بازارچه های تخصصی گوهرسنگ ها راه اندازی می شود

بازارچه های تخصصی گوهرسنگ ها راه اندازی می شود

متخصص فلز: راه اندازی بازارچه های تخصصی گوهرسنگ ها و ایجاد 500 هزار شغل مستقیم با محوریت رونق مشاغل خانگی تا سال 1405 همچون برنامه های جدید ایمیدرو است.به گزارش متخصص فلز به نقل از ایمیدرو، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ذیل اهداف توسعه ای در بخش معدن و صنایع معدنی، توسعه صنعت سنگ های قیمتی را از سال ۹۸ با راه اندازی کارگروه بهینه سازی صنعت گوهرسنگ ها آغاز نموده است.
ایجاد بازارچه های گوهرسنگ ها، تسهیل صادرات، ایجاد آزمایشگاه های استاندارد و تخصصی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی و فعال کردن معادن کوچک و متوسط گوهرسنگ ها از مهم ترین موضوعاتی است که در کارگروه بهینه سازی صنعت گوهرسنگ ها در حال بررسی است. این سازمان با راه اندازی ستادی متشکل از کمیته های استراتژی، اکتشاف قوانین و مقررات و بازار با عضویت انجمن های تخصصی این حوزه، برنامه ها را تا رسیدن به حصول نتیجه پایش می کند.
بازارچه های اصفهان و خراسان رضوی
ایمیدرو در اولین گام، با همکاری استانداری و شهرداری اصفهان، بازارچه تخصصی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی برای اولین بار است که در کشور راه اندازی می شود. بازارچه فوق در ساختمان جهان نما شهر اصفهان راه اندازی شده و از طرف دیگر در "سرای خیار" واقع در میدان امام علی (ع) شهر اصفهان، بازارچه دیگری در حال راه اندازی است.
تفاهمنامه همکاری بین ایمیدرو و استانداری خراسان رضوی برای ایجاد بازارچه گوهر سنگ ها در شهر مشهد به امضا رسید.
این سند با حضور تعدادی از مسئولان ایمیدرو و استانداری خراسان رضوی به امضا رسید.
طرفین با عملیاتی کردن مفاد این تفاهم نامه، مبادرت به بهینه سازی و توسعه بازار گوهرسنگ ها مبتنی بر اصول علمی و تجاری کنند.
موضوع اصلی تفاهمنامه فوق افزایش مشارکت بخش خصوصی در حوزه گوهر سنگ ها و فراهم شدن توسعه آن در این استان بمنظور ایجاد بازارچه گوهرسنگ ها در مشهد در امتداد افزایش اشتغال و ارزش افزوده اعلام شده است.
از اهداف این سند علاوه بر شکل گیری بازارچه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در مشهد، می توان به تشویق فعالان بخش خصوصی برای سرمایه گذاری و هم افزایی و تسهیل ورود گوهر سنگ ها از افغانستان با فعال کردن پایانه مرزی دوغارون اشاره نمود.
به منظور پیگیری اهداف فوق، کمیته اجرایی با نظارت کارگروه اجرایی ایمیدرو و توسط استانداری خراسان رضوی تشکیل می شود که در آن کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازارچه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی بعنوان دبیر فعالیت می کند. علاوه بر این، با هماهنگی با نهادهای مربوطه همچون اداره میراث فرهنگی، سازمان صنعت معدن و تجارت، خانه معدن، اتاق اصناف، اتحادیه طلا و جواهر، اتحادیه فیروزه و سایر نهادهای این حوزه، تفاهمنامه فوق پیگیری می شود.
مقرر شده تا اختتام پاییز امسال پایانه گوهرسنگ ها هم راستا با سند ملی توسعه گوهرسنگ ها ایجاد شود
در این بین ایمیدرو، تسهیل قوانین و مقررات را با هماهنگی دستگاه های اجرایی دولتی و نیز غربالگری و آنومالی اکتشافی گوهر سنگ ها را برعهده دارد. استانداری خراسان رضوی نیز اقدامات و هماهنگی لازم برای استقرار بازارچه مرزی را انجام خواهد داد.
غریب پور: ایجاد بیش از ۵۰۰ هزار شغل مستقیم در صنعت گوهرسنگ ها
رئیس هیأت عامل ایمیدرو درباب برنامه ها و اقدامات این سازمان در زمینه توسعه صنعت سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی اظهار داشت: به دنبال این هستیم در بخش مشاغل خانگی این حوزه تا سال ۱۴۰۵، حدود ۵۵۰ هزار شغل ایجاد کنیم
پیش بینی می نماییم تا سال ۱۴۱۰ حدود ۷۰۰ هزار شغل مستقیم ایجاد نماییم. در بخش معدن و صنایع معدنی هر شغل مستقیم می تواند بین ۷ تا ۱۰ نفر شغل غیرمستقیم ایجاد کند.
مشهد و اصفهان، اولین استان های هدفگذاری شده برای توسعه صنعت سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی هستند.
در ایمیدرو ستادی را با تشکیل کمیته های استراتژی، اکتشاف قوانین و مقررات و بازار تشکیل دادیم که انجمن های تخصصی حوزه گوهرسنگ ها عضو آن هستند.
در زمینه استانداردسازی این حوزه، به دنبال ایجاد آزمایشگاه مرکزی هستیم که مقدمات آن در حال انجام می باشد. همین طور به دنبال این هستیم تا برای رونق بازار این بخش، بازارچه مرزی در تایباد استان خراسان رضوی ایجاد نماییم.
از سوی دیگر برنامه های اکتشافی ایمیدرو در نقاط مختلف کشور بمنظور شناسایی محدوده های سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در حال انجام می باشد. وی اشاره کرد: در این راستا این معادن در اختیار فعالان این بخش قرار خواهد گرفت تا معدنکاران بتوانند با تامین مواد اولیه که محصول اکتشافات ایمیدرو است، ارزش آفرینی این بخش در اقتصاد را رقم زنند.
برگزاری دوره های آموزشی مشترک با گمرک، رایزنی با بانک مرکزی و برگزاری نشست های هم اندیشی با سازمان توسعه تجارت بمنظور کاهش عوارض صادراتی برنامه ریزی و در حال انجام می باشد. وی اظهار داشت: کوشیدیم اجماعی را متشکل از مجموعه های دولتی و بخش خصوصی برای پیشبرد اهداف این بخش مورد توجه قرار دهیم.
غریب پور اضافه کرد: معتقدیم ایمیدرو بعنوان حاکمیت، باید بسترساز باشد و در بخش های استراتژی، اکتشاف، اصلاح تعرفه ها، هماهنگی، زیرساخت و تسهیل قوانین اقدامات توسعه ای را دنبال کند.
رئیس هیأت عامل ایمیدرو اشاره کرد: به سبب ایجاد یک برنامه ریزی منسجم و ظرفیت های این حوزه در کشور، به توسعه صنعت گوهرسنگ ها بسیار خوشبین هستم.
افزایش سهم ایران در تجارت جهانی
این گزارش می افزاید، هم اکنون در بازار ۶۰۰ میلیارد دلاری جهانی گوهرسنگ ها، سهم ایران کمتر از نیم درصد است. بنابر اهداف مورد توجه ایمیدرو در افزایش سهم ایران در تجارت جهانی، دستیابی به سهم نیم درصدی تا سال ۱۴۰۵ و سهم یک درصدی تا سال ۱۴۱۰ مورد توجه است.


منبع:

1399/03/27
14:14:44
2522
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات