كاهش معاملات مسكن به سبب افت قدرت خرید مردم

كاهش معاملات مسكن به سبب افت قدرت خرید مردم

متخصص فلز: طبق گزارش بانك مركزی در صورتیكه میزان معاملات آپارتمانهای مسكونی در تهران نسبت به ماه قبل 87.8 درصد كاهش پیدا كرده قیمت مسكن در تهران تنها 2.1 درصد نسبت به ماه قبل كاهش یافته است؛ با این وجود به سبب افت قدرت خرید مردم معاملات مسكن با كاهش قابل توجهی همراه بوده است.به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، نگاه آماری به وضعیت ساختمان ایران در فروردین ماه امسال نشان داده است که شامخ (شاخص مدیران خرید) ساختمان در این ماه نسبت به ماه گذشته در رتبه ۱۸.۷۵ قرار گرفته و به علت شرایط کنونی و کرونا، کاهشی ۴۶ درصدی را نسبت به ماه گذشته به ثبت رسانده است. این کاهش سبب شده تا میزان فعالیت های تولیدی و ارائه خدمات ساختمانی در فروردین ماه امسال به کمترین میزان خود در هفت ماه اخیر برسد.

صنعت ساختمان در یک تقسیم بندی به دو بخش کلی مسکونی و غیر مسکونی (تجاری و عمرانی) تقسیم می شود که در بخش مسکونی به علت آنکه بعد از تعطیلات نوروز با ادامه تعطیلی ها و تداوم انتشار کرونا مواجه شدیم، کاهش مراجعات حضوری برای خرید مسکن و همینطور روند کاهشی میزان معاملات مسکن مشاهده شد.

علل کاهش فعالیت های تولیدی و خدماتی در بخش ساختمان

در همین راستا مرکز آمار و برنامه ریزی اتاق تعاون ایران به علل کاهش فعالیت های تولیدی و خدماتی در بخش عمرانی و تجهیزات ساختمانی پرداخته است. به سبب این گزارش، در بخش تولید تجهیزات ساختمانی تحت تاثیر نوسانات ارزی، تداوم مشکلات موجود در حوزه واردات مواد اولیه همزمان با شیوع کرونا و بسته بودن راه های مرزی و تعطیلی فعالیت های فیزیکی بخصوص در سه هفته ابتدایی فروردین ماه میزان فعالیتهای تولید و خدمات با کاهش بسیاری نسبت به ماههای گذشته روبه رو شده است.

در بخش عمرانی نیز به علت کمبود اعتبارات عمرانی دولت و عدم پرداخت دستمزد پیمانکاران، کند بودن یا تعلیق روند انجام و اجرای پروژههای عمرانی همچنان به چشم می خورد که با عنایت به اهمیت این بخش در رونق اشتغال و توسعه اقتصادی به نظر می آید دولت باید با تخصیص اعتبارات بیشتر به بخش عمرانی زمینه رشد و رونق آنرا فراهم آورد.

به دلیل تعطیلی خیلی از مشاغل تولیدی و نیز کاهش قدرت خرید، میزان سفارشات جدید ۳۳ درصد کاهش داشته و در نتیجه مواد اولیه کمتری خریداری شده است؛ همینطور در بررسی ها مشخص شد قیمت محصولات و خدمات در این عرصه کمی کاهش داشته به نحوی که قیمت مواد اولیه در اقلامی نظیر آهن و فولاد با کاهش نسبی روبرو شده و تعداد نیروهای انسانی نیز از کاهش ۲۱ درصدی برخوردار بوده است که البته این کاهش به علت توقف خیلی از کسب و کارها و عدم حضور بعضی از کارکنان در محل کار خود به علت کرونا بوده است.

کاهش ۶۰ درصدی فروش به دنبال کاهش تقاضا

به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، نکته قابل توجه اینکه به علت کاهش تقاضا، میزان فروش در این بخش بیشتر از ۶۰ درصد کاهش یافته و این امر به علت کاهش حجم فعالیتها و تعطیل بودن بیشتر مشاغل ساختمانی، میزان مصرف حامل های انرژی ۳۵ درصد کمتر شده است. میزان صادرات کالاها و خدمات این بخش که در ماههای قبل روند مطلوبی نداشت در این ماه ۱۶ درصد کاهش ماهانه را تجربه کرده است. کاهش چشم گیر مراودات تجاری در نتیجه شیوع جهانی ویروس کرونا، افزایش قیمت تمام شده تولیدات داخل، عدم امکان رقابت با محصولات خارجی و افزایش اعمال تحریم ها نیز منجر به کاهش گسترده فعالیت های تجاری شده است.

به دنبال انتشار کرونا و کاهش مراجعات حضوری برای خرید مسکن، میزان خرید و فروش از نیمه اسفند سال قبل به بعد با کاهش قابل توجهی نسبت به هفته های اخیر روبه رو بوده است. صرفنظر از تاثیر انتشار کرونا بر کاهش میزان فعالیت های تولیدی ساختمان، بخشی از این کاهش به علت تحویل سفارشات قبل از اسفند برخی صنایع تولیدی بوده است.

کاهش معاملات مسکن به علت افت قدرت خرید مردم

به گفته کارشناسان صرفنظر از شیوع ویروس کرونا، به علت آنکه قدرت خرید مردم کاهش یافته و نقدینگی از بازار جمع شده است با کاهش معاملات مسکن روبرو می باشیم، از طرفی قیمت برخی مواد اولیه و مصالح ساختمانی هم افزایش یافته که در این حوزه بی تاثیر نبوده است. در واقع با وجود کاهش قدرت خرید مردم، پارامترهایی نظیر افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت مصالح ساختمانی، انتظارات تورمی و قرار گرفتن در بازه زمانی پر تعداد معاملات مسکن در ماه پایانی سال سبب افزایش قیمت مسکن شده است، با این وجود با شیوع بیماری کرونا و کاهش مراجعات حضوری برای خرید مسکن، میزان خرید و فروش از نیمه اسفند سال قبل تابحال با کاهش قابل توجهی روبه رو بوده است.

بررسی های آماری نشان داده است بیشترین معضل بخش ساختمان، تاثیر منفی انتشار کرونا بر فضای عمومی کسب و کار این صنعت است و غیر قابل پیشبینی بودن اقتصاد، تامین سرمایه در گردش بنگاه ها، بی ثباتی قیمتها، نوسان مداوم نرخ ارز و عدم پرداخت بموقع مطالبات پیمانکاران از مهمترین مشکلات داخلی فضای کسب و کار در بخش ساختمان به حساب می آید.

به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، اتاق تعاون ایران برای اولین بار در کشور از مهرماه ۱۳۹۸ نسبت به اجرای طرح شامخ ساختمان اقدام نموده که نتیجه آن ماهانه منتشر می شود.

منبع:

1399/02/16
23:10:05
2729
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات