معاون گمرك به متخصص فلز اعلام كرد

آخرین خبر از خودرو های دپو شده

آخرین خبر از خودرو های دپو شده

متخصص فلز: معاون فنی گمرك ایران با بیان این كه هنوز تصمیمی در ارتباط با تمدید زمان ترخیص خودرو های دپو شده اتخاذ و ابلاغ نشده است، اظهار داشت كه 1148 دستگاهی كه نیاز به تمدید زمان دارند، عموما فاقد ثبت سفارش هستند و تا وقتی در مورد آنها اقدامی نشود عملا اتفاق خاصی در ترخیص این خودرو ها نمی افتد.به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، پس از موافقت هیات دولت در ۲۹ بهمن سال قبل برای ترخیص خودرو های باقی مانده در گمرک ها و بنادر، حدود ۵۱۰۸ دستگاه امکان ترخیص پیدا کردند، اما با اتمام این مهلت مشخص شد که فقط ۱۳۸۹ دستگاه ترخیص شده و مابقی همچنان باقی مانده است. این در شرایطی است که گفته شد قسمتی از این خودرو های باقی مانده نیازمند تمدید زمان بوده و بخش دیگر در قید زمان نیستند و امکان ترخیص برای آنها همچنان وجود دارد. از سویی از آن دسته که نیازمند تمدید زمان بود تعدادی بدون ثبت سفارش بوده و لازم بود تا وزارت صمت برای آنها اقدام لازم را انجام دهد.

اما حالا حدود ۲۰ روز از اختتام زمان سه ماهه گذشته و همچنان از طرف وزارت صمت و یا دولت تصمیمی در ارتباط با تمدید زمان این خودرو ها اعلام نشده است، در حالیکه ظاهرا رایزنی هایی با دولت برای تمدید زمان و ایجاد سازوکاری در ارتباط با تعیین تکلیف این خودروها در دستور کار قرار دارد.

پرس و جوی آخرین وضعیت ترخیص خودرهای دپو شده از مهرداد ارونقی -معاون فنی و امور گمرکی ایران- از این حکایت دارد که هنوز زمانی برای تمدید ثبت سفارش انجام نشده ولی در دست بررسی می باشد.

وی با بیان این که طبق مصوبه ۲۹ بهمن سال قبل هیات وزیران مهلت ترخیص خودرو ها مشمول بند (۳) مصوبه دی ماه ۱۳۹۷ بود و به مدت سه ماه تمدید گردید، اظهار داشت: بدین سبب مهلت سه ماه تعیین شده فقط خودرو های مشمول این بند را شامل می شود و در دو بند دیگر مصوبه هیچ محدودیت زمانی تعیین نشده است.

ارونقی افزود: براین اساس خودرو های بالای ۲۵۰۰ سی سی که مستنثی شده اند، خودرو های مربوط به جانبازان و همین طور آنهایی که دارای پرونده قضایی که حکم برائت آنها صادر گردیده است در قید زمان نبوده وامکان ترخیص بدون تمدید مهلت مصوبه از طرف هیات وزیران همچنان برقرار است.

وی با بیان این که از تعداد ۵۱۰۸ دستگاهی که باقی مانده بود و باید طی مصوبه بهمن ماه ترخیص می شدند ۱۳۸۹ دستگاه ترخیص شده و ۳۷۱۹ دستگاه باقی مانده است اضافه کرد: از بین خودرو های باقی مانده ۲۴۷۱ دستگاه هیچ نیازی به تمدید زمان مصوبه برای ترخیص ندارند و با طی تشریفات قانونی قابل ترخیص از گمرک است.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با بیان این که از ۱۲۴۸ دستگاه دیگر برای ترخیص نیازمند تمدید زمان از طرف هیات دولت می باشد اضافه کرد: از این تعداد ۱۱۰۰ دستگاه فاقد ثبت سفارش است و اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت تصمیمی برای افتتاح ثبت سفارش این خودرو ها اتخاذ نکند درخواست تمدید زمانی، عملاً برای ترخیص کمتر از ۱۴۸ دستگاه خودرو سواری است و باز هم خودرو های فاقد ثبت سفارش رسوبی در گمرک و بنادر ترخیص نخواهد شد.

ماجرای خودرو های دپو شده به ورود ۱۲ هزار و ۲۶۱ خودرو طی سال های گذشته بر می گردد که به مرور و در جریان تغییر ضوابط واردات خودرو، ممنوعیت ثبت سفارش و واردات خودرو و همین طور تحولات سیاست های ارزی توقیف و از ترخیص آنها جلوگیری شد؛ خودروهایی که در میان آنها دارای پرونده قضایی، فاقد ثبت سفارش، حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی و یا سفارش آمریکا وجود دارد که به هر کدام از این دلیلهای ممنوعه بوده و امکان خروج نداشتند. اما در نهایت در دی ماه ۱۳۹۷ و طی مصوبه هیات دولت، مهلتی ۶ ماهه در اختیار صاحبان این خودرو ها قرار گرفت تا با طی پروسه قانونی کالای خودرا ترخیص کنند ولی با اختتام زمان در اردیبهشت ۱۳۹۸، مشخص شد که حدود ۷۱۵۳ دستگاه ترخیص و ۵۱۰۸ دستگاه دیگر در گمرک و بنادر باقی مانده است. به هر حال دیگر زمان از طرف دولت تمدید نشد تا اینکه در بهمن ماه سال قبل هیات وزیران با ترخیص باقی مانده موافقت نمود.

منبع:

1399/03/19
10:21:48
2829
5.0 / 5
تگهای خبر: تجارت , ترخیص , خودرو , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات