بازار اجاره آرام گرفت بعلاوه نرخ تیرماه

بازار اجاره آرام گرفت بعلاوه نرخ تیرماه

متخصص فلز: آمارهای غیر رسمی از افت نرخ اجاره بها در هشت منطقه از تهران حكایت دارد؛ در مناطق شمالی نرخ ها تا 18 درصد كاهش یافته است. این اتفاق ممكنست تحت تاثیر هشدار دریافت مالیات از خانه های خالی در تابستان و تعیین سقف 25 درصد برای رشد اجاره بها افتاده باشد.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، نخستین داده ها از نرخ های پیشنهادی اجاره در نیمه اول تیرماه نشان میدهد میانگین رشد اجاره بها در تهران یک درصد نسبت به خرداد ماه کاهش یافته است. در مناطق ۱، ۳، ۶، ۷، ۱۲، ۱۳، ۱۵ و ۲۱ نرخ ها از ۲ تا ۳۴ درصد پایین آمد.
افت یک درصدی متوسط نرخ ماهیانه اجاره در ۱۶ منطقه از تهران در حالی اتفاق افتاده که دولت اعلام نموده در تابستان جاری نخستین برگه های مالیاتی را برای صاحبان املاک خالی از سکنه ارسال می کند. از جانب دیگر در ایام گذشته ستاد ملی مبارزه با کرونا، حداکثر سقف افزایش سالیانه اجاره بها در تهران را ۲۵ درصد، سایر کلانشهرها ۲۰ درصد و در دیگر شهرها ۱۵ درصد اعلام نمود. بعد از ابلاغ این مصوبه، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه هیئت دولت چهارشنبه هفته قبل انجام شد اظهار داشت که رشد لجام گسیخته نرخ اجاره بها مهار شده است.
سیاست های مالیاتی احتمالاً جواب داده است
محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی نیز، مصوبه سقف اجاره بها را دارای قابلیت اجرایی و تحت حمایت دستگاه قضایی دانسته است. وی در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص اینکه در دولت های نهم و دهم چنین بخشنامه ای صادر شد اما قابلیت اجرا پیدا نکرد اظهار داشت: در آن دوره اگر کار به شکایت می رسید قوه قضاییه نهایتا حکم تخلیه مستاجر را صادر میکرد اما بزرگترین اهرم اجرایی مصوبه فعلی این است که دستگاه قضا حکم تخلیه برای پرونده هایی که مطابق قانون جلو برود صادر نخواهد کرد. به این صورت که اگر مالک بخواهد بیش از سقف ۲۵ درصد در تهران اجاره بها را بالا ببرد مستاجر میتواند نپذیرد و صاحبخانه حق اخراج او را ندارد.بررسی این مساله که آیا هشدارهای مالیاتی منجر به افزایش فایل های اجاره در بازار مسکن شهر تهران شده گویای آنست که تغییر مدلول داری در تعداد آگهی های رهن و اجاره نسبت به ماه های قبل دیده نمی گردد. برخی فعالان بازار مسکن می گویند که نرخ گذاری دستوری تاثیر چندانی در افت بازار اجاره نداشته و علت اصلی به این مساله برمی گردد که در خرداد ماه با یک جهش قیمتی در بخش فروش و اجاره مواجه بودیم که در تیر ماه تا حدودی تعدیل شده است.
اطلاعات به دست آمده از سامانه کیلید حاکی از آنست متوسط نرخ پیشنهادی اجاره بها در منطقه ۱ بیش از ۱۸ درصد، منطقه ۲ معادل دو درصد، منطقه ۶ به میزان ۱۳ درصد، منطقه ۷ بیش از ۱۷ درصد، منطقه ۱۲ معادل ۴.۴ درصد، منطقه ۱۳ به میزان ۱۵ درصد، منطقه ۱۵ بیش از ۳۴ درصد و منطقه ۲۱ معادل ۳۰ درصد نسبت به اردیبهشت ماه افت کرده است. با این وجود مناطق ۴، ۵ و ۱۱ هرکدام با افزایش ۱۸ درصد ماهیانه مواجه بودند. در شش منطقه از تهران نیز شامل مناطق ۹، ۱۶ تا ۲۰ دیتاهای قابل اتکایی به دست نیامده است.
آرش از مشاوران املاک در منطقه شرق تهران ضمن تایید فروکش کردن بازار اجاره می گوید: در بعضی صاحبخانه ها که نرخ های بالایی برای اجاره واحد خود تعیین کرده بودند در ایام اخیر قیمت را تا ۱۰ درصد پایین آورده اند. او البته می گوید مالکان خودرا ملزم به رعایت سقف ۲۵ درصدی سالیانه قیمت نمی دانند.
از طرف دیگر آمارهای سامانه مذکور حاکی از آنست که در خرداد ماه میزان افزایش اجاره برمبنای قیمت های پیشنهادی در تهران نسبت به اردیبهشت ۱۰ درصد بوده است. رشد سالیانه نیز در ۱۵ روز در ابتدای تیرماه امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل در ۱۶ منطقه از تهران افزایش ۳۱.۵ درصدی را نشان میدهد. این رقم با آمار بانک مرکزی در خرداد امسال که افزایش ۳۰.۷ درصدی سالیانه رشد اجاره بها در تهران را نشان می داد حدودا در یک سطح قرار دارد.
منبع:

1399/04/16
17:07:07
2613
5.0 / 5
تگهای خبر: بازار , دستگاه , دولت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات