خودرو های ورود موقت را تحویل ندهید، قاچاق می شود

خودرو های ورود موقت را تحویل ندهید، قاچاق می شود

متخصص فلز: پس از مهلت 10 روزه ای كه برای تحویل خودرو های ورود موقت به گمرك تعیین شده بود، در صورت عدم تحویل طبق قانون، قاچاق محسوب خواهند شد.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، طبق ضوابط مربوط به تردد خودرو های ورود موقت، می توانند برای مدت سه ماه به کشور وارد و پس از این مدت باید از کشور بیرون بروند این در حالیست که تمدید این مهلت منوط به موافقت گمرک ایران است.
اما ماجرا از این مقرر است که قسمتی از خودرو های ورود موقت که از اواخر سال قبل وارد ایران شده بودند با شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزها دیگر امکان خروج در آخر مهلت تعیین شده را نداشتند، ولی اتفاقی که افتاد این بود که صاحبان تعداد زیادی از این خودرو ها نسبت به تعیین تکلیف یا تمدید زمان به گمرک مراجعه نکرده و به بهانه بسته بودن مرزها همچنان خودرو ها را بیش از سه ماه تعیین شده نزد خود نگه داشتند.
بر این اساس، ۱۹ شهریورماه بود که مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به گمرکات کشور اعلام نمود که "با توجه به تداوم شرایط حاکم بر کشور به سبب شیوع ویروس کرونا باید به صاحبان خودرو های ورود موقت اعلام کنند که خودروهایی که با صدور پروانه ورود موقت و یا تحت صحابت کارنه دوپاساژ (یک مجوز تردد) به کشور وارد شده و مهلت اعتبار این مجوزها به انتها رسیده است اما به سبب مسدود بودن مرزها امکان خروج ندارند باید طی مدت ۱۰ روز جهت برای تحویل این خودرو ها به گمرک مراجعه کنند".
بدین جهت صاحبان این خودرو های ورود موقت طی فرصت تعیین شده باید به گمرک مراجعه می کردند و آنطور که مسئولان گمرک ایران اعلام نمودند با توجه به این که زمان تعیین شده امکان تمدید نداشت در صورت عدم تحویل یا خروج خودرو توسط ذینفع مشمول اقدامات قانونی می شوند.
پس از آن بار دیگر از طرف گمرک اعلام گردید که کلیه خودروهایی که به صورت ورود موقت بوسیله گمرک وارد کشور شده و ظرف مهلت مقرر از قلمرو گمرکی خارج نشده و یا تحویل گمرک نشده اند بر طبق ماده (۱۱۳)قانون امور گمرکی و ماده ۸۰ بخشنامه اجرایی آن با این مساله برخورد شود.
این در حالیست که طبق قانون مربوطه در صورت عدم خروج یا تحویل در زمان تعیین شده، خودرو های سواری وارده به صورت ورود موقت در صحابه کارنه دوپاساژ و یا ورود موقت مشمول قاچاق خواهد شد.
البته پس از اخطار گمرک به صاحبان این قبیل خودرو ها در مدت بتازگی ظاهرا تعداد برای تعیین تکلیف مراجعه نموده اند ولی گزارش کامل وضعیت آنها هنوز منتشر نشده است.
منبع:

1399/06/29
14:49:20
1970
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , خودرو , كشور , گمرك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات