بازار مسكن به كما رفت؟

بازار مسكن به كما رفت؟

به گزارش متخصص فلز امروز بازار مسكن نسبت به روزهای گذشته خلوت تر شده ​است.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، بررسی های میدانی از بازار مسكن شهر تهران در روز پنجشنبه، ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۸ نشان داده است معاملات روز به روز كمتر می شود و قراردادهای خرید و فروش و بویژه اجاره نسبت به اوایل هفته كه نگرانی ها از انتشار كرونا افزایش پیدا كرده بود هم كاهش پیدا كرده و تقریباً بازار قفل شده است.
امتناع از امضای قرارداد البته بیشتر از سوی فروشنده هاست كه منتظر هستند تا بازار به ثبات قیمتی برسد. با این وجود دفاتر املاك می گویند كه از تعداد خریداران هم به صورت محسوسی كاسته شده و تعداد قراردادها تقریباً به صفر رسیده است.
بررسی ها از آن حكایت می كند كه در بازارهای خودرو و پوشاك هم وضعیت كسادی حاكم شده و سوپرماركتها كالاهای خویش را با پیك برای مشتریان ارسال می كنند.
اما بازار مسكن كه همواره در هفته های پیش از عید با رونق مواجه بود، این روزها شاید بیشترین تأثیر را از انتشار كرونا ویروس داشته است. این در شرایطی است كه ماه گذشته معاملات در تهران نسبت به دیماه سال جاری ۲۴ درصد و نسبت به بهمن ماه سال قبل ۴۲ درصد افزایش یافت.
در این شرایط قیمت های پیشنهادی هم ثابت مانده و واسطههای ملكی عنوان می كنند برخلاف روزهای قبل كه بعضی فروشندگان چند روز یك مرتبه قیمت ها را تغییر می دادند هیچ نوع تغییر قیمتی طی دو هفته اخیر صورت نگرفته است.
به قول كارشناسان با عنایت به ماهیت دیر پذیری بازار مسكن شاید احتمال كاهش قیمتها در كوتاه مدت بعید باشد اما اساسا در صورت ادامه وضعیت ناشی از انتشار ویروس كرونا امكان دارد شاهد شكستن نرخ ها باشیم. فعالان بازار مسكن می گویند احتمال افت قیمت ها در ۱۵ روزه باقیمانده از سال ۱۳۹۸ مقداری دور از ذهن است و تأثیر ركود جاری در اردیبهشت ماه سال بعد خویش را نشان داده است.
یك فعال بازار مسكن در منطقه ۱ تهران درباره تأثیر شیوه كرونا دربخش ملك اظهار داشت: بازار ملك در شمال تهران مقداری با دیگر مناطق متفاوت می باشد و اغلب قراردادها از نوع سرمایه گذاری است. بنابراین انتظار نداشتیم بعد از انتشار ویروس كرونا شاهد افت شدید معاملات باشیم. اما یك دفعه خریداران عقب نشستند و فروشندگان هم برای پیشگیری از افت قیمت معاملات را به حالت تعلیق درآوردهاند.
این كارشناس دفتر املاك وی با اشاره به اینكه ركود بازار مسكن موقتی است تصریح كرد: همه منتظر هستند تا اوضاع به حالت عادی برگردد تا بتوانند تصمیم گیری درستی برای خرید و فروش بگیرند. به نظر من این ویروس تاثیری بر رونق بازار مسكن در دراز مدت و حتی میان مدت نخواهد داشت بلكه صرفاً قراردادها به آینده موكول شده است.1398/12/15
22:02:14
3866
5.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات