حقوق بازنشسته ها در یك قدمی شاغلان

حقوق بازنشسته ها در یك قدمی شاغلان

متخصص فلز: در صورت افزایش دریافتی بازنشستگان به 90 درصد حقوق شاغلان همتراز، فاصله قابل توجه پرداخت ها بین این دو گروه به حداقل رسیده و از طرفی دریافتی بازنشسته ها تا حدی نسبت به گذشته ترمیم خواهد شد؛ موضوعی كه دولت وعده اجرایی شدن آنرا از اول مهر ماه داده است.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، پس از جلساتی که بین سازمان برنامه و بودجه با نمایندگان بازنشسته ها برگزار و رایزنی هایی در امتداد بهبود وضعیت حقوقی آنها صورت گرفت، اقداماتی نیز از طرف سازمان باتوجه به امکانات قانونی که وجود داشت در دستورکار قرار گرفت.

این در حالی است که از سال های گذشته پرداختی به بازنشسته ها نه فقط در قیاس با شاغلان بلکه نسبت به گروه های بازنشسته نیز چندان قابل قبول نبود و رضایتی نداشتند، اما به هر ترتیب قانون برنامه ششم توسعه دولت را ملکف به ترمیم وضعیت آنها کرد.

در ماده (۳۰) قانون برنامه ششم توسعه موضوع ایجاد شرایط مناسب و عدالت در پرداخت ها به بازنشستگان مورد تاکید قرار دارد؛ بطوریکه دولت مکلف است بررسی لازم جهت برقراری عدالت در نظام پرداخت، رفع تبعیض و متناسب سازی دریافت ها و برخورداری از امکانات شاغلان، بازنشسته ها و مستمری بگیران کشوری و لشگری سنوات مختلف را انجام دهد.

بر این اساس در سال های اخیر اقداماتی در این راستا صورت گرفت و هر ساله منابعی جهت همشان سازی حقوق بازنشسته ها در بودجه تعریف شد که در سال نسبت به گذشته جدی تر بوده است و منابع مدتظر نیز از۵۰۰۰ میلیارد سال قبل به ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

اما اخیر دولت وعده دیگری داد مبنی همسان سازی ۹۰ درصدی حقوق بازنشستگان با شاغلان همتراز که از شروع مهرماه اجرایی شود، موضوعی که اجرای آن می تواند اوضاع دریافتی بازنشسته ها تا حد مناسبی بهبود دهد که البته نوبخت-رئیس سازمان برنامه و بودجه - در تازه ترین اظهاراتش(شب گذشته در برنامه تلویزیونی) بر نهایی بودن و از اجرایی شدن این وعده از مهر ماه تاکید کرده است.


از گفته های نوبخت این گونه بر می آید که همه بازنشستگان کشوری و لشکری از اول مهر ماه معادل ۹۰ درصد حقوق شاغلین فعلی را دریافت خواهند کرد که در همین رابطه طبق کارشناسی های انجام شده، جدولی تهیه شد که برمبنای آن دریافتی طبقه به طبقه و گروه به گروه اعضای بازنشسته حداکثر ۹۰ درصد شاغلان خواهد بود.

وی البته این تضمین را داده که با این تغییرات که از مهرماه اعمال می شود رضایت بازنشسته ها را به همراه خواهد داشت.

اما نوبخت در مورد بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی نیز خبرهای خوبی داشته و گفته که با پرداخت ۳۲ هزار میلیارد تومان از بدهی های دولت به سازمان تامین اجتماعی، تامین سرمایه همسان سازی بیمه شدگان تامین اجتماعی هم صورت خواهد گرفت.


پیش از این اقدامات دیگری در امتداد ترمیم حقوق بازنشستگان صورت گرفته بود؛ بطوریکه امکان استفاده از فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری در امتداد افزایش تا ۵۰ درصدی امتیاز حقوق برای بازنشستگان نیز برقرار شد.

همچنین پرداختی به بازنشستگان برای امسال کمتر از دو میلیون و ۸۰۰ در ماه نیست یعنی پرداختی که برای شاغلان در همین حد تعریف شده است.

در عین حال که سازمان برنامه و بودجه وعده داد تا پیش از آنکه مهر آغاز شود همه پاداش بازنشستگی در همه رده ها پرداخت گردد.

منبع:

1399/04/28
13:10:31
2433
5.0 / 5
تگهای خبر: بودجه , حقوق , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات