نایب رییس اتاق بازرگانی ایران:

كاهش نرخ تورم، اصلی ترین پشتیبانی از كارگران است

كاهش نرخ تورم، اصلی ترین پشتیبانی از كارگران است

به گزارش متخصص فلز نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران اعتقاد دارد نرخ دو رقمی تورم كه در طول سال های گذشته، به صورت مداوم در اقتصاد ایران رخ داده است، یكی از اصلی ترین عوامل در ایجاد فشار معیشتی بر كارگران است.


حسین سلاح ورزی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: متاسفانه به علت نبود اطلاعات دقیق و شفاف از ابعاد مختلف اقتصاد ایران، واقعیت دستمزد کارگران ایران در رشته های مختلف اقتصادی مانند صنعت و خدمات آمار دقیقی ندارد و ازاین رو برنامهریزی برای اصلاح این شرایط با دشواری مواجه می شود.
به قول وی، در نبود اطلاعات دقیق، تعیین رابطه دقیق نسبت مزد با کل هزینه بنگاه ها مشخص نمی گردد و همین مساله برنامه ریزی برای بهبود سطح رفاه کارگران را دشوار می کند.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه برای عبور از شرایط فعلی باید دو راهبرد مهم را در دستور کار قرار داد، بیان نمود: به وجود آمدن موج های طولانی مدت از تورم دو رقمی در اقتصاد ایران، از سویی بنگاه ها را در رساندن نرخ دستمزدها به تورم با مشکل با مواجه کرده و از طرفی فشار معیشت برکارگران را افزایش داده است.
سلاح ورزی افزود: تداوم فشار تورمی کارگران را به جایی می رساند که مجبور شوند از سبدغذایی خود برخی کالاها را حذف نمایند. ازاین رو راهبرد نخست باید پیگیری اصلاحات اقتصادی باشد که سرعت رشد تورم را کاهش داده و آنرا در مرز تک رقمی نگه دارد و شتاب افزایشی تورم را کنترل کند که این امر در قوانین بودجه قابل پیگیری می باشد.
به قول وی، راهبرد دوم، افزایش سطح رفاه کارگران است که این امر هم زمانی رخ خواهد داد که تولید ملی گسترش یابد و احتیاج به در کنار هم قرار گرفتن عوامل مختلف دارد تا بنگاه اقتصادی در عرضه مزد به کارگر تغییراتی بوجود آورده و البته همزمان تحت تأثیر فشارهای بیرونی، خود با مشکل مواجه نشود.
به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران هم در یادداشتی با گرامیداشت روز کارگر از ضرورت در کنار هم قرار گرفتن کارگران، کارفرمایان و دولت در جهت تحقق اهداف اقتصادی کشور سخن گفته است.
وی در بخشی از این پیام آورده است: برای تحقق «جهش تولید» مطابق با رهنمودهای مقام معظم رهبری، احتیاج به تلاشی مضاعت برای از میان برداشتن موانع، احساس می شود چه اینکه در ماه های اخیر «کرونا» بعنوان سومین چالش بزرگ از طریق رسیده و کسب وکارها را به چالشی سخت تر از قبل گرفتار ساخته است. پیش از این، دو مانع دیگر یعنی «فضای نامساعد کسب وکار» و «تحریم های ظالمانه» سد راه فعالیتهای اقتصادی قرار گرفته بود و اقتصادگردانان برای عبور از این دست اندازها دشواری های زیادی را متحمل می شوند. مانع جدید، مشکلات پیشبینی نشده ای را به مسائل قبلی افزوده است که مقرر است با بسته های حمایتی در نظر گرفته شده از جانب دولت، از این مسائل عبور نماییم.1399/02/12
20:17:45
2845
5.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات