دلیل افزایش قیمت خودرو از زبان یكی از مدیران وزارت صمت

دلیل افزایش قیمت خودرو از زبان یكی از مدیران وزارت صمت

به گزارش متخصص فلز مدیركل صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) ضمن اعلام اینكه هم اكنون حدود ۸۰ درصد خودرو های تحویلی توسط خودروسازان مربوط به تعهدات معوق این شركت هاست، تصریح كرد كه بنابراین خودروسازان نمی توانند پاسخگوی تعهدات جدید ایجادی باشند.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، سهیل معمارباشی دوشنبه شب با حضور در یک برنامه تلویزیونی در ارتباط با علت افزایش قیمت خودرو ها در بازار اظهار نمود: اتفاقاتی که در بازار خودرو می افتد تابعی از شرایط عرضه خودرو نیست و از شرایط فعلی اقتصاد کلان کشور پیروی می کند؛ ازاین رو بخش عظیمی از افزایش قیمت ها به حوزه بانک مرکزی و تأمین نقدینگی و بخش دیگری به تعهدات معوق خودروسازان برمی گردد.
به قول وی هم اکنون ۸۰ درصد خودرو های تحویلی به بازار توسط خودروسازان مربوط به تعهدات معوق آن هاست.
مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت اضافه کرد: چنانچه خودرو های عرضه شده به بازار به تعهدات و تقاضاهای جدید تعلق گیرد، قیمت در بازار خواهد شکست اما طبق برآوردها میزان تقاضای خودرو در کشور سالانه حدود یک میلیون دستگاه است که روزانه حدود ۲۶۰۰ تا ۲۷۰۰ تقاضای جدید برای خودرو ایجاد می شود.
وی با اشاره به اینکه تولید خودرو امسال در مقایسه با سال گذشته، افزایش ۲۰ درصدی و عرضه آن هم افزایش حدود پنج درصدی داشته است، اظهار داشت: ۱۵ درصد مابقی مربوط به تولید ناقص خودروسازان بوده است. خودروسازان به علت کاهش تولید طی سال گذشته، نتوانسته اند تعهدات قبلی خویش را پاسخ دهند؛ ازاین رو بخش زیادی از تحویل های روز مربوط به تعهدات قبلی است و تقاضاهای جدید را پوشش نمی دهد.
معمارباشی تصریح کرد: خودروسازان طرح های توسعه ای را متوقف نکرده و ملزم به عرضه خودروی ارزان قیمت با موتور کم مصرف هستند که هردو خودروساز بزرگ کشور در حال پیگیری آن هستند و تا آخر سال جاری نمونه این خودرو ها به بازار عرضه خواهند شد.
مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت در ارتباط با داخلی سازی قطعات، تصریح کرد: داخلی سازی قطعات تا جایی که صرفه اقتصادی داشته باشد، به نفع تولید داخل خواهد بود اما باید عمق ساخت داخل هم مشخص شود که مقرر است تا کجا پیش رود. در همه دنیا برخی قطعات چنانچه در تیراژ بالا و بین المللی تولید نشوند، صرفه اقتصادی نخواهند داشت.
او همینطور در ارتباط با آینده بازار خودرو اظهار داشت: در بازار آزاد نمی توان پیشبینی دقیقی داشت؛ چون که بازار تحت تأثیر عوامل گوناگونی قرار دارد. در عرصه تولید و عرضه قطعا افزایش خواهیم داشت که امید است با افزیش تولید و به تبع آن عرضه، قیمت ها کاهش پیدا کند. ضمن اینکه با وجود شرایط کرونا، در کل دنیا تولید خودرو کاهش یافته اما تولید خودرو در ایران ۲۰ درصد رشد هم داشته است.
منبع:

1399/06/18
13:08:50
1577
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات