ریزش گسترده شاخصهای بورسی جهان

ریزش گسترده شاخصهای بورسی جهان

به گزارش متخصص فلز بیشتر شاخص های مهم بورسی جهان در معاملات امروز كاهشی بودند.


به گزارش متخصص فلز به نقل از بلومبرگ، دولت آمریکا به درخواست کنگره این کشور جزئیات اعتبارات تخصیص یافته ۶۶۰ میلیارد دلاری خود به کسب و کارهای کوچک را در هفته های اخیر منتشر نمود که بر این اساس حدود ۴۰ هزار کسب و کار خرد از این تسهیلات بهره برده اند. کالیفرنیا با ۱۳ درصد کل اعتبارات دریافتی و تگزاس با حدود ۸ درصد کل اعتبارات دریافتی، بیشترین بهره را از وام های کرونایی دولت آمریکا برده اند.
طبق اعلام وزارت خزانه داری، این اعتبارات به حفظ حدود ۵۰ میلیون شغل در آمریکا کمک کرده است. حالا معامله گران انتظار دارند کنگره این کشور مجوز افزایش بیشتر مخارج را به دولت بدهد تا بتواند به سیاست های حمایتی بیشتری از بخش های مختلف اقتصادی اقدام نماید.
داده های انتشار یافته جدید نشان میدهد تا آخر ماه ژوین هنوز حدود ۳۵ میلیون آمریکایی متقاضی دریافت مزایای بیکاری بوده اند.
از طرف دیگر اما تنش ها بین چین و آمریکا و متحدانش بر سر مسئله هنگ کنگ بیشتر از پیش بالا گرفته است. وزارت خزانه داری آمریکا با صدور اطلاعیه ای از تحریم چهار مقام عالی رتبه امنیتی چینی و هم چنین اداره امنیت عمومی منطقه خودمختار سین کیانگ چین اطلاع داده است. وانگ یی- وزیر خارجه چین گفته است سطح تنش در روابط بین آمریکا و چین به سطح کم سابقه ای رسیده است.
انگلیس هم اعلام نمود غول فناوری هوآوی چین را از پروژه توسعه شبکه اینترنت نسل ۵ این کشور کنار خواهد گذاشت. اسکات موریسون- نخست وزیر استرالیا از اتخاذ تسهیلات جدید برای اعطای اقامت دایم به اتباع هنگ کنگی اطلاع داده است. پکن هم چنین نسبت به تبعات اقدام جاستین تردو- نخست وزیر کانادا - در صدور دستور تعلیق موافقت نامه استرداد مجرمان با هنگ کنگ اخطار داده است.
داده های اخیر اقتصادی انتشار یافته حاکی از بهبود تدریجی سطح تقاضا در دو اقتصاد نخست جهان است. در آمریکا میزان فروش خانه ها در ماه می باردیگر صعودی شده و در چین هم با افزایش میزان صادرات، شاخص مدیران خرید نسبت به ماه گذشته بهبود محسوسی داشته است. باآنکه صادرات و واردات چین با سطح پیش از شیوع ویروس کرونا فاصله بسیاری دارد اما رشد تدریجی تجارت خارجی چین احتمال عادی شدن شرایط در سه ماهه پایانی سال را تقویت کرده است.
از طرف دیگر در شرایطی که بنظر می رسد تا تولید واکسن کرونا فاصله داشته باشیم، شمار مبتلایان این ویروس مرگبار در جهان بار دیگر سیر صعودی به خود گرفته است و در آمریکا رکورد مبتلایان در طول یک روز شکسته شده است. در ۴۰ ایالت از ۵۰ ایالت آمریکا وضعیت بار دیگر در سطح اخطار یا قرمز قرار گرفته باآنکه شمار تلفات به نسبت روزهای قبل پایین تر آمده است.
توماس فلوری - کارشناس ارشد ارزی در موسسه " یو بی اس ولث منیجمنت" - اظهار داشت: ترس از ایجاد موج دوم همه گیری کاملا روی بازارهای مالی جهان اثر گذاشته است. شانس اینکه بسته های محرک نظیر بسته ای که مقرر است اروپا رونمایی کند هم برای تغییر اساسی در وضعیت فعلی کم است.
تابحال بیشتر از ۱۲ میلیون و ۳۹۵ هزار و ۴۱۷ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۵۵۷ هزار و ۵۱۲ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۳۵ هزار و ۸۸۲ نفر، برزیل با ۶۹ هزار و ۲۵۴ نفر، انگلیس با ۴۴ هزار و ۶۰۲ نفر، ایتالیا با ۳۴ هزار و ۹۲۶ نفر و مکزیک با ۳۳ هزار و ۵۲۶ نفر بوده است.
در فرانسه بعد از شکست حزب حاکم در انتخابات سراسری، امانوئل مکرون- رئیس جمهور این کشور - استعفای نخست وزیر را پذیرفت و یکی از طرفداران خروج کامل اقتصاد از قرنطینه را جایگزین وی کرد. در پنج ماه نخست سال جاری کسری بودجه دولت فرانسه به سبب کاهش درآمدهای مالیاتی دولت به حدود ۱۱۸ میلیارد یورو رسیده است. طی این مدت میزان درآمدهای دولت ۹.۳ درصد کمتر اما میزان مخارج ۱۰.۹ درصد بیشتر شده است.
زیان سنگین مالی ناشی از قرنطینه سبب شده است تا شمار زیادی از شرکت های بزرگ اروپایی همچون ایرفرانس دست به تعدیل نیروی گسترده بزنند. در اوکراین هم رئیس بانک مرکزی به سبب اختلاف بر سر سیاست گذاری مالی کرونایی با دولت استعفا کرد.
استفان اینس - تحلیل گر بازار در موسسه "اکسی تریدر"- اظهار داشت: معامله گران با نگرانی به افزایش شمار مبتلایان به کرونا در سرتاسر جهان نگاه می کنند و اینکه دولت ها در مواجهه با این اتفاق چه تصمیمی بگیرند، خیلی برای بازارها اهمیت دارد. هر چند فعلا احتمال برقراری فاز دوم قرنطینه های سراسری بسیار کم است اما اگر این اتفاق بیافتد با دور تازه ای از ریزش شاخص ها مواجه می شویم.
بورس آمریکا
در وال استریت، بیشتر شاخص ها نزولی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۳۹ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۵ هزار و ۷۰۶.۰۹ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۵۶ درصد ریزش تا سطح ۳۱۵۲.۰۵ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۵۳ درصد افزایش در سطح ۱۰ هزار و ۵۴۷.۷۵ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
کمیسیون اروپا در گزارشی اخطار داده است رکود اقتصادی کشورهای اروپایی بدتر از چیزی خواهد بود که پیشتر تصور می شد. طبق برآورد صورت گرفته توسط کمیسیون اروپا، متوسط رشد اقتصادی سال جاری ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا منفی ۸.۳ درصد خواهد بود که در صورت تحقق، بدترین عملکرد اقتصادی این کشورها از زمان تشکیل اتحادیه تابحال بوده است.
همینطور انتظار می رود متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو منفی ۸.۷ درصد باشد. وضعیت برای کشور تاز جدا شده از اتحادیه یعنی انگلیس از این هم وخیم تر خواهد بود و پیش بینی می شود اقتصاد این کشور امسال ۹.۷۵ درصد کوچک شود. در میان دیگر اقتصادهای بزرگ اروپایی، رشد اقتصادی فرانسه منفی ۱۰.۶ درصد، اسپانیا منفی ۱۰.۹ درصد و ایتالیا منفی ۱۱.۲ درصد برآورد شده است.
لوکا پائولینی - استراتژیست بازار سرمایه در موسسه "پیکتت است منیجمنت" - اظهار داشت: در صورتیکه بسیاری از نقاط مختلف جهان بازگشایی را در دستور کار قرار داده بودند، برخی محدودیت ها به خاطر اوج گیری مجدد در شمار مبتلایان به کرونا بازگشته است. البته انتظار نداریم شاهد ریزش های سنگین متوالی بورس ها به مانند روزهای اول بحران باشیم.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۱.۷۳ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۰۴۹.۶۲ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افت ۰.۰۴ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۴۸۹.۴۸ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با کاهش ۱.۲۱ درصدی در سطح ۴۹۲۱.۰۱ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۱.۲۲ درصد پایین رفت و به ۷۲۳۶.۹۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۱.۰۶ درصدی تا سطح ۲۲ هزار و ۲۹۰.۸۱ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۲.۱۸ درصد پایین رفت و در سطح ۲۵ هزار و ۶۳۹.۷۰ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" افت ۱.۸۲ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۷۵۲.۵۶ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۶۱ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۵۹۱۹.۲۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها ریزشی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۷۷ درصد افزایش به ۳۸.۹۲ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افت ۱.۰۴ درصدی به ازای ۴۱.۷۴ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افت ۰.۴۳ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۹۶.۴۴ دلار معامله شد. هر اونس نقره با ریزش ۰.۱۵ درصدی به ازای ۱۸.۹۸ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/04/20
13:25:56
2236
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بودجه , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات