مهر خبر می دهد

ادامه روند افزیشی نرخ تسه

ادامه روند افزیشی نرخ تسه

متخصص فلز: در صورتیكه طی روزهای اخیر وزارت راه مرتبا اخباری درباب افتتاح، بهره برداری از پروژه های مسكنی و آغاز ساخت پروژه های جدید منتشر می كند، اوراق تسهیلات مسكن نیز روند صعودی در پیش گرفته است.به گزارش متخصص فلز به نقل از مهر، در ایام اخیر قیمت اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در معاملات فرابورس، سیر صعودی گرفته و از کانال ۴۰ هزار تومان، به شدت در حال فاصله گرفتن است. به شکلی که از ۴۰ هزار تومان در ابتدای امسال به ۵۳ هزار تومان در معاملات امروز (سه شنبه ۱۶ اردیبهشت) رسید.
این در حالی است که بگفته حسام عقبایی، نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک، تعداد معاملات مسکن در ۴۵ روز نخست امسال نسبت به زمان مشابه سال گذشته، یک سوم کمتر بود، اما قیمت اوراق تسهیلات مسکن روند افزایشی داشته است؛ بنظر می رسد باتوجه به عدم افزایش قیمت مسکن در دو ماه ابتدایی امسال، تمایل مصرف کنندگان واقعی برای خرید مسکن افزایش یافته و سوداگران و سفته بازان بازار مسکن نیز به بازار سرمایه متمایل شده و ترجیح می دهند تا از معاملات بازار سرمایه سود ببرند.
دامنه قیمتی اوراق تسه در معاملات امروز بین ۴۸ هزار تا ۵۲ هزار تومان در نوسان بود تعدادی نمادهای معاملات تسه در جریان معاملات امروز اوراق تسهیلات مسکن در گران ترین حالت به بیش از ۵۲ هزار و ۵۰۰ تومان رسیدند و ارزان ترین نمادهای معاملاتی نیز کمی بیش از ۴۸ هزار تومان به فروش رسیدند.
دو نماد معاملاتی تسه ۹۸۱۲ و ۹۹۰۱ نیز با فروش بیش از ۲۲ هزار برگه در معاملات امروز، رکورددار تعداد فروش برگه ها بودند سایر نمادهای معاملاتی نیز در دامنه ۲ تا ۱۰ هزار برگه به فروش رسیده اند. ضمن اینکه تا کنون حدود ۶ هزار فقره معامله اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز فرابورس به ثبت رسید و ارزش کل بازار نیز حدود ۸۰ میلیارد تومان بوده است.
برخی کارشناسان معتقدند سیاست اخیر وزارت راه و شهرسازی در خصوص پوشش رسانه ای اجرای تفاهمنامه های خود با دستگاه های اجرایی مانند نیروهای مسلح و فرهنگیان برای ساخت واحدهای مسکونی و نیز بهره برداری های اخیر از پروژه های مسکن مهر و آغاز طرح ملی مسکن در افزایش قیمت اوراق تسهیلات بی تأثیر نیست.
همچنین ورود منابع صندوق توسعه ملی به بخش نوسازی بافت فرسوده که در اختیار بانک مسکن قرار گرفته و به انبوه سازان یا مالکان برای نوسازی واحدهای فرسوده پرداخت می شود، در این افزایش قیمت بی تأثیر نیست؛ خصوصاً که تسهیلاتی که به انبوه سازان برای نوسازی بافت فرسوده اعطا می شود، ۲۵۰ میلیون تومان به ازای هر واحد در تهران است که با توجه به این که سازندگان نیز باید برای دریافت این تسهیلات، اوراق تهیه کنند، پس استقبال خوب خریداران از برگه های تسهیلات مسکن، سبب افزایش قیمت آنها در ایام اخیر شده است.
طی ۱۴ ماه اخیر، بالاترین قیمت اوراق تسهیلات مسکن در دو هفته ابتدایی اسفند ماه سال قبل رخ داد که قیمت این برگه ها به ۶۰ هزار تومان رسید؛ کارشناسان عدم افزایش قیمت مسکن در بهمن ماه و افزایش تعداد معاملات را علت افزایش قیمت اوراق در آن زمان دانستند که اگر انتشار ویروس کرونا، سبب تعطیلی صنف مشاوران املاک نمی شد، بطور قطع روند افزایشی معاملات مسکن ادامه دار می بود.


منبع:

1399/02/16
13:42:41
2836
5.0 / 5
تگهای خبر: بازار , بورس , خرید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات