سامانه حلال ایران رونمایی گردید

سامانه حلال ایران رونمایی گردید

متخصص فلز: سامانه حلال ایران بامداد امروز رونمایی گردید كه هدف آن نظارت آنلاین بر ناظرین و كشتارگاه ها است.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، محسن نژادفلاح، رئیس هیات مدیره شركت طراحی سامانه در نشستی كه بامداد امروز در وزارت كشاورزی انجام شد و طی آن از سامانه حلال ایران رونمایی گردید، اظهار نمود: باتوجه به جمعیت بیشتر از یك میلیاردی مسلمانان، موضوع حلال اهمیت بسیاری دارد. كشور ما معتبرترین مجوزهای حلال دنیا را صادر می كند و اهل تسنن نیز به مجوز حلال ما اعتقاد دارد.
ایشان سپس به اهداف راه اندازی این سامانه اشاره نمود و اظهار داشت: از اهداف این سامانه مكانیزه كردن پروسه دفتر هماهنگی ولی فقیه، شفاف سازی پروسه و آمارهای در رابطه با حلال، بالارفتن سرعت صدور مجوز حلال، افزایش نظارت و بالارفتن امنیت و كاهش هزینه ها است.
او اشاره كرد: اقدامات انجام شده در این پروژه شامل راه اندازی سیستم مانیتورینگ خط كشتارگاه ها، راه اندازی سامانه برای گمركها و عدم نیاز به مجوز كاغذی، راه اندازی سامانه بین المللی دو زبانه و سامانه داخلی و اجرای پروژه در سه فاز است. همین طور از دستاوردهای این پروژه می توان به صدور مجوزهای حلال در كمتر از ۲۴ ساعت، استاندارد شدن فرمت ها و بالارفتن امنیت مجوزها، كنترل و نظارت دقیق روزانه بر تولید كشتارگاه ها، تسریع عملیات ترخیص در گمركها، عدم نیاز بازگشت حضوری شركت های خارجی و داخلی است.
كاهش قیمت گوشت برزیلی
در ادامه این جلسه طاهایی، مدیرعامل مركز حلال ایران در برزیل با تاكید بر اهمیت راه اندازی سامانه اظهار داشت: علاوه بر ناظران فیزیكی، از مرحله ذبح تا ارسال آن به كشورهای دیگر این فرآیندها بوسیله این سامانه و دوربین هایی در بعضی كشتارگاه ها نصب شده است كه نظارت را كنترل می كند. برای مثال در كشتارگاه های كشور برزیل كه صادركننده گوشت به ایران است این دوربین ها نصب شده است.
وی افزود: این نظارت موجب می شود كه هزینه های خرد حذف شود و قیمت گوشت به تعادل برسد و بتواند گوشت منجمد برزیلی را از ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان به ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان برساند.
ضرورت تجمیع و مدیریت دستگاه های نظارتی
در ادامه ی این جلسه تقوی – نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد كشاورزی – نیز اظهار نمود: یكی از اركان مدیریت نظارت است و این سامانه نیز اقدام نظارتی است، برای اینكه هرچه نظارت دقیق تر باشد فرآورده های تولیدی در حوزه تغذیه بهتر و سالم تر در اختیار مردم قرار می گیرد.
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد كشاورزی افزود: اقلام تغذیه ای در بازارهای اسلامی باید متناسب با معیارهای اسلامی و شریعت اسلامی باشد و هدف این سامانه نیز رسیدن به غذای حلال است، برای اینكه اگر در این بخش كوتاهی نماییم و امكانات حرام اگر در سفره مردم وارد شود مسئولیت سنگینی به گردن ماست، بدین سبب بایستی بر روی گوشتی كه از نقاط مختلف به كشور آورده می شود نظارت شود.
وی افزود: دستگاه های مختلفی بر مسائل مربوط به حلال نظارت دارند كه خواهان تجمیع و مدیریت واحد آن هستیم تا بتوانیم در كل دنیا نظارت یكپارچه ای داشته باشیم. بوسیله تجمیع این نظارت ها نیز می توانیم نقص ها را كنترل كرده و آموزش های لازم را به كشورهای مختلف در این بخش بدهیم.
بگفته نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد كشاورزی مقرر است این سامانه به صورت فراگیر و جهانی شود و با كشورهایی نظیر قرقیزستان، مغولستان، رومانی، برزیل، استرالیا، هند و پاراگوئه این همكاری ها صورت گیرد.
وجود ۲۵۰ نشان حلال در دنیا
در ادامه این جلسه فلسفی – مدیركل دفتر نماینده ولی فقیه وزارت جهاد كشاورزی – اشاره كرد: سهم ما از بازارهای جهانی حلال كمتر از یك درصد است ولی این امكان وجود دارد كه این سهم را افزایش دهیم. در حقیقت تمام شرایط برای عرضه حلال در دنیا محیا است. همین طور در دنیا نیز ۲۵۰ نشان حلال در كشورهای مختلفی همچون آمریكا، اروپا، مالزی، امارات و تركیه و غیره وجود دارد.
گردش مالی حلال در دنیا ۴۰۰۰ میلیارد دلار
كلانتری مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان دامپزشكی نیز در ادامه این جلسه اظهار نمود: گردش مالی حلال در دنیا ۴۰۰۰ میلیارد دلار است كه قسمت اعظم آن مربوط به تغذیه است. همین طور با توجه به این كه محصولات حلال ۲۰ درصد گران تر از باقی محصولات است اما استقبال آن نیز در دنیا بیشتر است.
منبع:

1398/11/21
13:15:05
4433
5.0 / 5
تگهای خبر: بازار , ترخیص , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات