سال گذشته

یك چهارم برق كشور بدون سوخت فسیلی تولید شد

یك چهارم برق كشور بدون سوخت فسیلی تولید شد

به گزارش متخصص فلز مدیرعامل شركت تولید نیروی برق حرارتی اظهار داشت: سال قبل یك چهارم برق كشور بدون استفاده از سوخت های فسیلی تولید شد.


به گزارش متخصص فلز به نقل از وزارت نیرو، محسن طرزطلب، با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری این تعداد توسط بخش خصوصی انجام شده است، افزود: روش بازپرداخت تمامی واحدهای یاد شده وفق قوانین و مقررات از محل سوخت صرفه جویی شده خواهد بود. برمبنای قانون بودجه سال ۹۲ پیش بینی شده که از محل سوخت صرفه جویی شده، سرمایه گذاری های صورت گرفته ظرف مدت دو سال بوسیله تحویل نفت خام یا نفت کوره به سرمایه گذار پرداخت گردد. طرزطلب اشاره کرد: به همین دلیل با درخواست دولت و تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی تدابیر لازم وفق قانون بودجه سال ۱۳۹۹( تبصره یک بند "و") برای تحقق این مهم و پرداخت تعهدات انجام شده بوسیله نفت خام فراهم گشته است. چنانچه دستورالعمل اجرایی این بند زودتر توسط دولت مصوب شود، طبیعتاً امکان سرمایه گذاری جدید در راه اندازی بخش بخار نیروگاه گازی، تبدیل آنها به سیکل ترکیبی و همین طور تکمیل واحدهای موجود تسریع خواهد یافت.

این مقام مسؤول با تاکید بر اینکه سال قبل یک چهارم برق کشور بدون استفاده از سوخت های فسیلی تولید شد، اظهار داشت: برای اولین بار در صنعت برق ایران بیش از ۲۵ درصد برق تولیدی نیروگاه های کشور در سال ۹۸ توسط بخش بخار واحدهای سیکل ترکیبی، نیروگاه های برق آبی، اتمی و انرژی های نو بدون استفاده از سوخت یا سوخت اضافی فسیلی انجام شده است. طرزطلب اظهار داشت: در سال قبل از ۳۱۲.۶۵۸ میلیارد کیلووات ساعت برق تولیدی در کشور حدود ۷۹.۴۵۹ میلیارد کیلووات ساعت آن بدون استفاده از سوخت و یا سوخت اضافی فسیلی بوده است. مقادیر سال ۹۸ نشان میدهد که از ۷۹.۴۵۹ میلیارد کیلووات ساعت انرژی، ۴۱.۹۴ میلیارد کیلووات ساعت آن با تبدیل واحدهای گازی به سیکل ترکیبی و بدون استفاده از سوخت اضافی تولید شده است و این به آن معناست که نزدیک به ۱۱ میلیارد مترمکعب گاز در سال قبل صرفه جویی شده است. وی ظرفیت فعلی قابل تبدیل به سیکل ترکیبی را هفت هزار و ۵۰۰ مگاوات برشمرد و اضافه کرد: این مهم در چارچوب قراردادهای بیع متقابل در دستور کار وزارت نیرو قرار دارد که با انجام این امر باز هم سالانه ۱۲ میلیارد مترمکعب در مصرف گاز صرفه جویی شده و راندمان ظرفیت نیروگاه های حرارتی کشور به بیش از ۴۲ درصد خواهد رسید، علاوه بر اینکه از انتشار حدود ۴۳ میلیون تن گازهای گلخانه ای در سال جلوگیری به عمل خواهد آمد. طرزطلب اشاره کرد: برای تسریع در این امر مهم، لزوم دارد مطابق قانون مربوطه سوخت صرفه جویی شده حاصل از راه اندازی بخش بخار نیروگاه های سیکل ترکیبی به سرمایه گذاران تحویل شود که در این مورد به همکاری سازمان برنامه و بودجه و وزارت نفت نیاز است.


منبع:

1399/03/18
21:33:47
2521
5.0 / 5
تگهای خبر: بودجه , تولید , دولت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات