم

به گزارش متخصص فلز وزیر نفت اظهار داشت: در صورتیكه تجهیزات فناورانه مورد نیاز فاز 11 پارس جنوبی را وارد نماییم پیش بینی می شود از این فاز تا آخر سال 1400 تولید اولیه گاز داشته باشیم.به گزارش متخصص فلز به نقل از مهر، بیژن زنگنه عصر امروز شنبه ۵ دیماه در حاشیه جلسه با رؤسا و اساتید دانشگاه های كشور، در جمع خبرنگاران در پاسخ به خبرنگار مهر در رابطه با آخرین وضعیت فاز ۱۱ پارس جنوبی اظهار داشت: در این فاز شركت ایرانی كه در این كنسرسیوم حضور داشت فعالیت خودرا آغاز نموده است. جكت مورد استفاده در این فاز در حال اصلاح است. البته این شركت ایرانی قبل از این جكت این فاز را ساخته است اما به سبب تغییر حجم و وضعی كه مقرر است این جكت متحول شود باید آنرا اصلاح می كرد.
وی اضافه كرد: قراردادهای مورد نظر و مناقصات مربوطه در این فاز در حال انجام و پیگیری است. كالاهای فناورانه مورد استفاده در این پروژه نیز باید بوسیله واردات تامین شود و امیدواریم تا آخر فعالیت دولت كنونی یك تولید اولیه از این فاز تا اختتام فعالیت دولت كنونی داشته باشیم، این در حالیست كه رقم معهود برای تولید این فاز یك میلیارد فوت مكعب است. البته اگر تجهیزاتی كه باید برای این فاز از خارج كشور تامین نماییم را بتوانیم وارد نماییم.
این مقام مسئول در پاسخ به پرسش دیگر مهر در رابطه با علت كاهش صادرات ۲۷ درصدی گاز به عراق اظهار داشت: علت این كاهش مشكلات فنی بوده و ایران محدودیتی در تامین گاز برای صادرات به عراق ندارد.
زنگنه در پاسخ به پرسش دیگر مهر درباره اینكه آیا عراقی ها هزینه گاز دریافتی از كشور را می پردازند، گفت: خیر، عراقی ها تابحال هزینه ای برای گاز دریافتی به ما نپرداخته اند.
وزیر نفت با بیان اینكه رئیس انستیتو نفت دانشگاه تهران خبرهای خوشی برای افزایش بازیافت میادین نفتی ایران داشته اند، توضیح داد: طبق قولی كه رئیس این انستیتو به ما داده است مقرر است لایه نفتی سروك شاهد افزایش ۱۰ درصدی ضریب بازیافت باشد. این در حالیست كه ضریب بازیافت كنون این لایه حدود ۵ تا ۶ درصد است.
ركورد تولید گاز به زودی شكسته می شودزنگنه با اشاره به اینكه به زودی ركورد تولید هزار میلیون مترمكعب گاز در روز را شكسته و بطور رسمی و طی مراسمی آنرا اعلام می نماییم، اظهار داشت: هم اكنون نیز تولید گاز بالا بوده و رقم قابل توجهی است منتها مصرف نیز بالا است. این مقام مسؤول میزان مصرف روزانه گاز خانگی را هم اكنون بیشتر از ۶۰۰ میلیون مترمكعب دانست و افزود: روزانه بیشتر از ۸۵۰ میلیون مترمكعب گاز تحویل شبكه سراسری می شود. مصرف گاز در كشور بالا است. گاز ادارات دولتی در صورت مصرف بی رویه قطع می شود، اما طبیعتاً نمی توان گاز خانه ها را قطع كرد. بگفته وزیر نفت در طراحی شبكه گاز، اولویت ما این است كه بخش خانگی و عمومی گرفتار مشكل نشوند و صنایع كوچك و عمده و نیروگاه ها در اولویت های بعدی قرار دارند. زنگنه اظهار داشت: از دوستان وزارت نیرو خواهش كرده ایم در شرایط فعلی، نه تنها بر میزان صادرات برق اضافه نكنند، بلكه حتی آنرا كاهش دهند، چون انصاف نیست به این منظور از گازوئیل استفاده گردد. وی در پاسخ به سوالی درباره تخلف جایگاه های سوخت نیز اظهار داشت: اگر با تخلفی مواجه شدید، حتما به شركت ملی پخش فرآورده های نفتی منعكس كنید، برای اینكه علاوه بر جرم كیفری، شركت پخش نیز شیوه هایی برای برخورد با جایگاه های متخلف دارد. ضمن اینكه مردم هم باید در سوختگیری دقت كافی داشته باشند. وزیر نفت درباره برخی مشكلات موجود در تامین ال پی جی نیز اظهار داشت: مشكل اصلی دراین زمینه، افزایش مصارف خودروهاست، برای اینكه بعد از افزایش قیمت بنزین، خیلی از خودرو ها به سبب كمتر بودن قیمت ال پی جی نسبت به بنزین به سمت استفاده از ال پی جی روی آوردند. به این منظور صادرات ال پی جی را متوقف كرده ایم، اما این مشكل با افزایش عرضه هم حل نخواهد شد، برای اینكه هرچه عرضه گردد، مصرف می شود. این مقام مسؤول در پاسخ به مهر درباره اینكه آیا نمی توان ال پی جی را به صورت سازماندهی شده و رسمی وارد سبد سوخت كرد، توضیح داد: چنین امكانی نیست چونكه حدوداً هم قیمت بنزین می شود.


منبع:

1398/11/05
22:39:59
4230
5.0 / 5
تگهای خبر: تولید , خودرو , دولت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات