مهلت امروز تمام می شود

اظهار و ترخیص خودرو های دپو شده ممنوع گردید

اظهار و ترخیص خودرو های دپو شده ممنوع گردید

متخصص فلز: طبق اعلام معاون فنی گمرك ایران در آخر وقت امروز چهارشنبه 26 شهریور، مهلت تعیین تكلیف خودرو های دپو شده در گمرك به پایان رسیده و اظهار و ترخیص این كالاها از فردا ممنوع می باشد.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، می توان گفت پس از چند سال حاشیه خودروهایی که در گمرک و بنادر دپو شده و امکان ترخیص نداشتند سرانجام پس از چند دوره تعیین مهلت برای تعیین تکلیف آنها قسمتی از این خودرو ها امکان ورود به کشور پیدا نکرده و باید طبق قوانین به سازمان اموال تملیکی واگذار شود.
حدود ۱۲ هزار و ۲۶۰ دستگاه خودرو طی سال های گذشته وارد شده بود که در جریان تغییر شرایط ارزی و قوانین مربوط به واردات خودرو، امکان ترخیص از گمرک پیدا نکردند تا این که در دو سال قبل پس از رایزنی های صورت گرفته هیات دولت طی مصوبه ای در دی ماه سال ۱۳۹۷ دوره زمانی برای تعیین تکلیف این خودرو ها بر طبق شرایط تعریف کرد.
به هر صورت این مهلت چهار دوره تمدید گردید و آخرین فرصت خردادماه سال جاری بود که سه ماه دیگر زمان در اختیار صاحبان خودرو قرار گرفت که امروز همزمان با ۲۶ شهریورماه تمام می شود.
گزارش گمرک ایران در آخر مهلت قبلی در اردیبهشت ماه از این حکایت داشت که از ۵۱۰۸ دستگاهی که باقی مانده بودند حدود ۱۴۰۰دستگاه ترخیص و نزدیک به ۳۷۰۰ دستگاه باقی ماند، که این تعداد حدود ۲۴۷۱ دستگاه عموما دارای پرونده قضایی بوده و برای ترخیص نیاز به مهلت زمانی نداشتند و پس از صدور حکم برات از طرف مرجع قضایی در اختیار صاحبانشان قرار می گرفت، اما برای ۱۲۴۸ دستگاه دیگر باید زمان تمدید می شد که این زمان هم تمدید گردید ولی ماجرا این بود که در میان آنها حدود ۱۱۰۰ دستگاه فاقد ثبت سفارش وجود داشت و تا زمانی که وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت سفارش را باز نمی کرد امکان ترخیص وجود نداشت ولی با وجود رایزنی هایی که برای تعیین تکلیف این خودرو ها صورت گرفت وزارت صمت اقدامی انجام نداد.
خودرو های زمان دار از ترخیص بازماندند
اما مهلت تعیین شده، اختتام وقت امروز تمام می شود و آن طور که ارونقی – معاون فنی و امور گمرک ایران – به ایسنا اعلام نموده است دیگر امکان اظهار و ترخیص خودروهایی که محدود به مهلت زمانی بودند و همین طور خودروهایی که واردات آنها ممنوعست همچون خودرو های ساخت و سفارش آمریکا وجود نداشته و در مورد آنها قوانین گمرکی اعمال می شود.
جزئیات بخشنامه ابلاغی مرکز واردات و امور ویژه مناطق آزاد
اما در بخشنامه ابلاغی مرکز واردات و امور ویژه مناطق آزاد به گمرکات اجرایی آمده است که باتوجه به اتمام مهلت مصوبه ۲۶ خردادماه هیات وزیران درباب مهلت اظهار برای ترخیص کالاهای گروه (۴)و خودرو از اظهار و ترخیص کالاهای مشمول گروه چهارم کالایی و خودرو پس از این تاریخ اکیدا خودداری شود.
استثنای برخی خودرو ها از ممنوعیت ترخیص
ضمنا خودروهایی که بر طبق رای مرجع قضایی و مستند به مصوبه ۲۹ بهمن ماه سال ۱۳۹۸ مجاز به ترخیص بوده و خودرو های مربوط به دیپلمات های خارجی با تایید و مجوز وزارت امور خارجه از این بخشنامه مستثنی هستند.
در این بخشنامه تاکیده شده، براین اساس در اجرای ماده (۲۴)قانون گمرکی لازم است درباب کلیه این کالاها که توسط مرجع تحویل گیرنده مهلت منقضی اعلام شده، در ارتباط با اعمال مقررات متروکه، تنظیم اظهارنامه و ارسال به سازمان جمع آوری و اموال تملیکی با رعایت کامل مقررات اقدام گردد.
اما در شرایطی پرونده خودرو های دپو شده و کالاهای گروه چهار در گمرک بسته می شود که بنظر می رسد باتوجه به ممنوع الورود بودن این بخش از کالاها و خودرو های فاقد ثبت سفارش و یا ساخت و سفارش آمریکا تمامی آنها به ضبط قطعی دولت در خواهد آمد که ممکنست بیش از ۱۰۰۰ خودرو فاقد ثبت سفارش را در بر گیرد.


منبع:

1399/06/26
13:54:34
1865
5.0 / 5
تگهای خبر: تجارت , ترخیص , خودرو , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات