قیمت اوراق تسهیلات مسكن ۷۱ هزار تومان شد

قیمت اوراق تسهیلات مسكن ۷۱ هزار تومان شد

به گزارش متخصص فلز آمار داد و ستدهای اوراق تسهیلات مسكن در فرابورس نشان داده است كه این اوراق در چهار ماه ابتدای سالجاری در بازه قیمتی بین ۶۵ تا ۷۲ هزار تومان در نوسان است و بین معامله گران داد و ستد می شود.به گزارش متخصص فلز به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، بر مبنای آخرین آمار معاملات فرابورس، قیمت اوراق تسهیلات مسکن «تسه» پس از نوسان در هفته های اخیر این روزها در حدود ۷۱ هزار تومان از جانب سرمایه گذاران داد و ستد می شود.
آمارهای معاملاتی نشان داده است که در معاملات فرابورس، قیمت اوراق تسهیلات مسکن «تسه» فروردین ماه سال ۹۹ به میزان ۷۱ هزار و ۹۴۶ تومان، اردیبهشت ماه سال ۹۸ به میزان ۷۱ هزار و ۱۰۰ تومان، خرداد ماه سال ۹۸ به میزان ۷۲ هزار و ۵۰ تومان، تیر ماه سال ۹۸ به میزان ۷۱ هزار و ۲۴۶ تومان و مرداد ماه سال ۹۸ به میزان ۵۷ هزار و ۴۹۰ تومان در تابلوهای آماری ثبت شده است.
این گزارش حاکی می باشد که قیمت اوراق تسهیلات مسکن «تسه» اسفندماه سال ۹۸ به میزان ۷۰ هزار و ۸۳۹ تومان، بهمن ماه سال ۹۸ به میزان ۷۰ هزار و ۴۴۱ تومان، دیماه ۹۸ به میزان ۵۷ هزار و ۸۹۷ تومان، آذر ماه ۹۷ به میزان ۷۰ هزار و ۳۸۸ تومان، آبان ماه ۹۸ به میزان ۷۰ هزار و ۱۲۸ تومان، مهر ماه ۹۸ به میزان ۷۰ هزار و ۷۶۴ تومان، شهریور ماه ۹۸ به میزان ۷۰ هزار و ۲۰۲ تومان، مرداد ماه ۹۸ به میزان ۷۲ هزار و ۶۱۴ تومان، تیر ماه ۹۷ به میزان ۷۱ هزار و ۶۹۷ هزار تومان، خرداد ماه ۹۸ به میزان ۷۰ هزار و ۵۹۴ تومان، اردیبهشت ماه ۹۸ به میزان ۷۰ هزار و ۴۶۴ تومان و فروردین ماه ۹۸ به میزان ۷۰ هزار و ۹۵۲ تومان داد و ستد می شود.
اوراق تسهیلات مسکن چیست؟
اوراق گواهی تسهیلات مسکن بعد از پذیرش در فرابورس، در عمل معامله این اوراق شکل رسمی و ضابطه مند به خود گرفت و هم اکنون این اوراق مانند سایر سهم های موجود در فرابورس در ساعات معاملاتی خرید و فروش می شود.
همچنین به ازای دریافت هر ۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال تسهیلات، باید یک برگه اوراق خریداری شود. گفتنی است، نماد اوراق «تسه» (مخفف تسهیلات) در بازار فرابورس شامل نام ماه و دو رقم آخر سال صدور است، که به کلمه «تسه» اضافه می شوند.
به عنوان مثال نماد «امتیاز تسهیلات مسکن اسفند ۹۷» که مربوط به اوراقی است که در اسفندماه ۹۷ انتشار یافته با عنوان «تسه ۹۷۱۱» در بازار خرید و فروش می شود و مدت اعتبار اوراق صادره از تاریخ صدور به مدت ۲.۵ سال است که این مدت در شرایط خاص حداکثر تا دو دوره ۶ ماهه، قابل تمدید است.
روند معامله اوراق تسهیلات مسکن
برای شروع فرایند خرید این اوراق مانند سایر نمادهای موجود در بازار فرابورس، متقاضیان باید ابتدا نسبت به دریافت کد بورسی خود از راه کارگزاری ها اقدام نمایند و بعد از دریافت کد بورسی به خرید و فروش اوراق «تسه» به صورت حضوری یا «آفلاین» بپردازد.
دامنه نوسان
لازم به ذکر است، دامنه نوسان تسهیلات مسکن، همانند سهم های موجود در بازار بورس و فرابورس، می تواند روزانه ۵+ درصد یا ۵- درصد قیمت پایانی روز قبل خود باشد، یعنی می تواند تا ۵ درصد بیشتر یا کمتر از قیمت روز قبل معامله شود. همینطور سرمایه گذاران باید هنگام خرید و فروش این اوراق، مبلغی بعنوان کارمزد معاملات پرداخت کنند.
هزینه کارمزد خرید و فروش
از سویی دیگر، هزینه کارمزد خرید اوراق تسهیلات مسکن (۰.۴۹ درصد) و هزینه کارمزد فروش (۰.۲۴ درصد) است و بعد از خرید این اوراق توسط مشتریان از سوی شرکت سپرده گذاری مرکزی برای آنها گواهی اعلامیه خرید صادر می شود که نشان داده است سرمایه گذاران چه تعداد از اوراق مسکن را در چه نمادی خریداری نموده اند. از سویی دیگر کارگزار خریدار، این گواهی را در اختیار مشتریان قرار می دهند تا با عرضه این گواهی به بانک، ادامه روند دریافت وام از جانب بانک صورت گیرد.
مقابله با دستکاری و نوسان گیری
گفتنی است، برای پیشگیری از سودجویی های احتمالی و دستکاری های قیمتی و پیشگیری از نوسان گیری های احتمالی اوراق «تسه»، اوراق تسهیلات مسکن از دو تا ۴ ماه پس از تاریخ خرید قابل فروش نیستند و ناظر آنها تا آخر محدودیت فروش، فرابورس باقی می ماند و در این زمان ناظر غیرقابل تغییر است و بعد از گذشت این مدت می توان، با تغییر ناظر این اوراق را در هر کارگزاری به فروش رساند. البته این محدودیت برای نمادهایی که کمتر از ۴ ماه از اعتبار آنها باقی مانده، اعمال نمی گردد.
مدت اعتبار
همانطور که ذکر شد مدت اعتبار اوراق صادر شده از تاریخ صدور به مدت دو سال است و در صورتیکه مدت اعتبار این اوراق به پایان برسد و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف می شود و وجوه پرداختی برای خرید اوراق به سرمایه گذار مسترد نمی گردد و بنابراین سرمایه گذارانی که قصد استفاده از تسهیلات این اوراق را ندارند، باید تا پیش از آخر مهلت اعتبار این اوراق را در بازار به فروش رسانند.
شیوه قیمت گذاری
فرآیند کلی انجام معاملات اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس، مشابه معاملات سایر انواع اوراق بهادار است. بدین معنا که قیمت این اوراق در سامانه معاملاتی فرابورس بر مبنای روش حراج و در نتیجه عرضه و تقاضای موجود در سامانه تعیین می شود و ملاک تعیین قیمت در هر روز، برآیند حجم معاملات و قیمت عرضه و تقاضا است.
لازم به ذکر است این اوراق با عنایت به این که چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده، دارای قیمت متفاوتی است. در صورتیکه مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات مسکن آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف می شود و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.
روند داد و ستدهای اوراق تسهیلات مسکن در ۴ ماه ابتدایی سال ۹۹


1399/05/31
21:13:35
1808
5.0 / 5
تگهای خبر: بازار , بورس , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات