چرا معدنكاری دستی طلا رونق گرفت؟

چرا معدنكاری دستی طلا رونق گرفت؟

متخصص فلز: رشد سریع قیمت طلا از سال 2000 سبب شده است میلیون ها نفر در آفریقا، آمریكای جنوبی و نقاط دیگر با استفاده از امكانات ابتدایی به حفاری برای استخراج طلا بپردازند.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، حفاری دستی طلا قرن هاست كه انجام شده و طلا برای جوامع پولی فراهم نموده است كه به طریق دیگر قادر به دسترسی به آن نبودند. حالا حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیون نفر به معدنكاری دستی مشغول هستند و میلیون ها نفر از این طریق امرار معاش می كنند.
افراد زیادی تلاش می كنند این تجارت رو به رشد را به اقتصاد رسمی وارد كنند اما طبق اعلام گروه هایی مانند سازمان ملل متحد و سازمان توسعه و همكاری اقتصادی (OECD)، معدنكاری دستی زباله های سمی ساخته و موجب سوء استفاده از كارگران، جنایات سازمان یافته و فحشا شده است.
معدنكاری دستی چیست؟
معدنكاری دستی اغلب به شكل مستقل انجام می شود و افراد گاهی به صاحبان زمین برای دسترسی به محل مورد نظر پول پرداخت می كنند یا قسمتی از سنگهایی كه استخراج می كنند را به آنها می دهند.
بسیاری با بیل و كلنگ كار كرده و هر چه حفر می كنند را بر پشتشان حمل می كنند. سایرین از دستگاه های حفاری و سنگ شكن استفاده می نمایند.
اغلب این معدنكاران از جیوه برای استخراج طلا بهره برده و آنرا به تكه های نیم خالص تبدیل می كنند تا به معامله گران بفروشند.
چرا معدنكاری دستی افزایش پیدا كرده است؟
مصرف طلا همسو با رشد اقتصادی سریع در چین كه میلیون ها خریدار جدید را وارد بازار كرده است و بحران اقتصادی ۲۰۰۸ كه سرمایه گذاران را متقاضی طلا بعنوان دارایی مطمئن كرد، افزایش پیدا كرده است.
این امر قیمت هر اونس طلا را از كمتر از ۳۰۰ دلار در سال ۲۰۰۰ به بیشتر از ۱۵۰۰ دلار هم اكنون بالا برده و معدنكاری طلا را برای خیلی از افراد در كشورهایی كه جمعیتشان به سرعت رو به رشد است بسیار جذاب تر از زراعت كرده است.
ارزیابی تولید حاصل از معدنكاری دستی دشوار است اما شركت مشاوره متالز فوكوس برآورد كرده كه سالانه حدود ۵۶۰ تن طلا به ارزش ۲۷ میلیون دلار از این طریق تولید می شود. معادن مكانیزه در سراسر جهان حدود ۲۹۰۰ تن طلا در سال تولید می كنند.
معدنكاری دستی چه مشكلاتی ایجاد می كند؟
معدنكاری دستی موجب انتشار مواد سمی و آلوده شدن سیستمهای آبی می شود. معادن غیررسمی اغلب گرفتار ریزش می شوند و كودكان اغلب در این محل ها برای رفتن به تونل های باریك مورد بهره كشی قرار می گیرند.
چنین فعالیت غیرقانونی اقتصاد سایه را تغذیه كرده و موجب می شود دولت از دریافت درآمدهای مالیاتی محروم شود. سالانه طلایی به ارزش میلیاردها دلار از آفریقا قاچاق می شود.
قاچاقچیان مواد مخدر و گروه های مسلح از طلا برای پولشویی یا خرید سلاح استفاده می نمایند.
چه كسی خریدار این طلاست؟
مصرف كنندگان در غرب خواستار استفاده از محصولاتی هستند كه منبع تولید آنها مشخص باشد بدین سبب خیلی از بانك ها، جواهرفروشی ها و شركتهای پالایش طلا مراقب عدم استفاده از طلای حاصل از معدنكاری دستی هستند و معمولا از كسانی طلا خریداری می كنند كه تضمین كنند با معدنكاران به خوبی رفتار شده و منبع طلا هم قابل رهگیری است اما میزانی كه به این شكل تولید می شود اندك است.
طبق گزارش رویترز، مشتری طلایی كه با معدنكاری دستی استخراج می شود خریداران در نقاطی مانند خاورمیانه و هند هستند كه به منبع تولید اهمیت چندانی نمی دهند.
منبع:

1398/11/18
18:18:40
4104
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات