همه چیز درباره وضعیت سفید چابهار

همه چیز درباره وضعیت سفید چابهار

به گزارش متخصص فلز مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با تشریح وضعیت این منطقه در جریان كرونا و همینطور اعلام وضعیت سفید در آن اظهار داشت كه همچنان سفارش می نماییم هموطنان سفری به این منطقه نداشته باشند.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، در ایام اخیر بود که فهرستی از شهرها و نقاط کشور که به لحاظ شیوع ویروس کرونا در وضعیت سفید قرار گرفته بودند، اعلام گردید که چابهار هم جزوی از آنها بود.
این که چابهار طی دوران کرونا چه مسیری را طی کرده و الان با وضعیت سفید به چه صورتی ادامه فعالیت در امور کسب و کار و گردشگری خواهد داشت، موضوعی است که در گفت و گو با عبدالرحیم کردی - مدیرعامل منطقه آزاد چابهار - مورد بررسی قرار گرفته است.
کردی در ارتباط با اعلام وضعیت سفید در چابهار اظهار داشت: این بدان معناست که بتوان بخشی از فعالیتهایی که تابحال تعطیل بودند را با رعایت پروتکل های بهداشتی به حالت اجرا در آورد، تا فعالیتهایی که ریسک کمتری دارند بتوانند با رعایت فاصله اجتماعی و مراقبت های بهداشتی انجام شوند. ازاین رو اعلام وضعیت سفید به مفهوم بازگشت کامل تمامی فعالیت ها به قبل از جریان کرونا نیست و باید الزامات و ملاحظات فردی اعمال شود.
وی در ارتباط با این که آیا حالا امکان ورود گردشگران در چابهار وجود دارد یا خیر، توضیح داد: هم اکنون هتل ها اجازه فعالیت دارند و می توانند با رعایت بهداشتی مسافران را بپذیرند، اما ما سفارش می نماییم فعلا سفری نداشته باشند بلکه کمی صبر کنند تا با عادی تر شدن شرایط و اعلام وضعیت سفید در کشور، به چابهار بیایند و پذیرای آنها خواهیم بود.
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار در ادامه به جریان کنترل کرونا در چابهار اشاره نمود و اظهار داشت: با عنایت به کمبودهای بهداشتی و درمانی که در چابهار وجود داشت، اگر اقدام جدی برای پیشگیری و انتشار ویروس انجام نمی شد بطور حتم به مشکل حادی بر می خوردیم. ازاین رو از همان اوائل اسفندماه که مبحث ویروس کرونا عنوان شد، ستاد کرونای منطقه تشکیل و هماهنگی هایی با دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در ارتباط با ظرفیت ها و امکان سنجی آن شکل گرفت، ازاین رو از همان ابتدا منطقه آزاد چابهار بعنوان حامی ستاد کرونای دانشگاه علوم پزشکی آنچه نیاز بود انجام داد؛ حدود ۳.۵ میلیارد تومان در اختیار دانشگاه قرار گرفت که بخش غربالگری و ویژه کرونا را تجهیز کند، یکسری امکانات و تجهیزات در سایر بخش ها تأمین شد و نقاهتگاهی در خارج از بیمارستان با ۱۳۰ تخت بوجود آمد تا در صورت نیاز مورد استفاده قرار بگیرد.
کردی در ادامه با اشاره به اینکه در مرحله دیگر به سراغ کسب و کارها و فعالین اقتصادی رفتیم، اضافه کرد: مهم ترین عاملی که باعث جذب مردم به چابهار می شد، مراکز خرید و هتل و رستوران ها بود. ازاین رو از ۱۴ اسفندماه که هنوز در هیچ نقطه کشور تعطیلی رسمی برای اصناف اعلام نشده بود، مراکز خرید را در چابهار تعطیل کردیم و تا چندی قبل این روال ادامه داشت. از طرفی فعالین اقتصادی و تجار که یکسال منتظر این ایام بودند، برای حفظ سلامت مردم و جامعه از منافع خود گذشتند و مراکز را تعطیل کردند. همینطور حدودا هیچ مهمانی نپذیرفتیم و تمام رستوران ها و هتل ها تعطیل و فقط مراکز عرضه کالاهای اساسی به فعالیت خود ادامه دادند.
وی به دیگر اقدامات انجام شده برای کنترل ویروس کرونا در چابهار اشاره نمود و اظهار داشت: تا پیش از اعلام وضعیت سفید و بازگشایی اصناف، در چابهار فقط دو مورد مثبت کرونا داشتیم که تحت مراقبت های شدید از نظر خانوار، روابط، محل کار و محل زندگی قرار گرفته و کاملا قرنطینه شدند و حتی خریدهای آنها را هم ستاد کرونا انجام می داد.
مدیر عامل منطقه آزاد چابهار در مورد تجهیز امکانات هم توضیح داد: با عنایت به شرایط پیش آمده در ابتدا با کمبود جدی تجهیزات بهداشتی همچون مواد ضدعفونی کننده، ماسک و لباس کادر درمانی مواجه بودیم، اما ظرف یک هفته چهار واحد تولیدی افتتاح شد و همینطور واحدهای تولیدی عطر تغییر خط تولید به مواد ضدعفونی کننده دادند. در عین حال که تولید ۸۰ هزار ماسک انجام شد و در مجموع تجهیزات با کنترل قیمت و در مواردی مجانی در اختیار مردم قرار گرفت.
او همینطور با اشاره به بسته های حمایتی که برای صدمه دیدگان از کرونا تدارک دیده شد، اضافه کرد: بسته های حمایتی از راه خیرین، فعالان اقتصادی و سازمان منطقه آزاد و افرادی که توانمندی داشتند تهیه و در اختیار مردم قرار گرفت. همینطور با عنایت به صدمه ای که مراکز خرید و کسبه دیده بودند، طی مذاکره ای که با یکی از بانکهای قرض الحسنه داشتیم قرار شد دو ماه حقوق کل پرسنل، هزینه های شارژ و هزینه های ثابت با وام صفر درصد تامین گردد که کمترین فشار را به آنها وارد کند. از طرفی بسته حمایتی را از راه دولت و شورایعالی منطقه آزاد در حال پیگیری هستیم تا بخشی از معافیت ها و کمک ها در بخش تسهیلات و معوقات بانکی صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه هر چه از لحاظ مقرراتی امکان عملیاتی شدن داشت همکاری شد، افزود: از ظرفیت در اختیار خود منطقه آزاد بهره برده و کلیه اجاره ها را از اسفند تا آخر اردیبهشت ماه لغو کردیم و تمام چک ها و ضمانت نامه هایی که از تجار و فعالان تجاری داشتیم سه ماه به حالت تعلیق در آوردیم و هر آنچه که باید به ما پرداخت می شد را در شرایطی قرار دادیم که کمترین صدمه وارد شود.1399/02/18
13:06:15
2707
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , حقوق , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات