بارندگی شدید در هند سبب گران شدن تخم مرغ در ایران شده است

بارندگی شدید در هند سبب گران شدن تخم مرغ در ایران شده است

به گزارش متخصص فلز البرز معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد كشاورزی البرز با اشاره به اینكه البرز ۱۰ درصد از تخم مرغ كشور را تولید می كند، اظهار داشت: مقدار زیادی سویا اخیراً از كشور هند خریداری شده اما بارگیری و ارسال آن به تأخیر افتاده و همین سبب كمبود خوراك طیور برای واحدهای مرغ تخمگذار و افت میزان تولید تخم مرغ در كشور شده است.


مجتبی تقی زاده در گفت و گو با ایسنا، در مورد افزایش قیمت مرغ در ایام اخیر اظهار داشت: مقایسه قیمت های کنونی با قیمت های اول سال مقایسه نادرستی است و واقعیت این است که الان گرانی حس نمی نماییم.
مرغ گران نیست
وی ادامه داد: برنامه وزارت کشاورزی در فروردین ماه این بود که نیاز مردم برای مهمانی های عید تأمین شود اما به دلیل انتشار کرونا ما با مازاد تولید مواجه شدیم و شاهد قیمت های پایین و کاذبی بودیم که قیمت اصلی مرغ نبود، ازاین رو اینکه قیمت های کنونی با فروردین مقایسه شود درست نیست.
تقی زاده خاطرنشان کرد: الان قیمت مرغ یک قیمت متناسب است به صورتی که قیمت مرغ زنده ۱۱ هزار و ۷۰۰ و درب کشتارگاه با اشاره به افت ۲۵ تا ۲۷ درصدی وزن مرغ کشتار شده نسبت به مرغ زنده، ۱۶ هزار و ۷۰۰ تا ۱۷ هزار تومان است.
وی افزود: اینکه مرغ پس از کشتارگاه و در بازار با چه قیمتی فروخته می شود در حوزه وزارت صمت قرار می گیرد.
مشکل اصلی تخم مرغ تأمین نشدن خوراک است
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی البرز در مورد بازار تخم مرغ هم با اشاره به اینکه در بخش تخم مرغ نهاده های مورد نیاز واحدهای تولید به صورت کامل تأمین نشده است، اظهار داشت: البرز ۱۰ درصد از تولید تخم مرغ کشور را در اختیار دارد و بر این اساس باید ۱۰ درصد از از نهاده هایی که برای مرغ تخمگذار کشور برنامه ریزی می شود در اختیار استان البرز قرار بگیرد اما متأسفانه ما نتوانسته ایم این میزان را تأمین نماییم و ازاین رو با افت تولید روبرو شده ایم چون در این شرایط مرغدار مجبور می شود از خوراک جایگزین مثل جو استفاده نماید و چون خوراک جایگزین ۲۰ درصد کمتر از خوراک اصلی انرژی دارد تقریباً با ۲۰ درصد افت تولید روبرو شده ایم.
وی با اشاره به اینکه در تولید تخم مرغ مشکل اصلی تأمین نهاده های تولید است اظهار داشت: چنانچه نهاده ها به صورت کامل تأمین شود در همین شرایط تولید تخم مرغ ۲۰ درصد افزوده می شود و قیمت ها هم متعادل می شود.
۷۵ درصد نهاده های دامی وارداتی است
وی مشکلات ارزی را عامل اصلی اختلال در تأمین نهاده های مورد نیاز عنوان نمود و اظهار داشت: نزدیک به ۷۵ درصد نهاده های دامی مورد نیاز کشور از خارج وارد می شود و بنابراین با مشکلات ارزی این بخش هم با مشکل روبرو شده است. اینکه تخصیص ارز برای تأمین نیازهای جهاد کشاورزی توسط وزارت صمت صورت می گیرد هم در این مورد بی تاثیر نبوده و بنابراین دولت به دنبال این است تا باردیگر تخصیص ارز این بخش در اختیار جهاد کشاورزی قرار بگیرد.
بارندگی های شدید در هند ورود نهاده های خریداری شده را به تأخیر انداخته است
وی در مورد اینکه مشکل تأمین نهاده های مورد نیاز کشور تا کجا ادامه خواهد داشت اظهار داشت: هم اکنون مقدار زیادی سویا که بخش اصلی تولید نهاده دامی است از کشور هند خریداری اما به دلیل بارندگی های شدیدی که اخیراً در این کشور رخ داده با مشکل بارگیری روبرو شده است و به احتمال زیاد تا دو هفته دیگر به کشور می‎ رسد و بخش زیادی از مشکل را حل خواهد نمود.
تقی زاده اضافه کرد: با تأمین نهاده های مورد نیاز واحدهای مرغ تخمگذار، قیمت تخم مرغ در بازار متعادل خواهد شد.
قیمت شیر تغییر نکرده اما کره را گران کرده اند!
تقی زاده در مورد افزایش قیمت کره طی چند روز اخیر هم اظهار داشت: قیمت لبنیات و فرآورده های لبنی در حوزه وزارت صمت قرار دارد و اینکه قیمت این محصولات تغییر می کند در حوزه جهاد کشاورزی نیست، البته جالب اینجاست که ما در کشور نه مشکل تولید شیر داریم و نه قیمت شیر تغییر کرده است و با همان قیمت پایه ۲۹۵۰ تومان از دامداران خریداری می شود.
او در آخر به وضعیت تولید گوشت قرمز هم اشاره و اعلام نمود: هم اکنون دیگر گوشت قرمز از خارج کشور وارد نمی گردد و تمام نیاز کشور توسط داخل تأمین می شود.
منبع:

1399/06/27
19:13:47
1490
5.0 / 5
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات