آینده بازار مسكن چه می شود؟

آینده بازار مسكن چه می شود؟

به گزارش متخصص فلز یك تحلیلگر بازار مسكن، رشد بیش از اندازه قیمت ها به خصوص در بازارهای مسكن و بورس را حباب گونه می دانند و معتقدند كه ریزش قیمت این دو بازار در آینده محتمل است.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، همزمانی سه عامل افزایش نرخ بنزین، نزدیك شدن به هفته های پایانی سال و قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه FATF منجر به رشد قیمت ها در چهار بازار طلا، ارز، مسكن و بورس شد. به صورتی كه طی سه ماه گذشته قیمت دلار حدود۳۰۰۰ تومان افزایش یافت. میانگین قیمت مسكن در تهران حدود ۱۴ درصد بالا رفت و در بعضی برگه های سهام شاهد افزایش تا ۱۰ برابری قیمت نسبت به ابتدای سالجاری بودیم.
رشد قیمت ها در بازار مسكن در شرایطی رخ داده كه این بازار متاثر از افت شدید توان متقاضیان مصرفی تا پیش از آذر ماه سال جاری با ركود دست و پنجه نرم می كرد. اما با نزدیك شدن به پایان سال ۱۳۹۸ خریدها عمدتاً از نوع سفته بازانه در بازار ملك بالا گرفت كه منجر به رشد قیمت ها شد. مطابق برآوردها بیشتر از ۷۰ درصد بازار ملك در ایران را معاملات سوداگرانه تشكیل می دهد و این در شرایطی است كه معاملات مكرر مشمول هیچ نوع مالیاتی نیست و به شكلی بازار مسكن رها شده است.
با وجود آنكه عمده كارشناسان پرش قیمت مسكن در سال آینده را بسیار بعید می دانند اما تا مادامی كه بازار ارز روند افزایشی داشته باشد رشد قیمت مسكن كه حالا با عنایت به گسترش وسایل ارتباط جمعی فاصله رونق خویش را با بازارهای طلا و ارز كوتاه كرده دور از ذهن نیست.
اتفاقی كه در این بین می افتد این است كه قیمت اسمی زمین و مسكن به حدی بالا می رود كه از تعادل عرضه و تقاضا خارج می شود، واكنش متقاضیان نسبت به این بازار خنثی خواهد بود و طول دوره ركود محتوم آینده طولانی تر می شود؛ كما اینكه الان دو مورد اول بر این بازار حاكم است.
ارزیابی یك اقتصاددان از آینده بازار مسكن
حسین عبده تبریزی تحلیلگر بازار مسكن معتقد است: به همان اندازه كه ریزش بورس محتمل و قابل پیشبینی است، كاهش قیمت واقعی مسكن هم به تدریج و در ماه های آینده قطعی رخ خواهد داد.
وی با اشاره به اینكه سودهای هنگفت ناشی از سفته بازی، هیچ اثری بر اشتغال و بخش واقعی اقتصاد كشور ندارد، اظهار نمود: هنوز نظام مالیاتی كارآمدی برای پیشگیری از كسب چنین سودهایی در اقتصاد كه زمینه ساز رشد افسارگسیخته و بی قاعده قیمت ها می شود، وجود ندارد؛ البته دولت در لایحه بودجه سال آینده مانوری از ایجاد یك نظام مالیاتی در بخش مسكن را با وضع مالیات از خانه های با قیمت حداقل ۱۰ میلیارد تومان و هم مالیات بر خانه های خالی را عرضه كرد اما تا این نظام مستقر شود قدری به طول می انجامد و باید از سال ۱۴۰۰ منتظر یك نظام مالیاتی با كارایی مورد انتظار در بخش مسكن باشیم.
این اقتصاددان و صاحب نظر بخش مسكن با اشاره به اینكه در بازار مسكن، بیشترین سفته بازی هم اكنون در بخش «زمین» صورت می گیرد، گفته است: زمین یك عنصر «انحصاری» است، چونكه خصوصیت هایی همچون مجاورت و همسایگی در هر قطعه زمین آنرا از زمین های دیگر متمایز می كند. این در شرایطی است كه سفته بازی روی زمین عامل اساسی رشد قیمت مسكن هم است، چونكه زمینه ساز افزایش قیمت تمام شده مسكن می شود.
عبده تبریزی معتقد است: در نوسان بودن وضعیت متغیرهای كلان اقتصادی سبب شده مردم هنوز به معجزه «رشد باردیگر قیمت مسكن» معتقد باشند و مادامی كه این باور وجود دارد، سفته بازی هم در بازار مسكن با وجود قریب به ۴۰۰ هزار واحد مسكونی خالی در پایتخت ادامه دارد.
وی در عین حال پیشبینی كرد: در سال آینده با عنایت به ناتوانی متقاضیان مصرفی در پرداخت قیمت های فعلی رایج در بازار مسكن، كاهش قیمت واقعی مسكن سرعت خواهد گرفت، به این معنا كه قیمت اسمی مسكن ثابت مانده و یا بسیار كمتر از نرخ تورم عمومی، افزایش خواهد داشت كه در نهایت در بین مدت سبب می شود قیمت واقعی مسكن كاهش پیدا كند.1398/12/12
19:12:19
3674
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بودجه , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات