یك كارشناس بازار مسكن مطرح كرد

ساخت یك میلیون خانه در سال واقع بینانه نیست

ساخت یك میلیون خانه در سال واقع بینانه نیست

یك كارشناس اقتصاد مسكن با اشاره به اینكه تولید یك میلیون خانه در سال احتیاج به ۲۵۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی دارد اظهار داشت: كل بودجه عمرانی دولت كمتر از ۵۰ هزار میلیارد تومان است؛ بنابراین صحبت از طرح های بزرگ مقیاس مسكن در حد شعار خواهد بود و قابلیت تحقق ندارد.


مهدی سلطان محمدی در گفتگو با ایسنا درباره طرح مجلس و دولت برای راه اندازی شش میلیون واحد مسکونی طی شش سال اظهار نمود: این برنامه هنوز مصوب نشده و طبیعتاً تا اجرا احتیاج به چکش کاری های زیادی دارد اما این برنامه با آرزوها و آرمان های ما متفاوت می باشد.
ساخت یک میلیون مسکن حداقل ۲۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه می خواهد
وی ادامه داد: اگر حتی هزینه زمین و عوارض را حذف نماییم راه اندازی سالانه یک میلیون واحد مسکونی ۷۵ متری دست کم به ۲۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد. این را با حجم کل بودجه عمرانی دولت که زیر ۵۰ هزار میلیارد تومان است مقایسه کنید. دولت به علت کاهش درآمدهای نفتی، کاهش صادرات و رکود ناشی از کرونا گرفتار کمبود منابع شده و نوساناتی که در بازارهای مسکن، بورس، ارز و طلا می بینیم در واقع انعکاسی از خشکی منابع دولتی است.
این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این که در کلان شهرها زمین چندانی برای ساخت مسکن وجود ندارد خاطرنشان کرد: دولت مجبور است به اطراف شهرها برود که بحث آماده سازی و زیرساخت ها را خواهد داشت؛ بنابراین در خوشبینانه ترین حالت معادل همین ۲۵۰ هزار میلیارد تومان را باید خرج زیرساخت ها کند. چنین منابعی موجود نیست؛ پس نباید شعارهایی مثل راه اندازی یک میلیون خانه در سال بدهیم که امکان تحقق آن وجود ندارد.
مسیر مسکن مهر منجر به تورم وحشتناک می شود
سلطان محمدی با اشاره به تزریق حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان برای طرح مسکن مهر تصریح کرد: در آن دوره از راه خط اعتباری بانک مرکزی، پول پرقدرتی به پروژه تزریق شد که تبعات تورمی سنگینی​ را داشت. هم اکنون با عنایت به هزینه ها اگر بخواهیم همان مسیر را طی نماییم با یک تورم وحشتناک مواجه میشویم.
وی افزود: روی تجهیز منابع مردم هم نمی توان حساب کرد. مردم پولشان را با نرخ سود ۹ درصد وارد ساخت و ساز نمی کنند، بنابراین دولت باید مابه التفاوت آنرا یارانه بدهد و بازهم احتیاج به منابع دارد که برایش چاره اندیشی نشده است.
این کارشناس بازار مسکن در مورد منابع حاصل از بازگشت تسهیلات مسکن مهر هم اظهار داشت: اولاً این منابع باید به بانک مرکزی مسترد می شد. حال فرض نماییم که نخواهیم این منابع را مسترد نماییم اما مبلغش محدود است و جوابگوی تعداد محدودی واحد مسکونی خواهد بود. صندوق های پس انداز مسکن هم به همین ترتیب محدودیت دارد و استفاده از آن زمان بر است.
سلطان محمدی درباره اجبار نظام بانکی به اختصاص ۲۰ درصد از تسهیلات خود به حوزه مسکن اظهار نمود: بانک یک موسسه اقتصادی است؛ منابعی را از جامعه با نرخ مشخصی جمع آوری می کند، هزینه و کارمزد خویش را هم در نظر می گیرد و همان منابع را با نرخ سود بالاتری وام می دهد. با تورم بالای ۲۰ درصد فعلی، سپرده گذار انتظار نرخ های پایین تر را ندارد؛ ازاین رو اگر هزینه پول با نرخ روز محاسبه شود و کارمزد بانک را هم در نظر بگیریم نرخ بهره تسهیلات مسکن باید بالای ۲۰ درصد باشد که خریدار قادر به پرداخت چنین نرخ سودی نیست.
وی تصریح کرد: معضل اصلی به نرخ تورم بازمی گردد. تا زمانی که دولت نتواند تورم را کنترل کند نه فقط مساله مسکن بلکه خیلی از مسائل دیگر هم حل نخواهد شد. رفع مشکلات بازار مسکن زمان بر است و با طرح های ضربتی نمی توان این بازار را کنترل کرد.
به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، در ایام اخیر مجلس و دولت طرحی را برای راه اندازی سالانه یک میلیون واحد مسکونی، ذیل طرح اقدام ملی مسکن در نظر گرفته اند. محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی در این خصوص به ایسنا اظهار داشت: هدفم این است که بستر را برای بخش خصوصی فراهم نماییم و دولت قرار نیست مستقیماً مبادرت به ساخت و ساز کند؛ نرخ سود وام این طرح هم هنوز مشخص نشده است.1399/04/23
11:39:39
2493
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بودجه , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات