كاركنان مراقب باشند

كاركنان مراقب باشند

با وجود وضعیت قرمز كرونا در كشور بخصوص در تهران و درخواست هایی كه برای دوركاری و كاهش حضور كاركنان از جانب ستاد مقابله با كرونا وجود داشته، تابحال دولت ابلاغیه رسمی در این رابطه نداشته است و در تازه ترین واكنش خود تنها به تذكر در ارتباط با رعایت پروتكل های بهداشتی از جانب كاركنان و ارباب رجوع اكتفا كرده است.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، از آخر سال قبل که انتشار کرونا در ایران شدت یافت در ماه های ابتدایی با عنایت به اهمیت کاهش تردد و یا حضور افراد در یک مجموعه به درخواست ستاد ملی کرونا دولت در ارتباط با وضعیت حضور کارکنان تصمیماتی اتخاذ نمود که همچون آن کاهش حضور به یک سوم و پس از آن دو سوم بود که مابقی دور کار می شدند اما از اواسط خرداد ماه این محدودیت برداشت شد و تمامی کارکنان موظف به حضور در محل کار بودند.
در آن زمان سازمان اداری و استخدامی در بخشنامه ای که در این رابطه داشت اعلام نموده بود دستگاه های که امکان و زیرساخت دورکاری دارند می تواند برپایه اولویت بندی در این رابطه اقدام نمایند.
اما پس از آن علیرغم این که موج های دیگری از کرونا در کشور بوجود آمد و درخواست های که از دولت برای دورکاری مطرح بود سازمان اداری و استخدامی رسما اعلام نمود که برنامه ای برای تعطیلی ادارات و کاهش حضور ندارد.
بر این اساس انصاری -رئیس سازمان اداری و استخدامی- گفته بود که دورکاری کارمندان دولت زمانی امکان پذیر خواهد بود که زیر ساخت های آن فراهم گردد و درباره کاهش نیروی کار دستگاه های اجرایی در صورتیکه شرایط انتشار کرونا باردیگر مثل فروردین ماه بحرانی شود تصمیم گیری خواهد شد.
این در شرایطی است که طی یکی دو ماه گذشته با عنایت به شدت شیوع کرونا بار دیگر درخواست برای ابلاغ دورکاری مطرح شده که دراین باره سازمان اداری و استخدامی همچنان ابلاغیه ای برای دورکاری و کاهش حضور کارکنان نداشته است با این وجود استانداری تهران حضور یک سومی کارکنان این استان را ابلاغ کرده که البته اینطور نیست تمامی سازمان ها آنها رعایت نمایند.
اما اخیرا ستاد مقابله با کرونای تهران وضعیت این استان را کاملا قرمز اعلام نموده و بار دیگر درخواست بازگشت محدودیت های کاری کرونایی بخصوص دورکاری کارکنان در این استان را به وزیر بهداشت اعلام نموده است.
با این وجود ظاهرا همچنان دولت تصمیمی برای ابلاغ رسمی دورکاری و یا کاهش حضور کارکنان ندارد؛ به صورتی که در تازه ترین بخشنامه صادر شده از جانب رئیس سازمان اداری و استخدامی بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی در محیط کار تاکید شده و اشاره ای به کاهش حضور نشده است.
بر این اساس به دستگاه ها اعلام شده با عنایت به کاهش میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در ادارات از جانب کارکنان وارباب رجوع کلیه مدیران و مسئولان ادارات موظف اند کارکنان خویش را در مورد علائم، شرایط و خصوصیت های بیماری کرونا و انجام اقدامات پیشگیرانه آمنوزش داده و آنها را توجیه کنند از طرفی مسئولان موظف اند وضعیت بیماری را در میان کارکنان مستمر پایش و از حضور افرادی که دارای علائم بیماری هستند جلوگیری نمایند.
همینطور باردیگر براستفاده کلیه کارکنان و ارباب رجوع از ماسک و همینطور عرضه خدمات به صورت الکترونیک یا از راه میز خدمت تاکید گردیده است مگر این که برای خدمتی حضور ارباب رجوع اجتناب ناپذیر باشد.
رئیس سازمان اداری و استخدامی مدیران را موظف کرده به صورت جدی با تخلفات احتمالی کارکنان در صورت رعایت ضوابط ابلاغی اقدام و نسبت به اعمال مجازات پیشبینی شده اقدام نمایند.
در هر صورت واکنش ها از این حکایت دارد که دولت همچنان تصمیمی برای کاهش حضور کارکنان به یک سوم یا دوم در شرایط اخطار موجود کرونا ندارد مگر آنکه مانند مدت اخیر استانداری در این رابطه ابلاغیه داشته باشد که البته امکان دارد برخی دستگاه ها به علت عدم ابلاغ رسمی دولت در این رابطه اقدام نکنند.
منبع:

1399/06/31
13:14:31
1892
5.0 / 5
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , دولت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات