رایزنی جدید برای ترخیص كالا

رایزنی جدید برای ترخیص كالا

به گزارش متخصص فلز پس از مصوبه اخیر دولت در ارتباط با تسهیل فرآیند ترخیص كالاهای اساسی و تولیدی از گمرك و بنادر، اخیرا گمرك ایران طی مكاتبه ای با وزارت صمت بر عدم احتیاج به تمدید ثبت سفارش كالاهای اساسی و مواد اولیه واحدهای تولیدی تاكید كرده است.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، آنطور که مسؤلان گمرک ایران می گویند هم اکنون حداقل شش میلیارد دلار کالاهای اساسی و تولیدی در گمرکات وجود دارد که ۳.۵ تا چهار میلیون تن آن کالاهای اساسی است که به علل مختلف ترخیص آنها با موانعی مواجه و رسوب کرده است.
به تازگی طی گزارشی که از جانب گمرک در این رابطه به ریاست جمهوری عرضه و موانع و راهکارهای لازم برای تسهیل خروج کالا عنوان شد، وی هم موافقت هایی در این رابطه داشت که بخصوص مسایل مربوط به تخصیص ارز را تا حدودی حل و فصل می کند؛ برپایه مصوبه جدید دولت امکان ترخیص درصدی از کالاهای گروه یک و دو که در صف ترخیص ارز بانکی قرار بگیرند و مشکل مالکیت نداشته باشند فراهم گشته است.
اما اخیرا طی مکاتبه ای که ارونقی- معاون فنی گمرک ایران- با مدرس خیابانی- سرپرست وزارت صمت- داشته مبحث تمدید سفارش کالاها و زمابنر بودن آن مورد توجه قرار گرفته است.
وی اعلام نموده که با عنایت به این که ترخیص اقلام مشمول گروه یکم کالایی مشمول دریافت و عرضه مجوزهای قانونی مختلف بوده و سازمانهای متولی صدور مجوزهای قانونی، در هنگام بررسی مبحث جهت صدور مجوزهای مربوطه، ثبت سفارش معتبر از نظر زمانی مطالبه می کنند، این امر تسهیلات عرضه شده در این حوزه را تحت الشعاع قرار می دهد، ازاین رو ثبت سفارش معتبر از نظر زمانی برای گروه کالایی اولویت اول الزامی نیست.
بر این اساس گمرک از وزارت صمت خواسته تا در جهت تسهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالاهای اساسی و ضروری و حتی مواد اولیه واحدهای تولیدی و پیشگیری از بروکراسی زاید اداری و ایستایی های بوجود آمده در صورت صلاحدید، با مبحث عذم احتیاج به تمدید ثبت سفارش در گروه کالایی مورد نظر مورفقت شود.
گفتنی است که برپایه ضوابط و مقررات مواد اولیه تولید و واسطه ای و ماشین آلات به صورت درصدی ترخیص می شدند، اما در مصوبه اخیر دولت برای تسهیل ترخیص کالا پیشبینی شده که با تفویض اختیار شرایط آنها تسهیل شود.1399/05/01
23:43:47
2616
5.0 / 5
تگهای خبر: ترخیص , تولید , دولت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات