روش های ترخیص كالاهای اساسی و ضروری از گمرك

روش های ترخیص كالاهای اساسی و ضروری از گمرك

متخصص فلز: سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) اظهار داشت: طبق تصمیمات اتخاذ شده در كارگروه استانی تنظیم بازار در مشهد مقرر شد كه كلیه اتاق ها و دستگاه ها شرایط ترخیص كالاهای اساسی و ضروری از گمركها را به فعالان اقتصادی ابلاغ كنند.


به گزارش متخصص فلز به نقل از شاتا، محمد رضا کلامی با اشاره به نشست ستاد تنظیم بازار در مشهد و نشست برگزار شده با اصناف استان خراسان رضوی در مشهد مقدس اشاره کرد: طبق تصمیمات گرفته شده، کالاهای اساسی و ضروری که بواسطه عدم تامین ارز در بنادر کشور رسوب کرده‎اند، با مصوبه اخیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت می توانند ترخیص مشروط شوند.
وی ادامه داد: ترخیص این اقلام مشروط به داشتن ثبت سفارش و وجود کالای مستند به قبض انبار در بندر خواهد بود و ترخیص آنها از گمرکها با تعهد بانک مرکزی نسبت به تامین ارز آنها در سه ماه آتی به نرخ ارز روز ترخیص صورت می گیرد.
کلامی اشاره کرد: همین طور کلیه کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید و ماشین آلات که در گروه ۲.۱ تا ۲.۶ ارز نیمایی و ارز اشخاص قرار دارند می توانند علاوه بر ترخیص به شیوه اعتباری (برای ارز نیمایی)، به شیوه استفاده از ارز اشخاص و واردات در مقابل صادرات یا استفاده از منابع ارزی غیر در خارج از کشور ترخیص شوند.
سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت افزود: گمرک مجاز به ترخیص کالاها به این شیوه ها است؛ پس واردکننده می توانند با بیان درخواست به گمرک نسبت به ترخیص کالا در صورت عدم ارائه نیاز ارزی، با بهره گیری از منابع ارز خارجی اقدام نمایند.
در این جلسه همین طور درخواستی از طرف مسئولین استان خراسان رضوی درباب لزوم افزایش اختیارات کمیسیون استانی تنظیم بازار ارائه و مقرر شد که در امتداد تحقق این درخواست کارگروه ملی تنظیم بازار ضمن بررسی لیست اقلام مشمول نرخ گذاری نسبت به واگذاری اختیارات لازم در این بخش اقدام نماید.
لازم به ذکر است، قبل از این اختیارات لازم با تعیین محدوده قیمتی درباب اقلامی مانند نان، مرغ، شیر و کالا و خدمات صنفی به کمیسیون های استانی تفویض شده بود.
منبع:

1399/05/03
21:57:39
2496
5.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات