تصمیم گیری درباره نحوه فعالیت بانك ها

تصمیم گیری درباره نحوه فعالیت بانك ها

متخصص فلز: بانك مركزی مقرر است شیوه نامه ای را درباب تعویق پرداخت اقساط تسهیلات تدوین كند و در ایام آتی نیز تصمیماتی درباره ی نحوه استمرار فعالیت بانك ها اتخاذ خواهد شد.به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، بانك ها یكی از حیاتی ترین ارگان های هر كشور هستند و زندگی تمامی شهروندان به آنها وابسته است به صورتی كه بروز مشكلات در فعالیت آنها می تواند سبب ضربات بزرگی به اقتصاد كشورها شود؛ بدین سبب در شرایط بحرانی نیز این ارگان باید كار خودرا ادامه دهد.

با شیوع ویروس كرونا در دنیا، خیلی از كشورها اقدامات خاص محافظتی را برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس به كار بسته اند كه اغلب شامل تعطیلی اماكن و اداره جات غیرضروری یا ادامه فعالیت كاركنان آن به صورت دوركاری است، اما در این شرایط نیز، ارگان های حیاتی كشور باید به كار خود ادامه دهند.
بعد از ورود ویروس كرونا به ایران، خیلی از اداره جات نیز با تعطیلی یا دوركار كردن كارمندان خود تلاش كردند كه جلوی شیوع بیشتر این ویروس را بگیرند، اما فعالیت بانك ها با نیروی كمتر ادامه یافت و همین سبب شد تا در همان ابتدا، برخی از كارمندان نظام بانكی به این ویروس مبتلا شده و با نهایت تاسف، جان خودرا از دست بدهند.
از طرف دیگر، بواسطه مشكلات اقتصادی ایجادشده برای كسب و كارها و مردم، دریافت اقساط تسهیلات بانكی از آنها چندان منطقی به نظر نمی رسید و ممكن بود كه بخش عظیمی از مردم با مشكل مواجه شوند.
در همین راستا، اقداماتی در جهت كاهش مراجعه مردم به شعب بانكی از طرف بانك مركزی انجام شد تا هم مراجعان و هم كارمندان بانك كمتر در معرض مبتلاشدن به این ویروس باشند.

بر همین اساس، سقف رقم نقل و انتقال بانكی بوسیله اینترنت و دستگاه های خودپرداز توسط بانك مركزی افزایش یافت و در صحبت های رئیس كل بانك مركزی نیز تاكید شد كه كسب و كارهایی كه گرفتار مشكل شده اند و افرادی كه تسهیلات قرض الحسنه دریافت كرده اند، می توانند از اسفند تا اردیبهشت، اقساط خودرا پرداخت نكنند و این پرداخت بدون لحاظ جریمه با سه ماه وقفه صورت گیرد.
همتی این را هم گفته بود كه اگر بانكی این اقساط را از حساب افراد برداشت كرده، موظف است كه آنرا به حساب شان بازگرداند.
این در حالیست كه قسمتی از بانك ها در ابتدا از این تصمیم بانك مركزی ابراز بی اطلاعی می كردند و همتی نیز اظهار داشت كه بخش نامه ها ممكنست با كمی تاخیر به دست برخی بانك ها برسد و این مساله برای افرادی كه اقساط شان پرداخت نمی كنند، مشكلی ایجاد نخواهد كرد.

شب گذشته نیز، علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با كرونا در تهران با اشاره به برگزاری جلسه ای با مدیران عامل بانك ها اظهار داشت: نحوه حفاظت از پرسنل بانك ها و رعایت اصول بهداشتی یكی از مطالب این جلسه بود كه خوشبختانه بانك ها تجارب خوبی را طی روزهای اخیر در زمینه اقدامات حفاظتی برای پرسنل شان به دست آورده اند.
وی ادامه داد: متاسفانه برخی از پرسنل بانك ها گرفتار ویروس كرونا شده و بعنوان شهدای خدمت، جانشان را از دست داده اند، در عین حال در زمینه استمرار و تعمیق بانك داری الكترونیك در امتداد كاهش مراجعه مردم به بانك ها بحث هایی عنوان شد تا بتوان حضور مردم در بانك ها را به حداقل رساند؛ چونكه این حضور می تواند هم مردم و هم پرسنل بانك ها را در معرض خطر قرار دهد.
زالی افزود: در عین حال بحث مهلت سه ماهه برای پرداخت اقساط، موضوعی است كه بانك مركزی آنرا دنبال می كند و در حال تدارك شیوه نامه ای دراین زمینه است، بدین سبب بانك مركزی در قالب ستاد مقابله با كرونا تولیت این مساله را برعهده گرفته است.
بگفته وی، نكته بسیار مهم این بود كه قسمتی از بانك ها با كمبود وسایل حفاظتی مواجه بودند كه از مكانیزم های جبرانی وزارت بهداشت برای تامین وسایل حفاظتی و فقدان وحدت رویه در زمینه فعالیت شعب نیز گله هایی داشتند كه قرار شد مجموعه این مشكلات به ستاد ملی مقابله با كرونا منتقل شده و درباره نحوه استمرار كارهای بانكی در ایام آینده تصمیم گیری شود.

به این ترتیب، ممكنست تغییراتی در نحوه فعالیت بانكهای كشور در ایام آتی ایجاد شود و باتوجه به گفته های زالی بنظر می رسد كه شیوه نامه ای نیز از طرف بانك مركزی برای پرداخت اقساط تسهیلات به بانك ها ارائه خواهد شد.

منبع:

1399/01/12
21:08:41
3551
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , تدوین , دستگاه , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات