در نشست ۱۷۸ اوپك چه گذشت؟

در نشست ۱۷۸ اوپك چه گذشت؟

متخصص فلز: یكصدوهفتادوهشتمین نشست اوپك امروز به صورت فوق العاده در مقر این سازمان در وین آغاز اجرا شد.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، افتتاحیه یكصدوهفتادوهشتمین نشست اوپك امروز (پنجشنبه، ۱۵ اسفندماه) با حضور وزیران نفت كشورهای عضو این سازمان و هیئت های همراه شروع شد. نشست پشت درهای بسته نیز بعد از نشست افتتاحیه اجرا شد. نمایندگان رسانه های حاضر در وین مقرر است این جلسه را به سبب شیوع ویروس كرونا به صورت ویدئوكنفرانس و از محل اختصاص یافته در هتل كمپینسكی پیگیری كردند.

كاهش ۱.۵ میلیون بشكه ای تولید در صورت موافقت غیراوپكی ها
وزیر نفت بعد از اختتام نشست ۱۷۸ اوپك در جمع خبرنگاران اعلام نمود: اوپك كاهش تولید یك میلیون و ۵۰۰ هزار بشكه ای نفت را فردا در نشست مشترك اوپك و غیراوپك، به متحدان خود پیشنهاد می دهد.
بگفته بیژن زنگنه اوپك كاهش تولید یك میلیون و ۵۰۰ هزار بشكه ای نفت برای سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ را فردا به متحدان خود پیشنهاد می دهد. سهم اوپك از این مقدار یك میلیون بشكه و سهم غیراوپك ۵۰۰ هزار بشكه تعیین شده است، البته اگر (غیراوپكی ها) قبول كنند.
زنگنه در پاسخ به خبرنگاران درباره ادامه معافیت ایران اظهار داشت: ایران، لیبی و ونزوئلا كماكان معاف هستند.
او امروز قبل از ترك هتل محل اقامت خود جهت شركت در یكصدوهفتادوهشتمین نشست اوپك در جمع خبرنگاران درباره میزان كاهش تولید نفتی كه مقرر است در این جلسه توافق شود، اظهار كرده بود: رقم های مختلفی برای كاهش تولید مطرح است، اما نمی توانم اعلام كنم.
وی در پاسخ به اینكه تأثیر ویروس كرونا بر بازار نفت را چگونه ارزیابی می كنید؟ اضافه كرد: مشخص است كه این ویروس سبب كاهش تقاضا و عدم توازن میان عرضه و تقاضا شده و در این جلسه درباره این مساله بحث خواهیم كرد.
وزیر نفت درباره اینكه آیا كاهش یك میلیون بشكه نفت مطرح گردیده است، اشاره كرد: میزان كاهش تولید نفت هنوز قطعی نشده است و باید روی این مساله بحث نماییم. تلاش می شود راهی برای كمك به بازار بیابیم تا وضع آن متوازن شود.
زنگنه در پاسخ به این پرسش كه آیا ایران از تأثیر ویروس كرونا بر تقاضای نفت غافلگیر شده است، اظهار داشت: خیر. تاثیر آن بر بازار نفت عادی است.
اما نشست كمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپك و غیراوپك (JMMC) دیشب بدون نتیجه به كار خود اختتام داده بود. روسیه با پیشنهاد كاهش بیشتر تولید نفت كه مورد حمایت عربستان سعودی و سایرین قرار دارد، مخالف است و پیشنهاد كرده توافق فعلی كاهش تولید اوپك پلاس تا اختتام سه ماهه دوم امسال اجرا شود، در صورتیكه برخی اعضای اوپك مایل بودند روزانه یك تا ۱.۵ میلیون بشكه دیگر به كاهش تولید اضافه شود.
صعود قیمت نفت در آستانه نشست اوپك
از طرف دیگر قیمت نفت در معاملات روز پنج شنبه بازار جهانی قبل از نشست وزیران اوپك و امیدواری بازار به توافق این تولیدكنندگان برای كاهش بیشتر تولید نفت و تعدیل اثرات منفی شیوع ویروس كرونا بر بازار، بیشتر از یك درصد افزایش پیدا كرد و بهای معاملات آتی نفت برنت ۶۷ سنت معادل ۱.۳ درصد افزایش یافت و به ۵۱ دلار و ۸۰سنت در هر بشكه رسید.
بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریكا ۵۵ سنت معادل ۱.۲ درصد افزایش یافت و به ۴۷ دلار و ۳۳ سنت در هر بشكه رسید. بگفته مفسرین، قیمتهای نفت از رشد كمتر از حد انتظار ذخایر نفت آمریكا پشتیبانی شدند. همین طور بازار منتظر است گروه اوپك پلاس برای تعدیل اثرات منفی شیوع ویروس كرونا بر تقاضای جهانی، میزان عرضه خودرا محدودتر كرده و بدین سان از قیمتها حمایت كند.
آمار اداره اطلاعات انرژی آمریكا نشان داد ذخایر نفت آمریكا در هفته منتهی به ۲۸ فوریه رشد كمتر از حد انتظاری داشته است در صورتیكه صادرات این كشور برای اولین بار از دسامبر به بیشتر از چهار میلیون بشكه در روز افزایش یافت.
نشست رسمی وزیران نفت اوپك امروز پنجشنبه برگزار شده و سپس روز جمعه آنها به همراه متحدانشان شامل روسیه پای میز مذاكره خواهند نشست. عربستان سعودی و سایر اعضای اوپك به دنبال جلب موافقت روسیه با كاهش بیشتر تولید نفت بمنظور تقویت قیمتها هستند كه از زمان شیوع ویروس كرونا و ضعیف شدن تقاضا برای نفت یك پنجم افت كرده اند. بگفته منابع آگاه، روسیه در عوض پیشنهاد كرده است توافق فعلی كاهش تولید اوپك پلاس تا اختتام سه ماهه دوم امسال اجرا شود.
مذاكره اوپك برای تمدید یك ساله كاهش تولید نفت
از طرف دیگر وزیر انرژی گینه استوایی اعلام نموده بود اوپك و متحدانش در نشست جاری علاوه بر كاهش بیشتر تولید بمنظور مقابله با تاثیر بیماری كووید ۱۹ بر تقاضا برای نفت، ممكنست تمدید توافق فعلی كاهش تولید را به مدت یك سال دیگر بررسی نمایند.
اوپك، روسیه و ۹ كشور غیرعضو اوپك كه به گروه اوپك پلاس معروف هستند، در چهارمین سال توافق كاهش تولید نفت هستند كه هدف آن تقویت قیمتها بوده است. این گروه در دسامبر با ۱.۷ میلیون بشكه در روز كاهش تولید موافقت كردند كه مدت اجرای آن تا اختتام ماه میلادی جاری است.
گابریل اوبیانگ، وزیر انرژی گینه استوایی قبل از نشست رسمی وزیران اوپك در وین به خبرنگاران اظهار داشته بود: برنامه اولیه ما این بود كه در سال ۲۰۲۰ بتوانیم محدودیت عرضه را تسهیل نماییم اما شیوع ویروس كرونا وضعیت را تغییر داد و بدین سبب درباره اختتام زودهنگام توافق جای بحث نیست.
گینه استوایی كوچكترین عضو اوپك است كه هم اكنون حدود ۱۲۰ هزار بشكه در روز نفت تولید می كند. این كشور آفریقای مركزی امیدوار بود تولیدش را تا آخر سال ۲۰۲۰ با افزایش تولید پروژه های جدید دو میدان آسنگ و سیبا و جبران افت تولید میادین زافیرو و آلبا به میزان ۲۰ هزار بشكه در روز افزایش دهد.




منبع:

1398/12/15
19:03:10
3845
5.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات