عضو اتاق بازرگانی تهران مطرح كرد

چهار گزینه مالی دولت در عبور از كرونا

چهار گزینه مالی دولت در عبور از كرونا

به گزارش متخصص فلز با شیوع كرونا، در كنار دغدغه های سلامتی مردم كه منجر به برنامه ریزی های گسترده از جانب دولت شده، نحوه مواجهه با تبعات اقتصادی این ویروس هم به سوالی مهم بدل شده است، سوالی كه به نظر می آید هریك از دولت ها روشی جداگانه برای برخورد با آن دارند.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، از در طول هفته های گذشته ویروس كرونا به خیلی از كشورهای دنیا راه یافته و با عنایت به قرنطینه یا محدودیت های الزامی آمد و شد، خیلی از شغل ها یا تعطیل شده اند یا عملا امكان فعالیت ندارند و ازاین رو دولت ها به منظور پشتیبانی از اقشار كم درآمد و پیشگیری از موج شدید بیكاری سیاست های حمایتی اقتصادی در نظر گرفته اند كه از ایالات متحده آمریكا و انگلیس گرفته تا ایران در دستور كار اجرا قرار دارند.
هرچند دولت ایران اولین تسهیلات اقتصادی خویش را قبل از آخر سال ۱۳۹۸ و در قالب برخی تسهیلات دولتی مانند امكان تعویق در پرداخت تسهیلات بانكی، تأمین اجتماعی یا مالیات كلید زد اما در ایام گذشته هم صحبت ها درباره بسته اقتصادی جدید برای اعطا به خانوارها و مشاغل صدمه دیده ادامه داشته است.
روز گذشته اتاق بازرگانی تهران در بسته ای پیشنهادی، از دولت خواست از سویی به بنگاه های اقتصادی و از جانب دیگر به خانوارهای صدمه دیده، كمك مالی كند. موضوعی كه هرچند اجرای آن لازم و مهم به نظر می آید اما این سوال را به وجود می آورد كه در شرایط سخت اقتصادی، منابع مورد نیاز برای اجرای این برنامه چگونه تأمین خواهد شد؟ موضوعی كه عضو اتاق بازرگانی تهران پاسخ هایی را درباره آن عرضه می كند.
عباس آرگون در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به پیشنهادات اتاق بازرگانی برای مشكلات اقتصادی دراز مدت ناشی از كرونا اظهار نمود: مهم ترین نكته در اجرای این پیشنهادات و راهكارها تأمین منابع مالی آن هاست. وضعیت بین المللی علاوه بر تحریم ها از آن حكایت می كند كه ایران امكان فروش نفت با قیمت پیشبینی شده در بودجه را برای سالجاری ندارد و صادرات ما هم كاهش یافته است. از جانب دیگر تعطیلی بنگاه ها و كساد فعالیتهای اقتصادی امكان وصول مالیات در نظر گرفته شده در بودجه را برای دولت ندارد. ازاین رو نه تنها درآمدهای نفتی بلكه درآمدهای غیر نفتی دولت هم كاهش یافته است.
به قول وی، آنچه كه در شرایط فعلی اهمیت دارد این است كه باید مراقبت شود برای مثال بانك مركزی از چاپ پول جلوگیری كند تا از تورم سنگینی كه از نتایج آن است، جلوگیری شود.
عضو كمیسیون بازار پول و سرمایه ایران در مورد محل تأمین منابع مورد نیاز دولت برای اجرای طرح پیشنهادی اتاق بازرگانی بیان نمود: دولت باید تمركز خویش را بر فروش اوراق مشاركت بگذارد، همینطور از نهادهایی مثل بنیاد مستضفعان، آستان قدس و ستاد اجرایی امام(ره) كمك مالی دریافت كند. همینطور دولت می تواند به فروش دارایی های خود از راه بازار سرمایه كه در وضعیت مناسبی به سر می برد، بپردازد. استفاده از منابع صندوق توسعه ملی و كمك های بین المللی دیگر گزینه ممكن پیش روی دولت خواهد بود.
آرگون اعتقاد دارد در شرایط فعلی حفظ آمار اشتغال كشور اهمیت فراوانی دارد و اگر بناست در قالب شعار سال یعنی جهش تولید حركت شود، باید پشتیبانی از مردم و فعالان اقتصادی در دستور كار باقی بماند.1399/01/16
16:49:58
3336
5.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات