در سال گذشته؛

معادل نصف ارز مورد نیاز لوازم خانگی صرف واردات موبایل اپل شده!

معادل نصف ارز مورد نیاز لوازم خانگی صرف واردات موبایل اپل شده!

مدیر سامانه همتا با اعلان اینكه تنها 9 درصد بازار در سال 98 در اختیار موبایل های بالای 300 یورو بوده، اظهار داشت: در سال قبل نیم میلیارد یورو در كشور صرف واردات برند اپل شده، درحالیكه كل ارز تخصیص داده شده به واردات قطعات لوازم خانگی در طول این مدت یك میلیارد یورو و كل واردات تایر سنگین كشور در سال قبل 250 میلیون یورو بوده است.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، حسین یوسفیان، مدیر سامانه همتا، در نشست خبری انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، متوسط مصرف تلفن همراه در کشور را تا سال ۱۳۹۶ و قبل از اجرای طرح رجیستری ۲۵ میلیون و بعد از آن با افزایش نرخ ارز و قیمت این کالا حدود ۱۵ میلیون عدد عنوان نمود و اظهار داشت: در سال ۱۳۹۸ حدود ۱۵.۳ میلیون دستگاه تلفن همراه به کشور وارد شده که ۱۳.۹ میلیون عدد از آنها زیر ۳۰۰ یورو و ۱.۴ میلیون بیش از ۳۰۰ یورو قیمت داشتند.
وی با اعلان اینکه تنها ۹ درصد بازار در سال ۱۳۹۸ در اختیار موبایل های بالای ۳۰۰ یورو بوده، اظهار نمود: این در حالیست که ارزش واردات موبایل در سال قبل ۲.۴ میلیارد یورو بوده که ۳۵ درصد آن به واردات گوشی همراه بیش از ۳۰۰ یورو اختصاص یافته است.
به گفته این مقام مسئول در سال قبل ۹۴۰ هزار تلفن همراه مسافری وارد کشور شده که ۴۶۰ هزار تلفن همراه با قیمت بالای ۳۰۰ یورو توسط بازرگانان وارد شده که از این تعداد ۴۰ هزار دستگاه از برند اپل بوده است. همین طور حدودا ۱۴ برابر این تعداد طبق رویه مسافری بوده که تحلیل ها نشان میدهد آنها بوسیله قاچاق وارد کشور شده است.
یوسفیان با اعلان اینکه در سال قبل نیم میلیارد یورو در کشور صرف واردات اپل شده اما تنها چهار درصد از بازار کشور را تامین کرده است، اشاره کرد: این در حالیست که کل واردات تایر سنگین کشور بطور متوسط در سال های اخیر ۲۵۰ میلیون یورو و کل ارز مورد نیاز برای قطعات لوازم خانگی حدود یک میلیارد یورو بوده است.

اگر محدودیتی برای موبایل های بالای ۳۰۰ یورو اعمال نکنیم، گوشی همراه گران می شود
به گفته کارشناس ارشد طرح رجیستری اگر این روند برای واردات اپل ادامه پیدا کند، در بقیه موارد شاهد کاهش عرضه و افزایش قیمت تلفن همراه خواهیم بود. اگر سه ماهه اول سال 1399 را مرور نماییم در سه ماهه اول امسال ۲.۵۵ میلیارد یورو تلفن همراه وارد کشور شده که ۲۸ درصد مبالغ ارزی را به خود اختصاص داده و ۶ درصد بازار را تامین کرده است.

واردات موبایل امسال افزایش نداشته
وی اضافه کرد: واردات تلفن همراه بر خلاف اخباری که به گوش می رسد و در فضای مجازی انتشار یافته است، در سه ماهه اول امسال با مشکلات ارزی وارداتی که وجود داشته نه فقط سه برابر نشده بلکه تعداد ۶۰۰ هزار دستگاه نیز کاهش پیدا کرده است و آمار اعلام شده از طرف گمرک به این دلیل متفاوت بوده که واردات تجاری را امسال نظر گرفته، اما در سال قبل واردات مسافری بیشتر از امسال بوده است.
وی اضافه کرد: اگر مسائل مربوط به تخصیص ارز را مانند سال قبل مدیریت نماییم مشکلات تامین ارز به شدت افزایش پیدا خواهدنمود که منجر به قطع واردات تلفن همراه خواهد شد. قیمت موبایل رابطه مستقیم و کوتاه مدتی با قیمت ارز دارد.
یوسفیان ب ابیان اینکه آمار نشان میدهد که تامین ارز موبایل به شدت دارای مشکل است و اگر بخواهیم مانند گذشته ارز تخصیص بدهیم، واردات تلفن همراه کاهش و قیمت آن افزوده می شود، اشاره کرد: در سال قبل ۲.۴ میلیارد یورو ارز تخصیص داده شده که ۱.۱ میلیارد یورو از این مبلغ به شکل قاچاق وارد شده و از منابع بانک مرکزی نبوده است.1399/04/22
14:21:36
2796
5.0 / 5
تگهای خبر: بازار , دستگاه , قطعات , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات