تخمین نقدینگی و پیشبینی بازار مسكن و طلا امسال

تخمین نقدینگی و پیشبینی بازار مسكن و طلا امسال

به گزارش متخصص فلز یك كارشناس اقتصادی نقدینگی سال جاری را یك میلیون میلیارد تومان تخمین زد و همینطور ضمن پیشبینی بازار طلا و مسكن، اظهار داشت: در بورس نباید هر پول و سرمایه ای وارد شود و حق ندارید كه كسب وكار خویش را تعطیل و وارد بورس كنید، چونكه این امر به ضرر اقتصاد تمام می شود بنابراین باید پس اندازهای خنثی، پول های كوچك، حجیم و خنثی وارد بازار سرمایه شوند.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، سهراب دل انگیزان در برنامه انجمن علمی دانشجویی اقتصاد دانشگاه اصفهان با عنوان «تحلیل نوسانات بازارهای اقتصادی»، اظهار نمود: تحولات و نوسانات بازار سرمایه همانند سایر بازارهای اقتصادی به یکسری عوامل کلان اقتصادی وابسته است و زمانی که نقدینگی افزوده می شود، این بازار هم مانند دیگر بازارها تحت تأثیر قرار می گیرد. عوامل اختصاصی هم در استقبال کنونی از بورس اثرگذار است که یکی از آنها مربوط به افزایش شناخت و دانش مردم به این بازار است که تمایل آنها برای حضور در این بازار را زیاد می کند و پول بیشتری هم در آن تزریق می شود. در نهایت، افزایش آگاهی از بورس اصلی ترین عامل در استقبال از آن است.
وی افزود: دومین عامل در استقبال از بازار سرمایه، رفتار و حمایت های حاکمیت از این بازار است؛ بگونه ای که در گذشته حاکمیت و دولت هیچ ارتباطی با بورس نداشت و حتی آنرا محدود می کرد. این دو عامل در رشد بورس تأثیر حقیقی دارد، نه حبابی.

بورس چه وظایفی دارد؟
در ادامه این کارشناس اقتصادی درباره وظایف بورس، توضیح داد: یکی از وظایف بازار سرمایه این است که مردم را در سرمایه گذاری شریک و آشنا می کند. دومین وظیفه بازار بورس این است که برای اقتصاد کشور تأمین مالی انجام می دهد. رشدهای اخیر و کنونی بورس به این دلیل است که این بازار عقب افتادگی خود در سال های اخیر را جبران می کند و همچنان جا دارد که این بازار رشدهای بیشتری را تجربه کند. بورس چون ماهیت رفتاری دارد هم اصلاح و هم ریزش خواهد داشت و باردیگر جبران می کند و آنچه در این بازار اهمیت دارد، این است که در بورس باید صبوری کرد.

چه پول های باید وارد بورس شوند؟
دل انگیزان اضافه کرد: بورس جای هر نوع پولی نیست. شما حق ندارید که سرمایه در گردش کسب وکار خویش را وارد بورس کنید، چونکه این امر به ضرر اقتصاد می شود. بورس جای پس اندازهای خنثی، پول های کوچک، حجیم و خنثی است. نظام مالیاتی باید جلوی انحراف رفتار در بورس را بگیرد، درحالیکه می بینید وزارت اقتصاد پذیره نویسی را آزاد نمی کند.

پول، خانه ای جز بانک ندارد
وی درباره نقش کاهش نرخ سود سپرده های بانکی و وضع مالیات های جدید چون عائدی بر سرمایه در استقبال از بورس، توضیح داد: این عوامل هم معادل ۲۰ درصد بر استقبال بورس موثر بوده اند اما دولت خیلی بیشتر از این ها باید نظام مالیاتی خویش را گسترده کند و نظام بانکی را اصلاح کند تا سیستم بانکی به سمتی برود که از سوداگری بیرون برود. این ها رفتارهایی نبوده که برای استقبال از بورس انجام شده باشد. سود سپرده های بانکی هم باید خیلی بیشتر از این کاهش پیدا کند. اینکه گفته می شود با کاهش سود بانکی، پول ها از بانک ها خارج می شوند، اشتباه است، چونکه هیچ پولی خانه ای جز بانک ندارد و شما پول خویش را از حساب سپرده به حساب جاری تغییر می دهید.

امسال یک میلیون میلیارد تومان نقدینگی خلق می شود
در ادامه این تحلیلگر اقتصادی درباره وضعیت نقدینگی در سالجاری، اظهار داشت: سال جاری یک میلیون میلیارد تومان میزان خلق نقدینگی امسال خواهیم داشت که سهم هر ایرانی از تورم بیشتر از ۳۳ هزار تومان است.
دل انگیزان درباره پیشبینی خود از بازارهای اقتصادی و میزان رشد آنها امسال اظهار داشت: در اقتصاد ایران نقش دلار خیلی مهم می باشد. در این سه ماه اخیر نزدیک ۳۰ درصد دلار رشد داشته است که علت بخشی از آن مربوط به باز شدن پروازهای خارجی و افزایش تقاضا برای ارز مسافرتی است.

توان تولید ۶۰۰ هزار خودرو در سالجاری وحود دارد
وی اضافه کرد: حداقل امسال نرخ تورم به ۳۰ تا ۳۵ درصد خواهد رسید و دلار از تورم پیشی خواهد گرفت. قیمت محصولاتی چون موبایل، تجهیزات کامپیوتری و... هم به دلار و هم به کمیابی حساس هستند؛ ازاین رو دلار نه تنها اثر قیمتی دارد بلکه اثر درآمدی هم دارد و قیمت این گونه لوازم هم رشد خواهد نمود. همچنین، در سالجاری توان تولید ۶۰۰ هزار خودرو وجود دارد، درحالیکه تقاضا برای این محصول از تولید آن بیشتر است.

پیش بینی آینده بازار طلا و مسکن امسال
این کارشناس اقتصادی افزود: دستور برای کنترل قیمت مسکن و اجاره اشتباه است، بلکه در این حوزه باید موتور خلق نقدینگی را از کار بیندازیم و باید نظام بودجه ریزی اصلاح گردد تا این بازارها به تعادل برسند. از آنجائیکه منشأ افزایش قیمت طلا، دلار و طلای جهانی است و اقتصاد جهان گرفتار رکود شده، تقاضا برای آن افزوده می شود. درباره بازار مسکن هم امسال نوسان بود و سبب شد مردم وارد بازار مسکن شوند و به نظر می آید که افزایش قیمتی در مسکن ایجاد نخواهد شد یا به تعادل برسد اما در نیمه دوم سال مقداری افزایش قیمت یا رکود تورمی پیشبینی می شود.
عضو انجمن اقتصادانان ایران درباره قیمت کالاها هم اظهار نمود: شاخص قیمت عمده فروش مقدار رشد کمتری معادل ۲۰ درصد دارد اما این به مفهوم این نیست که شاخص خرده فروش هم به ۲۰ درصد برسد. برای نیمه دوم سال مقداری شاخص خرده فروشی کاسته می شود. لازم به ذکر است که نرخ تورم هم یک شبه کاهش نمی یابد که این امر در ایران حداقل ۱۸ ماه زمان نیاز دارد.
دل انگیزان در انتها سخنانش درباره وضعیت بورس هم اظهار داشت: اقبال از بورس همچنان ادامه خواهد داشت که دلیل آن هم حضور پول زیاد در آن است. همچنین، رشد شاخص بورس امسال ادامه دار خواهد بود.1399/03/25
23:38:08
2451
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بودجه , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات