در گزارش متخصص فلز مطرح شد

دولت سوخت خودرو های LPG سوز را تامین كند

دولت سوخت خودرو های LPG سوز را تامین كند

به گزارش متخصص فلز یك كارشناس انرژی اظهار داشت: باتوجه به اختلاف ارزش صادراتی بنزین و LPG كه بیشتر از بنزین است، دولت می تواند با جایگزینی گازمایع با بنزین، 2900 میلیارد تومان درآمد داشته باشد.به گزارش متخصص فلز به نقل از مهر، در ماه های اخیر در خیلی از مناطق فاقد گاز طبیعی كه از گازمایع برای مصرف خانگی استفاده می نمایند، شاهد مشكلاتی در تامین LPG آنها و صف های طولانی دریافت كپسول های LPG بوده ایم. این در حالیست كه با افزایش قیمت بنزین استفاده از گاز مایع كه استاندارد نیست، برای خودرو ها بیش تر شده است. بگفته كارشناسان در صورت ادامه روند افزایش استفاده كنندگان از گاز مایع در خودرو ها، به ناچار مانند گذشته شاهد استفاده غیرمجاز و غیراستاندارد از LPG در خودرو ها هستیم.
در تاریخ ۵ بهمن ۱۳۹۸ در مصاحبه ای زنگنه، وزیر نفت به این مساله اشاره نمود و اظهار داشت: ما الان صادرات LPG گرم را متوقف كردیم و همه این سوخت دارد در داخل مصرف می شود. الان همه دغدغه ما این است كه مردمی كه از LPG برای كارهای روزانه استفاده می نمایند گرفتار مشكل نشوند و الان مشكل را تا حدی رفع كردیم. ولی توجه داشته باشید كه این مساله با افزایش عرضه حل نخواهد شد برای اینكه قیمت LPG نصف قیمت بنزین است و ما هرچه عرضه نماییم بعنوان سوخت خودرو ها مصرف می شود.
در همین ارتباط، رضا رحیمی، كارشناس انرژی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه این اظهارنظر وزیر نفت در حالی مطرح می شود كه الان در خیلی از كشورهای دنیا همچون كره جنوبی، تركیه، روسیه، ایتالیا و… از ال پی جی بعنوان سوخت خودرو ها استفاده می شود، اظهار داشت: در ایران نیز اگر بجای ایجاد محدودیت پخش گازمایع در داخل كشور، وزارت نفت مانند كشورهای مذكور، جایگاه استاندارد و مجاز برای خودرو های LPG سوز ایجاد كند دیگر صاحبین این خودرو ها كپسول های مصرف خانگی را خریداری نكرده و به صورت غیراستاندارد و غیر ایمن در مخازن خودرو های خود خالی نمی كنند.
وی اضافه كرد: این اقدام موجب سروسامان دادن به پخش LPG شده و مناطق نیازمند LPG از آن به اندازه كافی برخوردار خواهند شد. همین طور موجب ساماندهی سیستم سوخت گیری ۱.۵ میلیون خودرو ال پی جی سوز در كشور می شود كه نتایجی همچون افزایش ایمنی این خودرو ها و جمع آوری اماكن غیر مجاز تحویل سوخت LPG را به دنبال دارد.
رحیمی اشاره كرد: در ۲۱ بهمن ماه ۹۸ قائم مقام مدیرعامل شركت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران مطرح كرده بود كه ارزش LPG بیش تر از بنزین است و استفاده از LPG بعنوان سوخت جایگزین بنزین صرفه اقتصادی ندارد. این در حالیست كه باتوجه به ارزش حرارتی بیش تر گازمایع نسبت به بنزین و با در نظر گرفتن این نكته كه اختلاف قیمت صادراتی هرتن بنزین ۱۵۰ دلار بیش تر از همان مقدار LPG است، با مصرف ۲ میلیون تن گاز مایع در خودرو ها و صادر كردن مقدار بنزین معادل آزاد شده، مبلغ ۲، ۹۰۰ میلیارد تومان درآمد برای كشور حاصل می شود كه می توان قسمتی از آنرا برای توسعه جایگاه های LPG و همین طور بعنوان تسهیلاتی برای تبدیل خودرو با سوخت تك به دوگانه LPG سوز، اختصاص داد و بقیه را برای جبران قسمتی از كسری بودجه در نظر گرفت.


منبع:

1398/11/25
14:04:26
4043
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , خرید , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات